Mercedes OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

Mercedes CLA 200 AMG test sürüşü

Mercedes CLA 200 AMG test sürüşü. Mercedes-Benz’in kompakt otomobillere hayat vermesinin ardından 2013 yılında CLA ortaya çıkmıştı.

O dönemde kimileri tarafından beğenilen model, kimi otoriteler tarafından da tasarım anlamında eleştirilmişti. Bana göre de o otomobil profilden güzel, fakat tam arkadan ve arka çaprazdan baktığınızda biraz garip görünüyordu.

Kompakt otomobillerin tamamen yenilenmesinin ardından CLA’da ülkemize giriş yaptı. İki farklı motor seçeneğiyle…

Bu sayfalarda gördüğünüz test otomobillerinin renkleri genelde gri, siyah, beyaz veya kırmızı gibi renkler olur. CLA oldukça iddialı olan sarı rengiyle bizleri karşılıyor.

Öncelikli olarak tasarım anlamında otomobilin o eksik yönlerini tamamen giderdiğini söyleyebilirim. Neresinden bakarsanız bakın, CLA çok şık görünüyor. Neredeyse küçük bir CLS gibi. Çerçevesiz camlar tavan çizgisiyle müthiş bir uyum içinde.

Karakteristik ve öne doğru sivrilen burun tasarımı, uzun ve alçaltılmış motor kaputu ve motor kaputunun üzerini süsleyen şişkinlikler otomobilin sportif tasarımını daha da belirginleştiriyor.

CLA artık arkadan baktığınızda daha şişkin görünüyor ve bu da ona farklı bir GT kimliği kazandırıyor. Otomobil eskiye göre çok daha kaslı görünüyor.

Kabine geçtiğimizde de kardeşi A-Serisi ile benzerlikler içinde. Özellikle teknolojik anlamda birebir aynı. Arkadaki yaşam alanı ise eskiye göre daha geriye konumlandırılmış ve çok daha rahat bir yolculuk vaat ediyor.

Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’ne yeni eklenen MBUX İç Mekân Yardımcısı sayesinde kabin içindeki sezgisel hareketler algılanabiliyor. Yenilikçi teknolojileri sayesinde MBUX, çeşitli konfor ve MBUX fonksiyonlarının kullanımını kolaylaştırıyor.

Bunların en yenisi olan MBUX İç Mekân Yardımcısı, kumanda panellerine dokunmanıza gerek kalmadan işlemleri gerçekleştirebilmenizi sağlıyor.

Sistem, gün ışığında olduğu kadar tamamen karanlık ortamda da çalışıyor. Sistem ayrıca kullanıcının elini dokunmatik medya ekranı veya orta konsoldaki dokunmatik kumanda paneli üzerine yaklaştırdığında ekran içeriğini otomatik olarak uyarlıyor.

O anki güncel menüye bağlı olarak her bir öğe tek tek devreye sokuluyor. Sistem bunun dışında sürücü ve ön yolcuyu birbirinden bağımsız olarak tanımlıyor ve örneğin masaj özelliğinin hangi koltukta etkinleştirilmesi gerektiğini biliyor.

Sürüş özellikleri anlamında ciddi gelişmeler var. Özellikle otomobilin dinamiklerinde fark edilir bir gelişme direksiyona geçtiğiniz anda hissediliyor. Mercedes-Benz’in yeni nesil kompakt modellerinden bence CLA en keyifli sürüşe sahip olan modeli. Önceki nesil ile kıyaslandığında önde 63 mm ve arkada 55 mm arttırılmış iz genişliğinin sürüşe katkısı büyük.

Bütün bunları sessiz çalışan tam bağımsız arka aks, standart olarak sunulan konforlu, hıza duyarlı direksiyon sistemi ve sıvı dolgulu ön mafsallar da dahil son derece gelişmiş bir yürüyen aksam tamamlıyor. Daha geniş çaplı stabilizatör yana yatma eğilimlerini azaltıyor.

Mercedes-Benz CLA 200’ün kaputu altında artık 1.6 lt’lik turbo ünite yerine 1.332 cc’lik yepyeni turbo motor görev yapıyor. 5.500 d/dak’da 163 HP güç sunan motor son derece canlı ve CLA ile müthiş bir uyum içinde. 250 Nm’lik tork değeri de otomobile alt devirlerde gereken gücü rahatlıkla sunuyor. CLA’nın maksimum hızı 229 km/s.

Bu değere rahatlıkla ulaşabilen model, yüksek aerodinamisi sayesinde bu tipteki yüksek hızlarda asla rahatsız etmiyor. Fabrika verisi olan 5,5-5,3 lt/100 km’lik tüketim değerini yakalamak içinse ekstra özen göstermeniz gerekli.

CLA gücünü yere 7G-DCT çift kavramalı şanzımanla aktarıyor. Ayrıca Yeni CLA, S-Serisi’nden aktarılan, en güncel sürüş yardım sistemleriyle yollara çıkıyor ve sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Yeni CLA, gelişmiş kamera ve radar sistemleri sayesinde sürüş istikametini 500 metreye kadar gözlemleyebiliyor.

Böylece isteğe bağlı olarak sunulan Sürüş Yardım Paketi’nin bir parçası olarak DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı, sürücüyü virajlar, kavşaklar veya otoyol katılım noktaları olmak üzere farklı sürüş koşullarında hızı otomatik olarak ayarlayarak sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve sezgisel olarak kendini hissettiren Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi donanımlar da sunuluyor.

Fotoğraflar: Emirhan Karamuk

Diğer Yazılar

VavaCars, 2. el araç piyasasını hızlandıracak bir adım atıyor

admin

Skoda’nın Yedi Kişilik Yeni SUV’u: KODIAQ

Türkiye’de Yılın Otomobili 2020 için 16 aday yarışacak

admin