BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel Jaguar TEST SÜRÜŞLERİ

Dengeleri Değiştirecek Jaguar XE Test Sürüşü

jaguar-xe-test (12)

Ülkemizde uzun yıllardır varlık göstermesine rağmen otomobil basını tarafında ilişkileri pek de güçlü olmayan Jaguar distribütörlüğü, bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl içinde Borusan Otomotiv bünyesine katıldı.

Bu hem ülkemiz otomotiv dünyası açısından hem de bizler için çok sevindirici ve güzel bir haberdi. Bu zamana dek tüm markaların test otomobillerini kullanmışken ne yazık ki bu önemli markanın hiçbir modeli hakkında bilgi sahibi değildik. Borusan Otomotiv’de Jaguar’ın lanse edilmesiyle birlikte ilk kez bir Jaguar’ı test etme fırsatı da bulduk. Bu ilk testimizi de markanın en yeni modeli olan XE ile gerçekleştirdik.

jaguar-xe-test (13)

Jaguar XE Dengeyi değiştirecek Özellikte

XE oldukça önemli bir model çünkü D segmenti Premium sedanlar arasındaki dengeyi değiştirecek kadar iyi özelliklere sahip olduğunu bugüne dek yabancı basında okumuştuk.
Jaguar XE modeline dıştan bakıldığında son derece sportif çizgilere sahip bir sedan olduğunu görüyoruz. Sınıfında sadece bir sedan olmaktan ziyade aynı zamanda bir sürücü otomobilinin dinamikliği ve sportifliğini de DNA’sında barındırıyor. Arkadan itişli yapısı da bunu perçinler nitelikte…

Yepyeni monokok şasisi yoğun bir şekilde kullanılmış birinci sınıf alüminyumdan oluşuyor. Bu sayede ciddi bir hafiflikte sağlanmış. 0.26 Cd’lik sürtünme katsayısıyla bugüne kadarki en aerodinamik Jaguar olma özelliğini taşıyan XE, çift salıncaklı ve integral bağlantı süspansiyon sistemi sayesinde esnek bir sürüş de sunuyor.

Sınıfındaki rakiplerine oranla konfor özelliklerinden ödün vermeksizin beklediğimizin de ötesinde sportif sürüş özellikleri sunuyor. Tepkili bir elektrik destekli direksiyonu ve süspansiyon tepkileri var. Rijit aynı zamanda da sinirli.

jaguar-xe-test (1)

Kaputu altında Jaguar’ın kendi ürünü olan yüksek verimli 2.0 lt’lik Ingenium dizel ünite yer alıyor. 8 kademeli şanzımanla desteklenen bu motor son derece canlı ve 180 HP’lik bir güce sahip. 430 Nm’lik ciddi bir de tork değer sunuyor ve bunu 1750 d/dak gibi düşük bir devirde yapıyor.

jaguar-xe-test (2)

Jaguar bu modelde eco, normal kış ve dinamik seçeneklerinden oluşan farklı sürüş modlarına yer veriyor. Ağırlık dengesinin son derece iyi ayarlandığı XE, dinamik modda son derece keyifli arkadan kaymalar yaşatarak bir dizel sedandan fazlasını sürücüsüne veriyor.

XE’nin İç Mekanı

Otomobilin içine baktığımızda ise birçok Land Rover detayına rastlamak mümkün. Zaten şirketin Jaguar Land Rover olduğunu düşündüğümüz bu hiçte garipsenecek bir durum değil.
Özellikle dairesel vites Evoque ve Discovery modelleriyle aynı. Malzeme kalitesi markanın kimliğine uygun bir seviyede karşımıza çıkıyor. Konsolun hemen ortasında yeni InControl dokunmatik eğlence sistemi yer alıyor. 8-inç’lik bu panel oldukça sezgisel.

Yukarıda bu otomobilin sadece bir sedan olmadığını aynı zamanda sportif bir sürücü otomobili olduğundan bahsetmiştik. İşte iç mekânda karşımıza çıkan en önemli detaylardan biri de bu. Oturma pozisyon… Sportif bir his için bir hayli aşağıda konumlandırılmış. Ayrıca kokpit sürücüyle iyi bir iletişim kuruyor.
Jaguar XE bizce sportif sedan arayanlar için son dönemli en hisli ve tepkili modellerinden biri. Fakat fiyatı ne yazık ki rakiplerinden biraz yüksek. Başlangıç seviyesinde dahi… Pure donanım seviyesinde 198 bin TL’lik etikete sahip olan XE, eğer test otomobilimiz gibi R-Sport donanımlı ise, 262 bin TL’leri buluyor.

Jaguar XE 2.0d 

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]TEKNİK ÖZELLİKLER

Fiyat: 198.140 TL (Ocak 2016 – baz) • 0-100 km/s: 7.8 sn • Maksimum hız: 230 km/s • Tüketim (ort.): 4.2 lt/100 km • CO² emisyonu: 109-111 g/km • Boş ağırlık: 1505 kg • Motor: 1999 cc turbo, dizel • Güç: 180 HP 4000 d/dak • Tork: 430 Nm 1750 – 2500 d/dak • Şanzıman: 8 ileri otomatik • Bagaj hacmi: 455 lt [/box]

Jaguar XE, jaguar xf jaguar araba, jaguar sahibinden, jaguar x type, jaguar fiyatları, jaguar fiyat, jaguar türkiye, borusan otomotiv, jaguar xj

Diğer Yazılar

Sürüş izlenimi: Renault Clio 1.5 dCi EDC GT-Line

admin

DS markası yeni showroomunu açtı. İlk satışa çıkan model DS7 Crossback!

Ahmet Armağan

Hyundai Kona 1.6 dizel test sürüşü

Ahmet Armağan