BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Seat

2.EL TEST: SEAT Toledo 1.6 TDI (2011>)

2.EL TEST: SEAT TOLEDO 1.6 TDI 

VW çatısı altında uzun yıllardır faaliyet gösteren İspanyol marka Seat Toledo, 2011 yılında yenilenerek dördüncü jenerasyonuyla kendini göstermişti.

Oldukça uzun sayılabilecek geçmişe sahip olan model, 1991 yılında ilk versiyonu ile tanıtılmış ve 1998 yılına kadar da bu kasa oldukça beğenilmişti. 1998 yılında tamamen yenilenen Toledo, belki de altın çağını 2004 yılına kadar bu kasa ile yaşadı.

Öyle ki, Toledo Mk2 o yıllarda ETCC ve BTCC gibi yarışlarda da boy göstermiş bir çok başarıya da imza atmıştı.

Marka 2004 yılı başlarında tasarım anlamında ciddi bir değişime gitti. Leon ve Ibiza ile yüksek bir başarı yakalanırken, Toledo için 2009 yılına kadar üretilen beş kapılı hatchback versiyon tam bir hüsran oldu.

2008 yılında D segmentine giriş yapan Exeo’da başarılı olamayınca marka daha farklı bir strateji geliştirerek yeni Toledo’yu başka bir noktada konumlandırma kararı aldı.

Yeni Toledo, VW’nin A05+ platformuyla geliştirilerek Skoda Rapid ile aynı alt yapıyı paylaşıyor. Bir anlamda yeni Toledo artık Leon ile Ibiza arasında bir noktada yer alacak. Beş kapılı liftback bir model olarak anılan Toledo’dan markanın beklentisinin oldukça fazla olduğunu düşünüyorum. Özellikle uygun fiyat ve ulaşılabilir bir otomobil olması VW altyapısı ile birleşen otomobil için büyük artı.

Tasarım olarak güçlü ve kararlı duran bir havası var. Markanın geleneksel yüzünü tamamen yansıtıyor. Tavan çizgisi arka tarafta doğru yumuşak bir hareket ile akıyor ve yeni nesil bagaj kapağı ile buluşuyor. İç mekân oldukça yalın ve sade bir görünüme sahip. Aslında bildik VW kalitesinde biraz ödün verilerek yaratılmış olan iç mekânda, biraz daha ekonomik ve kurumsal müşterilere hitap edecek bir hava hissediyorsunuz.

Fakat arka koltuklardaki diz ve baş mesafesi çok başarılı. Özellikle de 550 lt’lik bagaj hacmi bu otomobilin Türkiye pazarı için en önemli özelliği diyebiliriz.

Sürüş özelliklerine baktığımıza ise, 1.6 lt’lik 105 bg gücündeki VW’nin klasikleşmiş TDI motoru karşımıza çıkıyor. Bu her anlamda son derece başarılı bir ünite. Hem ekonomik hem de oldukça performanslı. Hele ki Toledo üzerinde bunun etkisini daha fazla anlıyorsunuz. Süspansiyon ise orta sertlikte. Fakat anlamını bilmediğimiz bir şekilde bu otomobilde kullanılan 215/45 R16 ölçüsündeki lastik Toledo’nun süspansiyonunu oldukça sertleştirmiş. Bu da konforlu sürüşü olumsuz yönde etkiliyor. Ama sportif hareketlere tepkisi haliyle daha bu sayede daha hızlı. Yüksek hızlarda otomobil başarılı aerodinamiği ortaya çıkarak güven verici bir sürüşü de ortaya koymuş oluyor.  

Diğer Yazılar

SEAT’tan yeni yıla özel yüzde 20 indirim fırsatı

Ahmet Armağan

SEAT Modellerinin Koku Mühendisleri

CUPRA UrbanRebel Concept yollarda

Ahmet Armağan