TEST SÜRÜŞLERİ Toyota

Toyota Corolla 1.5L Test Sürüşü

Toyota’nın daha verimli olan 1.5 lt. hacmindeki yeni üç silindirli benzinli motoru sedan versiyonda da yerini aldı. Bakalım Corolla Sedan bu motorla nasıl bir performans ve yakıt ekonomisi vaat ediyor?

Toyota, 1966 yılından beri dünyanın en çok satılan modeli Corolla’yı üretmenin gururunu yaşıyor. Her yeni modelde bu gurur bir adım öteye taşınıyor ve otomobil de üzerine koyarak daha da büyüyor.

Hybrid denildiğinde akla ilk gelen marka olan Toyota, Corolla’yı da bu teknoloji ile buluşturdu ve gerçekten de çok beğenildi. 

12. nesil Toyota Corolla ülkemizde üretilmesi ve buradan da dünyanın birçok yerine ihraç ediliyor olması bu otomobilin aslında ne denli güvenilir ve tercih edilir bir model olmasını perçinliyor. 

Hatırlarsanız Toyota uzun yıllardır benzinli motor seçenekleri tarafında 132 HP gücündeki 1.6 lt’lik üniteye yer veriyordu. 

Bu motor sağlam bir yapıya sahipti fakat günümüz normlarına her anlamda artık çok fazla uymuyordu. Turbo beslemeli küçük hacimli ve hibrit teknolojilerinin yanına Toyota, yepyeni bir motor daha ekledi ve bu motoru Corolla’da kullanmaya başladı. 

Dynamic Force adını taşıyan yepyeni 1.5 litrelik ünite Avrupa’daki yeni emisyon standartlarını karşılayacak şekilde geliştirildi.

Eski motorun aksine yeni ünite üç silindirli ve kesinlikle daha canlı hissettiriyor. Sesi de çok daha sportif. 

Toyota’nın yeni motoru, düşük tüketim değerleri sunuyor. Ayrıca çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor. Markanın TNGA mimarisiyle uyum içinde olan ünite, daha düşük ağırlığa sahip ve daha az yer kaplıyor. Bununla birlikte yakıt tüketim ve CO2 salımlarında yüzde 17 oranında iyileşme sunuyor. 

Yeni 1.5L Dynamic Force, ileri teknolojisi ve geliştirilen özellikleriyle birlikte daha iyi hava yakıt karışımı sunarak daha yüksek termal verimlilik ve daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Yeni 1.5 litrelik motor, WLTP ölçümlerine göre 127-139 g/km CO2 ve 5.6-6.2 lt/100 km birleşik tüketim değerine sahip. 

Toyota Corolla Sedan’da tercih edilebilecek 1.5L Dynamic Force motor, 10 ileri otomatik şanzımanla gücünü yere veriyor. Ayrıca bu motor 6 ileri manuel şanzımanla da tercih edilebiliyor. 

Diğer Yazılar

Toyota Patentte Dünyanın Lider Otomobil Üreticisi Oldu

Toyota, Dünya Ralli Şampiyonası’na zaferle döndü

Land Rover Discovery Sport Test Sürüşü