BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL TEKNOLOJİ Volvo

Volvo Cars’dan Dünyanın En Gelişmiş Şasi Simülatörü

Volvo Cars, yeni nesil otomobillerini geliştirmek için dünyanın en ileri seviyedeki Vi-Grade şasi simülatörünü kullanan ilk premium otomobil üreticisi oldu. Aynı ekipman Ferrari ve Porsche tarafından da kullanılıyor. 

Simülatör, Almanya’nın meşhur Nürburging pisti ve Volvo Cars’ın İsveç’teki gizli tesislerinde yer alan test pistleri gibi heyecan verici görsellikler sunuyor.

Kontrolü sağlamak

Volvo Cars Ar-Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Volvo sürüş deneyimini yeniden tanımlamak için insana, teknolojiye ve tesislere önemli yatırımlar yaptık. Amacımız direksiyondaki kişiye tam kontrol, kolaylık ve ustalık sunmak. Sürüş deneyimini tüm Volvo modellerinde yükselteceğiz” diyor.

İsveçli otomobil üreticisi simülatörü, yüksek hız dengesi, balans ve bireysel sürüş modu ayarları üzerinde çalışırken çok erken aşamada geliştirmeler yapmak için kullanıyor.

volvo-simülatör

Simülasyonun kullanılması, gerçek bir sürücünün deneysel karar vermesi ile bilgisayar destekli objektif veri analizlerinin bir araya getirilmesini ve ayarların hızla test edilmesini sağlıyor.

Dr. Mertens, Volvo Cars için bu gelişmenin sürüş deneyimi alanında yeni bir başlangıcı müjdelediğini söylüyor, “Geçtiğimiz dönemde, Ar-Ge ve ürün bileşenleri üzerine yapmış olduğumuz kritik yatırımlar bugün meyvelerini vermeye başladı. Tamamen yeni ölçeklenebilir ürün mimarisi (SPA), modüler güç aktarım programı ve en son şasi bileşenleri bu doğrultuda bir başlangıç noktası oluşturuyorlar”

volvo-simülatör2

Yenilik yapma özgürlüğü

Dr. Mertens’e göre bu yeni simülatör, daha heyecanlı bir sürüş deneyimine imkan sağlıyor. Konsept geliştirme aşamasında ve daha kısa zamanda yenilik yapma özgürlüğü sunuyor.

Volvo Cars Araç Dinamikleri Müdür Stefan Karlsson, “Bu simülatörün güzel yanı bize toplantı odasında grafiklerle ve sayılarla uğraşmak yerine hesaplama modellerini fiziksel deneyimleme ve sonuçları gerçek sürücülerle değerlendirme imkânı sunması” diyor;

“Bu insan odaklı yaklaşımımızın bir başka göstergesi ve gerçekten Designed Around You konseptine uygun bir sürüş deneyimi geliştirmek için bir mihenk taşı”

 

Diğer Yazılar

En büyük elektrikli araç üreticilerinden biri olan BYD, ALJ Türkiye ile Türkiye pazarına giriş yapacak

Ahmet Armağan

Hyundai IONIQ test sürüşü

Ahmet Armağan

SEAT Modellerinin Koku Mühendisleri