BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Ford

2.EL TEST: Ford B-MAX (2012)

Bir aile otomobiline geçmek için her şey evlilikle başlar. Önce sportif bir otomobil varsa satılır ve yavaş yavaş dört kapılı bir otomobili bakılmaya başlanılır. Sonra bebek gelince bu iş biraz daha farklı bir boyut alır. Daha geniş bir iç hacim, geniş bir bagaj beklentisi ortaya çıkar.

Bu noktada ise dört kapılı bir sedan ya da hatchback otomobilin yerine gözler bir MPV’nin üzerine çevrilir. MPV segmentinin son yıllarda genişlemesiyle hemen her talebe cevap verecek doğrultuda otomobiller yaratıldı.

Genellikle geniş iç hacimler, geniş bagajlar, yedi kişilik oturma alanları ve bol eşya gözlerinden oluşan bu MPV’lere son dönemde eklenen Mini MPV’ler çekirdek ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar özelliklere fazlasıyla sahipler.

Ford’un Mini MPV’si B-MAX’de küçük ailelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kompakt bir otomobil. Fiesta’da yer alan B3 platformu üzerine inşa edilmiş olan B-MAX, tasarım olarak Ford’un yenilikçi çizgisini yansıtan bir dile sahip.  B-MAX önden ve arkadan bakıldığında, Ford’un kompakt sınıftaki MPV’si C-MAX’i fazlasıyla andırıyor. B-MAX’in tasarımındaki en önemli farklılığı kayar kapılar oluşturuyor.  Küçük yapısına rağmen 1.5 mt’lik bir alanda giriş alanı oluşturan bu kayar arka kapılarla B-MAX’de B sütünün da yer almadığını görüyoruz.

İlk bakışta B sütunlarının yer almadığını görmek şüphesiz güvenlik anlamında insanı tedirginliğe düşürüyor. Ford mühendisleri B sütunlarını tabi ki kaldırarak bir kayar kapı yerleştirmemiş. Kayar kapıların içine akılcı bir tasarımla yerleştirilen B sütunları güvenlikten hiçbir şekilde ödün vermiyor. Öyle ki,  B-MAX’in Euro NCAP testlerinden bir de beş yıldızı bulunuyor.

Otomobilin iç mekânına geçtiğimizde klasik bir Fiesta konsolu bizleri karşılıyor. Kalite hissi artırılmış ve teknolojik yeniliklerle birlikte… Ayrıca iki rengin kombin edilmiş olması da iç mekândaki şıklığı etkilemiş. Kabindeki dikkati çeken bir detayda B-MAX’in 7 farklı şekilde katlanabilen koltuklarının 2.35 mt’ye kadar bir yükleme alanı yaratabiliyor olması. 

Aslında iç mekânda tasarımdan çok bizleri etkileyen yeniliklerin başında sürücü odaklı olarak otomobile entegre edilmiş olan teknolojik yenilikler yer alıyor. Bugün bu segmentte opsiyonel olarak dahi sunulmayan bir çok özellik B-MAX’in donanım listesinde yer alıyor. Bunlardan bana göre öne çıkanlar arasında; akıllı telefonunuzla senkronize olan SYNC özelliği… Bu sayede yazılı mesajlarınızı sistem size Türkiye olarak okuyabiliyor. Yine sınıfında bir ilk olan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi de B-MAX’in listesinde yer alıyor. Ayrıca üst sınıf rakiplerinde yer alan Dinamik Tork Kontrolü, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Lastik Basınç Kontrolü ve ESP’de B-MAX’de standart olarak sunuluyor.

 

Şimdi B-MAX kontağını çevirip yola doğru koyulma zamanı… Büyük değişim kaputun altında yer alıyor. Uzun yıllardır Ford’un 1.4 lt’lik TDCi ve 1.6 lt’lik TDCi motorlarına alışmışken şimdi bizleri 1.5 lt’lik 75 bg’lik bir TDCi motor karşılıyor.

Bu yeni motor özellikle 109g/km’lik düşük karbon salınımıyla ön plana çıkıyor. 100 km’de ortalama yakıt tüketimiyse 4.1 lt. 0’dan 100 km’ye 16.5 sn, 4.viteste 50 km hızla giderken 100 km’ye ulaşması ise yine 16.5 sn. sürüyor. Bu ölçümün ardından bu motor ile ilgili söylemek istediğim birkaç şey var.

Uzun yıllar ve halen Ford sahibi olan TDCi motorların hemen hepsini kullanmış biri olarak yeni nesil 1.5 TDCi motorun ivmelenmesi ve tepkilerini beğendiğimi söyleyemem. Hem isteksiz hem de turbonun devreye girdiği devirlerde bile keyifsiz bir güç grafiği ortaya çıkarıyor. O eski 1.4 lt’lik 68 bg’lik TDCi’ı aramadım değil hani… Ama bu noktada B-MAX’in 1307 kg’lık ağırlığını da göz ardı etmemek lazım.

B-MAX sürüş özellikleri bakımından kullanıcısını tatmin eden bir Mini MPV. Genelde bu karoserdeki otomobiller hızınızı limitlerin biraz üstüne çıkardığınızda arkadan kayma meyilli bir tepki oraya koyarlar. Ve bu da kullanıcıyı tedirgin eder. B-MAX’de bunu neredeyse hiç yaşamadık. Girdiğini virajlardan sorunsuzca çıkarak rijit bir tutunma ortaya koymayı başardı. Aslında yüksek, geniş bir Fiesta kullanıyormuş gibi hissetseniz de B-MAX Fiesta’ya oranla çok daha stabil bir sürüş ortaya koyuyor. 

ford b max, ford b max otomatik test, b max test, ford b max powershift nasıl, ford b max yorum, b max bagaj, ford b max 1.6 trend powershift, ford b max c max karşılaştırma, ford b max 2012, ford b max test, ford b max nasıl, ford b max yorum

Diğer Yazılar

Ford’un ilk tam elektrikli ticari modeli E-Transit, Euro NCAP tarafından ‘Altın’ ödüle layık bulundu

Ahmet Armağan

Sopranoların sesinden ilham alınan LaserSonix Q

Ahmet Armağan

Ford’tan özel bir versiyon: Kuga ST-Line Black Package

Ahmet Armağan