BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
BMW OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: BMW M 550d xDrive Deneyimi

Bmw M550d xDrive modelini kullanana kadar ” Bir dizel bir süper spordan daha fazla haz verebilir mi?” sorusuna cevabım ‘bu imkânsız’dan başka bir şey değildi.

Yazı: Ahmet Armağan / Münih – Almanya

BMW’lerin arkasında görmeye alışkın olduğumuz mavi, lacivert ve kırmızı renkli diyagonal üç çizginin ardından gelen M logosu bizleri her zaman heyecanlandırmayı başarmıştır. Ürettiği M3 – M5 gibi otomobillerin dışında, son dönemde M donanım paketine sahip otomobillerle de kullanıcılar tarafından şık görünümü ve sportif özelliklerinden dolayı fazlasıyla tercih edilir hale geldi.

P90091148_lowRes

İlk olarak dört otomobil oluşan bu özel seride; M550d xDrive, M550d xDrive Touring, BMW X5 M50d,  BMW X6 M50d gibi otomobiller yer alıyor. Hepsi dört tekerlekten çekişli ve üç turbolu 6 silindirli bu çılgın dizel motorun neler yapabildiği birazdan M550d xDrive ile yaşadığım sürüş deneyimiyle sizlere aktaracağım. Fakat önce bu sıra dışı motordan sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

M550d’yi dıştan bakıldığında ayıran detayların başında otomobilin arkasında yer alan M logolu550d yazısı geliyor. Bu otomobile arkadan yaklaşanlar için gerçekten de büyük bir tehdit olarak algılanabilir. Ön-arka tampon ve arka tampondan çıkan çift egzoz çıkışlı M550d’yi ayıran özellikler arasında.

Geliştirilen bu yeni dizel motor bünyesinde ikisi küçük biri büyük olmak üzere tam üç turboyu barındırıyor. Bu üç turbonun da yerleşim düzeni ve stratejisi, oldukça geniş bir devir bandında sürücüsüne maksimum performansı sağlamak için tasarlanmış. Çift turbonun sürekli devrede olduğu genel işleyişte tempoyu artırdığınızda üçüncü turbo üst devirlerde devreye girerek benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

P90091144_lowRes

BMW’nin bildik 3 lt.’lik 6 silindirli olan dizel motoru, M GmbH mühendisleri tarafından adeta bir performans canavarına dönüşmüş.  M550d, 2000 d/dak’da 740 Nm’lik maksimum tork değerini ortaya koyuyor. Bu ürkütücü değere 381 bg.’lik motor gücü eklenince BMW M550d daha önce yaşamadığımız bambaşka bir sürüş deneyimi ortaya koyuyor.

Bmw M550d xDrive Motor Özellikleri

M550d ile önce otoyolda, ardından da Münih’in biraz dışına doğru ilerleyerek hızlı virajlardan oluşan yaklaşık 160 km’lik bir yolda otomobili iyice tanıma fırsatı bulduk. 5 serisinin mükemmel çalışan 8 ileri şanzımanı M550d ile öylesine uyumlu. Etkileyici tork değeri ve turbolardan gelen anlık yüksek basınç ile üst devirlere bir anda tırmanan motora en iyi şekilde cevap veriyor. Bu arada egzozlardan ve motordan gelen ses içinde bir dizelden beklenmeyecek kadar sportif ve tahrik edici.

P90088930_lowRes

Hız limiti olmayan otoyolda rahatlıkla 250km/s’i hızı yakalayan M550d’nin bu hıza çıkmasıysa 23.7 saniye sürüyor. Uzun virajlarda ise çok çabuk hızlanıp oldukça da iyi durabiliyor. Dinamik sürüş modu Sport + iken sert değil ama oldukça sportif bir sürüş karakteri ortaya çıkıyor.

Bu kadar sportifliğin yanında Dinamik sürüş modundaki seçeneği ECO PRO’ya getirdiğinizde ise M550d’nin yakıt tüketimi 100 km’de 6.3 lt.’ye kadar düşebiliyor. Bu gerçekten de mükemmel bir şey. Herkesin hayali olan hem ekonomik hem de güçlü bir otomobilin tam tanımı olabilecek olan M550d akıllarda M5’e gerek var mı sorusuna neden olabilecek özel bir otomobil.

P90091132_lowRes

Diğer Yazılar

Mercedes’in Bentayga’ya Cevabı Maybach İle Gelebilir

MINI Clubman Türkiye’de Satışa Sunuldu

Renault’da Haziran ayı fiyatları yine çok avantajlı

Ahmet Armağan