Otomobilkolik
BMW YENİLİK

Yeni BMW M5 artık hibrit ve 727 HP!

Yeni BMW M5, güçlü performansı ve duygusal açıdan etkileyici sürüş deneyimi ile M serisinin yüksek performanslı otomobil tasarımına yeni bir yorum getiriyor. Belirgin çamurluk ve yan etek uzantıları, heykelsi ön apron ve C sütunu etrafındaki model spesifik yüzeyler – Hofmeister kıvrımı için kabartmalı “M5” logosu dahil – bu aracı BMW 5 Serisi Sedan’dan daha net bir şekilde ayıran atletik bir görünüm kazandırıyor. Aynı zamanda, gövde renginde boyanmış yüzeylerin olağanüstü yüksek oranı, üstün dinamik yeteneklerine şık referanslar sunan arı bir görünüm yaratıyor.

Dış tasarım gibi, lüks iç mekanın M’e özgü özelliklerle zenginleştirilmiş ambiyansı da yeni BMW M5’in çok katmanlı karakterini vurguluyor. Her an çağrılabilecek büyük güç rezervleri ile desteklenen bu aracın kendine güveni, rahat, elektrikli seyirlerde saklı kalırken, uzun mesafelerde “spor sedan” kişiliğini ve pistte tam performansını ortaya koyuyor.

M HYBRID sistemi, güç aktarımı ve şasi teknolojisi, yeni BMW M5’in bu pazardaki benzersiz enine ve boyuna dinamiklerini sağlıyor. Aynı zamanda, üstün elastikiyeti ile birlikte yeni BMW M5, M performansını yeni bir boyuta taşıyor.

Yeni BMW M5’in dünya prömiyeri, 2024 Temmuz ayında İngiltere’deki Goodwood Hız Festivali’nde gerçekleşecek ve BMW Group Dingolfing Fabrikası’nda üretim aynı ay başlayacak. Yeni BMW M5’in dünya çapında piyasaya sürülmesi Kasım 2024’te başlayacak ve aynı zamanda yeni BMW M5 Touring’in de tanıtımı yapılacak. Yüksek performanslı sedan için en önemli satış bölgeleri Kuzey Amerika ve Avrupa’dır. Amerika Birleşik Devletleri, en büyük pazar konumunda olup, onu sırasıyla İngiltere, Almanya, Güney Kore, Çin, Japonya ve Kanada takip ediyor.

M HYBRID Sürüş Sistemi: Etkileyici Performans, Etkileyici Elektrikli Menzil

Yeni BMW M5’in M HYBRID sürüş sistemi, klasik yüksek devir karakterine sahip 4.4 litrelik V8 motoru ile BMW M5 için özel olarak ayarlanmış performans özelliklerine sahip bir elektrik motorunu bir araya getiriyor. İçten yanmalı motor, en son M TwinPower Turbo teknolojisi, çapraz banka egzoz manifoldu ve optimize edilmiş yağ ayırma sisteminden faydalanıyor. 430 kW/585 hp maksimum güç ve 750 Nm (553 lb-ft) tork üretiyor. Elektrik motorunun maksimum gücü ise 145 kW/197 hp. Nominal torku 280 Nm (206 lb-ft) olmasına rağmen, ön dişli aşaması sayesinde şanzıman girişinde etkili tork 450 Nm (332 lb-ft) seviyesine çıkarılıyor.

Yeni BMW M5’in elektrikli motoru, gücünü anında üretme yeteneği ve içten yanmalı motorla akıllıca kontrol edilen etkileşimi sayesinde M HYBRID sistemi, gaz pedalının her hareketine gecikmeden tepki veriyor. BMW M modellerine özgü lineer güç aktarımı, burada özellikle çekici bir biçimde bulunuyor. Sekiz silindirli motor, maksimum 7.200 rpm’ye kadar dönebilir ve yeni BMW M5, üst yük ve hız aralıklarında sürekli güç üretme hissini sürücüsüne sunar. Standart olarak 250 km/h (155 mph) ile sınırlı olan maksimum hız, opsiyonel M Sürücü Paketi seçildiğinde 305 km/h (189 mph) seviyesine çıkıyor.

Yeni BMW M5’in spor egzoz sistemi, performans deneyimini çok yönlü ve duygusal olarak etkileyici bir motor sesiyle destekliyor. Elektronik olarak kontrol edilen, sürekli ayarlanabilir kapaklar ve her biri 100 milimetre Siyah Krom kaplamalı çift egzoz borusu içeren iki çift egzoz borusu bulunuyor.

Elektrik motorunun güç aktarımına akustik bir eşlik eden BMW IconicSounds Electric, M’e özgü elektrikli sürüş sesi, aracın tamamen elektrikli modda çalıştığında gaz pedalının hareketlerine otantik tepkiler veriyor. İlgili sürüş sistemi yapılandırması ile V8 motorun gücüne ek olarak gelen ekstra elektrik gücünün varışını da vurgulayan bir parça oluşturuyor.

