BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Hyundai OTOMOBİL

Yeni Hyundai Elantra tanıtıldı. Artık daha büyük ve teknolojik

Hyundai’nin en popüler modellerinden biri olan Elantra, yedinci jenerasyonuyla otomobil severlerin karşısına çıktı. Hollywood The Lot Studios’da tanıtımı yapılan yeni otomobil, tamamen farklı bir dizayna ve teknolojik özelliklere sahip. Popüler kompakt sedanın sportif tasarım kimliği, hibrit teknolojisi ve segmentinde ilk kez sunulan kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısıyla desteklenirken aynı zamanda dijital anahtar gibi Hyundai’nin en son yeniliklerini de kullanıcılarına sunuyor. Elantra, yılın son çeyreğinde Güney Kore’deki Ulsan ve Amerika’daki Alabama Hyundai tesislerinde üretilmeye başlanacak.

Yeni Hyundai Elantra

Yeni modelle birlikte daha farklı bir tasarım diline kavuşan Elantra, spor otomobillerde görmeye alıştığımız egzotik dört kapılı bir coupe görüntüsü sunuyor. Hyundai mühendisleri ve tasarımcıları yeni modelde daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapı ortaya çıkarmış. Bir önceki nesilden 5.5 cm daha uzun olan otomobil, iç mekanda da daha geniş bir oturma alanı sunuyor.

Yeni tasarım dikkat çekici

Üç çizginin tek noktada bir araya gelmesiyle oluşturulan Parametrik Dizayn, özellikle ön bölümde güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegra farlar, otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca tamponda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da önemli ölçüde azaltılmış oluyor.

Yeni Hyundai Elantra

Yandan bakıldığında Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım, bagaj kısmında da daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü destekliyor. 

Yeni Hyundai Elantra

Hyundai Motor Grubu Başkan Yardımcısı ve Baş Tasarımcısı Luc Donckerwolke, yeni otomobille ilgili olarak; “Birinci nesil gibi, yedinci nesil Elantra da cesur bir karaktere sahip. Ayrıca, Elantra’daki estetik ve alışılmadık çizgiler, otomotiv tasarımında farklı bir çağ başlatıyor. Sahibiyle müthiş bir bağ kurmasını arzuladığımız bu sıradışı tasarım dilinde geometrik hatlara, sert geçişlere ve bölünmüş gövde parçalarına fazlasıyla yer verdik” dedi.

Daha rafine ve daha kaliteli bir iç mekan

Yatay bir şekilde konumlandırılan kokpitte iki adet 10,25 inç’lik LED ekran kullanılmış. Bu ekranlar multimedya sisteminde ve göstergelerde kullanılarak araca muazzam bir teknolojik özellik katıyor. Ayrıca, Elantra’da sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de bu ekranla kombine bağlantı özelliği sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu elde edilmiş.

Yeni Hyundai Elantra

Yeni Elantra Hybrid

Hyundai, Elantra modelinde ilk kez hibrit motor teknolojisine yer veriyor. Böylelikle markanın çevreci modeler gamına dahil olan Elantra Hybrid, 1.6-litrelik GDI Atkinson çevrimine sahip dört silindirli benzinli motora kavuşmuş oluyor.

Yeni Hyundai Elantra

Elantra Hybrid’de benzinli motora ek olarak 32 kw’lik bir elektrikli motora da yer veriliyor. Her iki motorun birleşmesiyle toplam 139 beygire ulaşan Elantra, daha dinamik ve daha ekonomik bir sürüş vaad etmiş oluyor. Hyundai’nin geliştirilmiş 6 ileri çift kavramalı şanzımanıyla donatılan bu versiyon, daha hızlı vites geçişleriyle rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca, kullanılan yüksek verimli elektrikli motor sayesinde düşük hızlarda anlık tork elde ediliyor ve böylelikle benzinli motorun devreye girmesi engellenmiş oluyor. Bu yeniliğin en büyük avantajı, otomobile yakıt ekonomisi kazandırıyor olması. Yüksek hızlarda ise devreye giren benzinli motorla beraber daha dinamik ve etkili bir sürüş elde ediliyor.

Yeni Hyundai Elantra

Hyundai Elantra’nın öne çıkan özellikleri

 • Tamamen yeni bir platforma sahip yedinci nesil kompakt sedan
  • Daha uzun dingil mesafesi, daha geniş gövde ve daha düşük tavan çizgisi
  • Duygusal Sportiflik tasarım kimliğine sahip ikinci Hyundai modeli
  • Yenilikçi tasarım teknolojisiyle ulaşılabilir egzotik dört kapılı coupe görünümü
  • Seri olarak üretilen ilk Elantra Hibrit
  • Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıyı teknolojisi
  • Akıllı telefon veya NFC kart ile eşleştirilebilen Hyundai Dijital Anahtar teknolojisi
  • Derin anlama teknolojisine sahip doğal ses tanıma ve sesli özellik komut sistemi
  • Standart SmartSense güvenlik donanımları
  • Kokpitte kullanılan iki adet 10,25 inç multimedya ekranı
  • Hyundai’nin C segmentindeki temsilcisi Elantra, Parametrik Tasarım felsefesiyle geliyor.
  • Yeni modelde karşımıza daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapı çıkıyor.
  • Hyundai, yeni modelde hibrit versiyona da yer vererek daha fazla yakıt ekonomisi sunuyor.
  • C segmentinde ilk kez kablosuz Apple Car Play ve Android Auto bağlantı özelliği sunuluyor.
  • Aracın üretimi 2020 sonbaharda başlayacak ve sonrasında Türkiye’de de satışa sunulacak.

Diğer Yazılar

Lada Mersa Otomotiv İle Yeniden Türkiye’de

Hyundai KONA’ya güvenlik anlamında tam not

Ahmet Armağan

SEAT, Cupra’yı markalaştırıyor

Ahmet Armağan