BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Ford MOTOR SPORLARI

Ford MotorSport Türkiye, Ege Rallisi’nde fırtınalar estirdi

Ford MotorSport Türkiye pilotları, İzmir’de yapılan NG Kütahya Seramik 28. Ege Rallisi’nde sezonun ilk 2 yarışındaki gibi podyumdaki liderliklerini korudular.Ford MotorSport Türkiye takımında yarışan Red Bull sporcusu Yağız Avcı 6’ncı Türkiye şampiyonluğu yolunda önemli bir virajı daha başarı ile atlattı.

 

Ülkemizin en prestijli spor organizasyonlarından biri olan Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı, bu hafta sonu İzmir’de düzenlendi. Uzun yıllardır nisan ayında yapılan Ege Rallisi’nin bu sene temmuz ayında yapılmasından ötürü 40 dereceyi bulan hava sıcaklığı tüm yarışmacıları ve araçları çok zorladı. Pazar günü sıcak havanın da etkisi ile Gödence etabında görevli araçta başlayan yangın otluk alana sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahelesi sebebiyle sonraki etaplar gecikmeli olarak başlayabildi. Öte yandan, Çeşme’de yapılan seyirci özel etabı ise özellikle ralli severlerin çok büyük ilgisini topladı.

Sezon genelinde olduğu gibi bir kez daha büyük bir heyecana sahne olan ve son etaba kadar büyük çekişmenin yaşandığı asfalt zemine sahip Ege Rallisi’nde Ford MotorSport Türkiye pilotları 4 çeker Fiesta R5, 2 çeker R2T, R2 ve ST araçlar ile yarıştılar ve sıcak havanın yarattığı ekstra baskıya rağmen yarışı çok başarılı bir şekilde tamamladılar. Ege Rallisi sonrası Türkiye Ralli Şampiyonası’nda pilotlar, takımlar, iki çeker ve gençlerde Ford MotorSport Türkiye’nin liderliği devam ediyor.

Yağız Avcı Türkiye Ralli Şampiyonası’nda liderliğini devam ettirdi!

İlk defa 2004 yılında Ford Motorsport Türkiye çatısı altında yarışmaya başlayan Yağız Avcı, bu sezon yarıştığı dünyada ‘yılın motoru’ ödüllü EcoBoost motora sahip güçlü 4 çeker Fiesta R5 aracı ile podyumun en üst basamağına çıkmayı başardı ve altıncı şampiyonluğuna bir adım daha yaklaştı.

Sezonun ilk 2 yarışından farklı olarak bu yarışta Avcı’nın co-pilot koltuğunda önceki yıllarda da birlikte yarıştığı ve bu yarış için Avustralya’dan gelen Ersan Alkır vardı. İkili güçlü rakipleri BC Vision takımının pilotu Burak Çukurova’nın önünde yarışı ilk sırada tamamlarken bir diğer Ford Motorsport Türkiye ekibi Deniz Fahri – Barış Kalfaoğlu ikilisi zorlu mücadeleyi 3’üncü sırada tamamladılar.

Toplam 7 ayaktan oluşan sezonun 3’üncü yarışı olan  Ege Rallisi sonrası Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Yağız Avcı liderliğini devam ettirirken, Deniz Fahri 3’üncü sırada yer aldı.

 

Fiesta Rally Cup organizasyonunun ikinci yarışında 13 ekip yarıştı

Türkiye Ralli Şampiyonası takvimi ile birlikte yapılan ve 2 çeker araçların yarıştığı Fiesta Rally Cup organizasyonu da yoğun bir çekişmeye sahne oldu.

Ralli boyunca 2 defa lastiği patlayan Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ekibi,  ralliye ekstra puan veren power stage etabının da en hızlısı olarak Ege Rallisi’ni Fiesta R2T araçlarıyla ilk sırada bitirirken, Bulgar ekip Georgi Geradzhiev – Georgi Gadzhev Fiesta R2 ile ikinci, Kağan Karamanoğlu – Nehir Yılmaz ikilisi ise Fiesta R2T ile üçüncü sırayı aldı.

İsmet Toktaş – Sedat Bostancı bu zorlu ralliyi dördüncü sırada tamamlarken, geçen yılın Fiesta Rally Cup Şampiyonu Cem Alakoç – Yusuf Çelik ikilisi ise yaşadıkları şanssızlıklar sonucu beşincilikle yetinmek zorunda kaldı. ST sınıfında ise birincilik Semih Erkal – Yasin Tomurcuk ikilisinin oldu.

Bu sonuçlardan sonra 2018 sezonunun ilk 2 yarışı sonrası Fiesta Rally Cup şampiyonasının genel klasmanında Ümit Can Özdemir liderliği korurken, Georgi Geradzhiev ikinci, İsmet Toktaş üçüncü sırada yer alıyor. Toplam 6 ralliden oluşan Fiesta Rally Cup Şampiyonası’nın üçüncü ayağı olan Yeşil Bursa Rallisi 4-5 Ağustos’ta Bursa’da düzenlenecek.

Fiesta Rally Cup ile ilgili daha fazla bilgiye www.fiestarallycup.com adresinden ulaşılabilir.

Serdar Bostancı: “Takım olarak başarılı olmamız bizi çok mutlu etti”

Ford MotorSport Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Toplam 15 ekiple katıldığımız ve bir çok ekibin yarış dışı kaldığı ralliyi tüm ekiplerimizin tamamlamış olması ve Ege Rallisi sonrası pilotlar, takımlar, iki çeker ve gençlerde Ford MotorSport Türkiye’nin liderliği devam ettirmesi tüm ekibi ve beni çok mutlu etti. Takımıza bu yıl geri dönen Red Bull sporcusu Yağız Avcı’nın 6’ncı Türkiye şampiyonluğu yolunda önemli bir virajı daha başarılı bir şekilde geçmesi de ayrı bir mutluluk.”

WRC – Dünya Ralli Şampiyonası Eylül ayında Marmaris’e geliyor

2018 sezonu, Ege Rallisi’nin ardından 4-5 Ağustos’ta Yeşil Bursa Rallisi ile devam edecek. 13-16 Eylül tarihleri arasında ise Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı Marmaris’te yapılacak. 20-21 Ekim’de gerçekleştirilecek İstanbul Rallisi’nin ardından sezon, 17-18 Kasım tarihleri arasındaki Ford Otosan Kocaeli Rallisi ile sona erecek.

Diğer Yazılar

Borusan Otomotiv Motorsport GT4 Avrupa Serisi’nin 2024 Sezonuna Paul Ricard’da Başlıyor

Ahmet Armağan

Borusan Otomotiv Motorsport Pilotları Belçika’da Milli Marşımızı Dinletti

admin

Yeni Ford Ranger 2020 nasıl olacak?

Ahmet Armağan