Yeni BMW M5, tamamen elektrikli çalışma modunda 140 km/h (87 mph) hıza ulaşabilir. Aracın alt kısmında düşük konumda bulunan yüksek voltajlı batarya, 18.6 kWh kullanılabilir enerjiye sahiptir ve WLTP döngüsünde 67 – 69 kilometre (42 – 43 mil) elektrikli menzil sağlar ki bu, rakiplerinin hiçbirinde bulunmayan bir özelliktir. Yeni BMW M5’in Kombine Şarj Ünitesi, AC şarjını 7.4 kW’a kadar destekliyor.

İçten yanmalı motor ve elektrik motoru tarafından üretilen güç, arka eğilimli ayarları özellikle 4WD Sport modunda belirgin olan dört tekerlekten çekiş sistemi M xDrive üzerinden yola aktarılır. Ancak sürücü, yalnızca DSC (Dinamik Stabilite Kontrolü) sistemi kapalıyken 2WD modunu da seçebilir, bu da deneyimli sürücülere safkan bir performans deneyimi sunar. Bu daha geliştirilmiş M xDrive iterasyonu – arka aks üzerindeki elektronik olarak kontrol edilen Aktif M Diferansiyeli gibi – M HYBRID sürüş sisteminin performans özelliklerine özel olarak uyarlanmış.

M’e Özgü Ayarlarla İleri Şasi Teknolojisi

Yeni BMW M5’in şasi tasarımı, özel kinematik ve elastokinematik özelliklere sahip çift salıncaklı ön aks ve beş bağlantılı arka aks içerir, ayrıca birçok özel olarak ayarlanmış bileşen de mevcuttur. Elektrikli destekli dişli çubuklu direksiyon sistemi, M Servotronic ve değişken direksiyon oranı ile ön aks alt çerçevesine sağlam bir bağlantıya sahiptir ve bu sayede yoldan optimum geri bildirim ve yüksek doğrusal doğruluk sağlar. Geniş iz açıklıkları ve gövde ve şasi montajlarının mükemmel burulma direnci ile birlikte bu kombinasyon, BMW M modellerine özgü olan, çeviklik, hassasiyet ve yan kuvvetlerin lineer bir şekilde artmasıyla şekillenen sürüş özelliklerini üretiyor.

Ayrıca standart olarak sunulan adaptif M süspansiyon, elektronik olarak kontrol edilen amortisörler ve arka tekerlekleri 1.5 dereceye kadar yönlendiren Integral Aktif Direksiyon, yol tutuşunu optimize eder ve otomobilin yeteneklerini en üst düzeye çıkarır – günlük sürüş konforundan yarışa hazır dinamik yeteneklere kadar. Gerektiğinde arka tekerlekleri döndürmek, yüksek hızda yönlendirme stabilitesini artırır, aynı zamanda manevra yaparken çeviklik ve konfor sağlıyor.

Tekerlek kayması sınırlaması ve tüm kontrol sistemlerinin entegre enine dinamikler yönetimi içinde ağ oluşturması sayesinde çekiş, çeviklik ve yön stabilitesi sağlanır. Hem standart M Kompozit frenler hem de opsiyonel M Karbon seramik frenler, sürücüye iki pedal hissi ayarı sunan entegre bir fren sistemi ile birlikte çalışır. M hafif alaşım jantlar (ön aksta 20 inç, arka aksta 21 inç) standart olarak sunuluyor ve yüksek performanslı lastiklerle donatılmış.

Güvenli ve Konforlu Sürüş İçin Yardımcı Sistemler

Yeni BMW M5, önceki modele göre çok daha geniş bir standart ve opsiyonel otomatik sürüş ve park sistemleri seçeneği sunarak günlük sürüşte güven ve konforu başka bir seviyeye taşır. Yeni BMW M5’in standart donanımı, ön çarpışma uyarısı, şerit terk uyarısı dahil olmak üzere şeride geri dönme yardımı, kaçınma asistanı, dikkat asistanı ve hız sınırı bilgi sistemi gibi özellikleri içerir. Opsiyonel Sürüş Asistanı Profesyonel, dur-kalk işlevine sahip aktif hız sabitleyici, direksiyon ve şerit kontrol asistanı, trafik ışığı tespiti, otomatik hız sınırı asistanı ve aktif navigasyon gibi teknolojileri ekliyor.

Yeni BMW M5, standart olarak Park Asistanı ve Geri Sürüş Asistanı ile donatılmıştır. Opsiyonel Park Asistanı Profesyonel ise, içeriden veya akıllı telefonla dışarıdan kontrol edilebilen 200 metreye kadar otomatik park ve manevra yapma imkanı sunuyor.

