BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Ferrari Genel

Ferrari 488 Pista: İtalyanların yeni çılgın makinesi

Ferrari 488 Pista!

Yaklaşmakta olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Ferrari 488 Pista, Ferrari’nin V8 motorlu özel serilerini oluşturan 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia ve 458 Speciale ardından aileye katılan son üye oldu.

Aracın gelişimi, doğrudan şirketin FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılmasıyla gelişti. Ferrari GTE sınıfında, 50 yarışın 29’unu kazandı. 

Ferrari 488 Pista’nın kapsamlı ağırlık tasarrufu çözümleri, motor, araç dinamikleri ve aerodinamik gelişmeler ile birlikte hepsi Ferrari’nin 488 GTE ve 488 Challenge yarış otomobillerinden türetildi. 

488 GTB’ye kıyasla, yeni model, 90 kg daha hafif ve 1280 kg ile etkileyici bir ağırlığa sahip.

488 Pista’nın motoru, Ferrari tarihindeki en güçlü V8 olup hem 2016 hem de 2017 yıllarında Uluslararası Yılın Motoru ödülünü kazanan turbo ünitesinin aşırı gelişmiş bir versiyonu. 

Ferrari 488 Pista, 488 Challange’dan alınan motor ve yürüyen ekipman çözümleriyle birlikte tam 720 HP güç üretiyor. 

Pista; SSC 6.0, E-Diff3, F1-Trac, magnetorheological süspansiyon (SCM) ve ilk kez  Ferrari Dinamik Arttırıcı (FDE) sistemini içeriyor.

FDE, fren basıncını kaliperlerde ayarlamak için Ferrari yazılımını kullanıyor. Bu ek kontrol seviyesi, Ferrari 488 Pista’nın performansını daha da ince ayarlıyor ve köşelerden güç alarak, otomobilin daha kolay, sezgisel ve öngörülebilir olmasını sağlıyor. Sistemin verdiği ekstra güven, sürücülerin dönme açısını sınırda bile kolayca kontrol edebilmesine olanak tanıyor. 

Gövde altı vorteks jeneratörleri de yeniden tasarlandı ve arka difüzör, 488 GTE ile aynı çift katlamayı birleştirerek geleneksel hava difüzörüne kıyasla havanın tahliyesi ve downforce üretimini arttırdı. Buna ek olarak, arka spoyler daha uzun formasyonu da optimize edilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu müdahalelerin nihai sonucu, downforce’da% 20’lik etkileyici bir artış sağlanmış. 

Ferrari Pista; 0-100 km/s 2.85 s, 0 -200 km/s 7.6 s ve Maks. hız olarak da > 340 km/s’lik etkileyici değerler sunuyor. 

Diğer Yazılar

V1 Challenge yeniden başlıyor

Ahmet Armağan

Ferrari, Dalış Ekipmanlarını Solunum Cihazına Dönüştürüyor

admin

Hyundai Red Dot tasarım ödüllerinde üç farklı ödül kazandı

Ahmet Armağan