Seat SONDAKIKA TEST SÜRÜŞLERİ YENİLİK

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI Test Sürüşü

2000’li yılların başında Cupra, SEAT ile yaptığı çalışmalarla hot hatch pazarında imrenilecek bir şöhret kazandı. Neredeyse yirmi yıl boyunca İspanyol şirketin özel performans kolu olarak faaliyet gösteren marka, Ibiza ve Leon gibi otomobilleri güçlü motorlar ve gösterişli gövde kitleriyle üretti.

SEAT, 2018 yılında Cupra ile bağlarını kopardı ve onu bağımsız bir otomobil üreticisi olarak yeniden düzenledi. Formentor, Volvo XC40’tan Audi Q3 Sportback’e kadar her şeye rakip olma hedefiyle yeni markanın ilk bağımsız modeli olarak 2020’de piyasaya sürüldü.

Cupra Formentor, ateşli bir hatchback ile sportif bir SUV arasında hassas bir çizgide ilerliyor. Eğimli tavan çizgisi ve büyük alaşım jantları, profilden daha çok yükseltilmiş bir hatchback gibi görünmesini sağlıyor.

Dış görünüşüne rağmen Formentor çok büyük bir otomobil değil. Uzunluğu 4,450mm ve genişliği 1,839mm.

Cupra Formentor, ülkemize iki farklı motor seçeneği ile satılıyor. 1.5 lt 150 HP ve bugünkü konuğumuz olan 2.0 lt’lik 310 HP’lik güce sahip VZ modeli.

VZ modelleri Volkswagen Golf R ile aynı 310hp 2.0-litre dört silindirli benzinli motora sahip.

İçeride ne kadar yer var?

Ön tarafta oturanlar için geniş. Baş ve bacak mesafesi iyi ve dirsekleriniz için bolca alan var. Ön koltuklar ayrıca uzun boylu sürücülerin rahat etmesini kolaylaştıran bol miktarda arkaya doğru ayarlama özelliğine sahip.

Arka tarafta da şaşırtıcı miktarda alan var. Baş mesafesi de, dışarıdan bakıldığında dar gibi görünmesine rağmen, eşit derecede iyi. Sonuç olarak, Formentor bir SUV’dan beklenen alanı sunuyor.

Formentor’un bagaj alanı ne kadar?

Formentor’un yükleme alanı tercih ettiğiniz motora bağlı. 1.5 lt’lik versiyonda 450 litre. Fakat 310 hp’lik versiyon dört tekerlekten çekişli olduğu için ve arka diferansiyel biraz yer kapladığından dolayı 420 litreye düşüyor.

Formentor’un yükleme alanı çoğu aile görevi için yeterince pratik. Biraz daha fazla saklama alanına ihtiyacınız varsa, arka koltuk da 60:40 oranında katlanıyor.

Eşyalarınız için de çok sayıda saklama kutusu gözü var. Kapı cepleri litrelik su şişelerini alabiliyor, orta konsol da en büyük akıllı telefonları alabilecek büyüklükte bir saklama alanı mevcut ve vites kolunun her iki yanında da küçük alanlar bulunuyor.

Cupra Formentor iç mekan nasıl?

Formentor’un malzeme kalitesinin genel olarak harika. Premium hissi veren detaylara sahip.

Formentor, gösterge panelini en yeni Leon ile paylaşıyor, ancak fiziksel kontrollerin olmaması sistemi hareket halindeyken kullanmayı biraz zorlaştırıyor. Isıtmalı koltuklar gibi özellikler dokunmatik ekrandan çalıştırılırken, klima kontrolleri bilgi-eğlence ekranının altındaki dokunmaya duyarlı sürgüler kullanılarak ayarlanıyor.

Formentor standart olarak iki ekranla geliyor. Bunlar 10.0 inçlik dijital gösterge paneli ve kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto özellikli 12.0 inçlik bilgi-eğlence sistemi. Aracın her versiyonu aynı zamanda kablosuz akıllı telefon şarj cihazı ile birlikte geliyor ki bu harika bir özellik.

Bilgi-eğlence ekranı biraz karmaşık. Alışmak zaman alıyor. Her şey (klima kontrolleri, ses fonksiyonları, navigasyon ve hatta sürüş modu ayarları) panel kullanılarak kontrol edilebiliyor.

Cupra Formentor Sürüş Özellikleri

Formentor’daki konfor seviyeleri büyük ölçüde kullandığınız sürüş moduna bağlı. VZ, sürücünün sürüşün ne kadar sert olmasını istediğini seçmesine olanak tanıyan adaptif amortisörlerle birlikte geliyor. En agresif ayarında, Formentor bir sporcu kadar sert.

Süspansiyonu en yumuşak ayarına geri çevirdiğinizde ise konfor seviyeleri önemli ölçüde artıyor. Sürüş hala biraz sert, ancak günlük kullanım için mükemmel derecede kabul edilebilir. Şehir ve otoyol dışına çıktığınızda da süspansiyon iyi bir şekilde çalışıyor. Bu sertlik uzun yollar için asla sorun olmuyor.

2.0 lt’lik 310 HP gücündeki motorun performansı gerçekten de çok etkileyici. 0’dan 100 km/s’ye sadece 4.9 sn de ulaşıyor ve tork değeri de 400 Nm. Sürüş modlarından Cupra’ya aldığınızda yapay bir egzoz ve motor sesi de geliyor.

Cupra modunda karakter değiştiriyor. Gaz kelebeği tepkisi keskinleşiyor, amortisörler sertleşiyor, şanzıman vitesleri daha uzun süre tutuyor ve direksiyon desteği azalıyor. Tüm bunlar daha ilgi çekici bir deneyim sağlıyor.

Hızlı bir otomobil olmasına rağmen sürmesi kolay. Doğrudan yönlendirmelerle geri bildirim aldığınız iyi çalışan bir direksiyonu var ve kesinlikle sürüş hissi bir SUV’a göre çok keskin.

Cupra Formentor VZ beklentilerin hepsini karşılayan her şeyin bir otomobilde toplandığı bir otomoil olmuş. SUV, hızlı, yakışıklı ve aynı zaman da oldukça da kaliteli.

Diğer Yazılar

Volkswagen’in ID. Buzz için tercihi Goodyear

Ahmet Armağan

Audi R8 V10 RWS tutkunlarına özel sadece 999 adet üretilecek

Ahmet Armağan

Audi, Activesphere konsepti tanıttı

Ahmet Armağan