Kişisel Zevke Göre Sürüş Deneyimini Ayarlamak İçin Yeni Seçenekler

Yeni BMW M5’in orta konsolundaki kontrol paneli, sürüş deneyimini çeşitli şekillerde kişisel tercihlere göre ayarlamak için kullanılabilecek model spesifik butonlar içerir. Setup butonu, sürüş sistemi, Drivelogic, şasi, direksiyon, fren sistemi ve M xDrive’ın yanı sıra fren enerjisi geri kazanımının yoğunluğunu yapılandırmaya doğrudan erişim sağlar. İki genel araç ayarı saklanabilir ve direksiyon simidindeki M butonları kullanılarak seçilebilir. DSC butonuna basıldığında, fren girişleri ve motor gücünün azaltılmasıyla ilgili DSC müdahale eşiklerini yükselten M Dinamik Modu etkinleştirilir. Ayrıca DSC tamamen kapatılabilir. Başka bir buton, sürücünün M Modunu seçmesini sağlar. Sürücüler, varsayılan ROAD ayarından SPORT’a geçtiğinde, sürüş asistanı sistemlerinin müdahaleleri sadece sportif sürüş için gerekli temel işlevlerle sınırlıdır ve bilgi ekranında gösterilen içerik de buna göre uyarlanır. M Drive Professional opsiyonu seçildiğinde, TRACK modu da kullanılabilir. M Drive Professional’ın diğer özellikleri arasında M Tur Zamanlayıcı ve orta menzilli sprintler ve sollama manevralarında boyuna dinamikleri maksimize eden Boost Kontrol fonksiyonu bulunuyor.

M HYBRID sisteminin çalışma modu da istenildiği gibi ayarlanabilir. Yeni M Hybrid butonu, sürücünün içten yanmalı motor ve elektrik motorunun verimliliği veya performansı duruma bağlı olarak maksimuma çıkaracak şekilde akıllıca kontrol edilen HYBRID modunu ve sadece gaz pedalına tam basma veya vites değiştirme kollarını kullanarak içten yanmalı motorun devreye girdiği ELECTRIC ayarını seçmesine olanak tanır. eCONTROL modu, fren enerjisi geri kazanımını etkili bir şekilde kullanmak ve batarya şarjını sabit bir seviyede tutmak için kullanılır. M Drive Professional, DYNAMIC ve DYNAMIC PLUS modlarını ekleyerek sürüş sistemi ve soğutma sistemini sürekli yüksek düzeyde tutmak veya kararlı pist sürüşü sırasında kısa süreli maksimum çıkış üretmek için hazırlıyor.

İleri Spor Araba Kokpiti, BMW Kavisli Ekranda M’e Özgü Gösterimler, Özel Ambiyans

Yeni BMW M5’in orta konsolundaki M’e özgü kontrol panelinin yanı sıra, yeni tasarlanmış, düz tabanlı M deri direksiyon simidi, aydınlatmalı M butonları, geniş elektrikli ayar yelpazesine sahip M çok fonksiyonlu koltuklar ve BMW Kavisli Ekran bulunur. Standart BMW Head-Up Display gibi, BMW Kavisli Ekran da M’e özgü içerikler sunar. Standart BMW Live Kokpit Professional, BMW Haritalar navigasyon sistemi ve kontrol ekranında artırılmış görünüm fonksiyonunu da beraberinde getiriyor.

Yeni BMW M5’te standart olarak yükseltilmiş bir BMW iDrive versiyonu bulunur. Bu sistem, BMW İşletim Sistemi 8.5’e dayanır ve dokunmatik kontrol ve doğal konuşma kullanımı için tasarlanmıştır. Dijital teknoloji artık klima kontrol fonksiyonlarını da kapsar. Sıcaklık seçimi, hava akış yoğunluğu, koltuk ısıtma ve – varsa – direksiyon ısıtma, kontrol ekranının alt kısmındaki bir menü öğesi veya sesli komut aracılığıyla dokunmatik olarak kontrol edilebilir.

Standart Merino deri döşeme, BMW Etkileşim Barı, dört bölgeli klima kontrolü, ısıtmalı ön koltuklar, M’e özgü iç aydınlatma ve Hoş Geldiniz Animasyonu içeren ortam aydınlatması ve panoramik cam tavan gibi özellikler de özel iç mekan ambiyansına katkıda bulunur. Yeni BMW M5’in standart donanımı ayrıca Bowers & Wilkins Surround Ses Sistemi, kablosuz şarj tepsisi, Konfor Erişimi, alarm sistemi, otomatik bagaj kapağı ve Profesyonel şarj kablosu içerir.

Opsiyon listesinde M Karbon dış paket, Alcantara tavan kaplaması, direksiyon ısıtma, aktif koltuk havalandırma ve römork çeki demiri bulunur. Model spesifik BMW M Performance Parçaları da yeni BMW M5’in piyasaya sürülmesinden itibaren sunulacaktır. Seçenekler arasında M Performance dövme hafif alaşım jantlar ve karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) dış bileşenler yer alır.

Diğer Yazılar

Yeni BMW i8 Roadster

Ahmet Armağan

Chery Group nisan ayında yüzde 128 büyüdü

Ahmet Armağan

Yaza özel üç aylık BMW 320i kiralama fırsatı

admin