BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Mazda

2.EL TEST: Mazda 2 1.5 MZR (2008-)

Ünlü Japon üretici Mazda, yepyeni bir çizgi ve tasarım hem Avrupa’da hem de ülkemizde çalışmalarına büyük bir ivme kattı.

Sürekli yeni modellerle boy göstermeye bir hayli önem veren marka, hem rekabetçi piyasadan pay almak hem de müşterin beğenisine daha şık, fonksiyonel ve yenilikçi otomobiller ortaya çıkarmaya başladı. İlk kez 2008 yılında tanıştığımız B segmentindeki Mazda 2’de geçtiğimiz aylarda geçirdiği makyajın ardından daha dinamik ve şık bir görünüme kavuştu.

Mazda’nın Ford Fiesta ile aynı platformda ürettiği Mazda 2’nin özellikle burun kısmındaki fark edilir değişikliği, zaten şirin olan bu otomobile daha sıcak bir kimlik kazandırmış.

Ön tampon da yenilenen öğeler arasında yer alırken, sis farlarına ayrılan bölüm değiştirilmiş ve hava girişi büyütülmüş. Arka kısım makyajdan çok fazla nasibini almasa da ilk fark edilen detay ise yenilenen arka tampon oluyor. Ayrıca 16 inçlik alaşım jantlar hem sportif hem de sürüş dinamiğini arttırıyor.
Mazda 2 makyaj geçirdi fakat kaputunun altında yine bildik 1.5 litrelik MZR adını verdiği motor ile geliyor. Fakat bu sefer otomatik vitese sahip.

Bayanların en çok tercih ettiği segmentlerden biri olan ve B segmentinde yer alan bu otomobil daha öncesinde karşıma düz şanzımanıyla çıkmıştı. Ve o zaman pek te bir şansı olacağını düşünmemiştim. Şimdi ise dinamik ve yenilenen görünümü ve otomatik şanzımanıyla özellikle de bayanların daha ilgili odağı olacağını düşünüyorum.

Go ve Play olmak üzere iki farklı donanımla satılan otomobilin donanımsal fiyat farklılığı bin TL civarında. İki otomobil arasındaki farklara baktığımızda; 16 inçlik jantlar, otomatik klima, yağmur sensörü, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalar (6 hoparlör), Otomatik yanan ön farlar gibi diğer markalarda ciddi fiyat farkı yaratan bir çok özellik var.

Diğer Yazılar

TEST: Audi RS6 Avant Sürüş İzlenimi

2. EL TEST: BMW 316i (E90) 2010-2013

Ahmet Armağan

2.EL TEST: Dacia Duster 1.5 dCi 4X2 (2010-2018)

admin