BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Dacia OTOMOBİL

2.EL TEST: Dacia Duster 1.5 dCi 4X2 (2010-2018)

Şimdi sizleri Duster’ı tanımadan önce tarihte bir yolculuğa çıkaracağım. Romanyalı bir marka olan Dacia aslında Roma İmparatorluğu döneminde bugünkü RomanyaMoldovya ve Ukrayna‘nın bir bölümüne tekabül eden coğrafi bir bölgeydi. Daçyalıların yaşadığı bu topraklardan adını alan marka ilk olarak 1966 yılında kuruldu. Ve ardından 1968 yılında Renault ile ilk ortak modelini üretti. Dacia 1100… Geçen 50 yılın ardından marka ilk kez kendi kimliği altında bir SUV üretmeye karar vermişti.

En ulaşılır SUV

Günümüz şartlarının en çekişmeli olduğu sınıflardan biri olan SUV kategorisine fırtına gibi rakamlarla giren Duster’ın ilk sürüş izlenimini 1.5 litrelik dCi motora sahip 4X2 versiyonuyla yaptık. Otomobil önden çekişli olduğu için Duster sadece şehir içinde kullanma fırsatı bulduk. Duster tasarım olarak, geniş çamurlukları, krom kaplamalı büyük radyatör kafesi ile koruyucu tamponu Dacia Duster’ın dört çeker havasını tamamlayan unsurlar arasında. Yandan bakıldığında, otomobilin yüksek konumu, belirgin çamurluk hatları ve kaporta koruma bantları otomobilin kemikli yapısını yansıtıyor. 

Dacia Duster gördüğümüz kadarıyla bir SUV’den beklenen bir çok şeyi kullanıcıya verebilmek için tasarlanmış.Farklı ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla, Dacia Duster, yüksek ve güvenli sürüş arayışında olan ancak günlük hayatlarında dört çekere gerçekten ihtiyaç duymayan müşteriler için. Logan platformu kullanılarak üretilmiş olan Duster, ön süspansiyon sistemi Sandero’dan almış. Fakat zorlu yol şartları için daha da güçlendirilmiş. Duster’ın arka süspansiyon sistemi 4×2 ve 4×4 versiyonlarda farklılık gösteriyor. Arka aks sistemi ise Logan MCV’den alınmış. 

Rahat ve geniş bir iç hacme sahip olan Duster, Sandero modelinin iç aksamını iyileştirilmiş ve biraz daha şık hale getirilmiş bir halini kullanıyor. Deri kaplı direksiyon simidi, parlak kahverengi konsol kaplamaları ve isteğe bağlı olarak tercih edilebilen ESP bu iyileştirmeler arasında yer alıyor. 

Renault imzalı motor

Kaputun altındaki kendini ispatlamış olan 1.5 dCi turbodizel motor hem Renault, hem Nissan, hem de Dacia’nın bir çok modelinde kullanılıyor. 85 HP gücündeki motor iki tekerlekten çekişli Duster’ı rahatlıkla yürütmeyi başarıyor. Fakat Duster yüksek karoseri ve sanıyorum ki yeterli izolasyona sahip olmaması nedeniyle kilometre yukarılara tırmandıkça önden aldığı rüzgarla sürücüyü rahatsız edebiliyor. 

Sonuç olarak, Dacia Duster segmentinde uygun bir fiyatlarla satılıyor. Tabi bunun yanında sunduğu plastik kalitesi vs.gibi detaylar sizi çok fazla etkilemeyecekse, Renault imzalı motoruyla Dacia Duster farklı ve tercih edilebilir bir otomobil olmuş. 

Diğer Yazılar

Peugeot’dan “Şimdi al, Temmuz’da ödemeye başla.” kampanyası

admin

Dacia Sandero Stepway’ye özel bir versiyon geliyor

Ahmet Armağan

TEST: Volkswagen Tiguan 1.4 TSI Allspace

Ahmet Armağan