BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ Toyota

Toyota Auris 1.4 D-4D İle Test Sürüşü

toyota-auris-test

Marka imajını gençleştirme çalışmalarının ilk meyvelerinden olan Toyota Auris, makyajla birlikte daha modern bir görünüme kavuşurken, 1.4 tutumlu dizel motoruyla sınıfının iddialı modellerinden biri olmaya devam ediyor.

Yazı : Özerk Ihlamur Fotoğraflar: Savaş Yılmaz

Toyota’nın kompakt hatchback modeli Auris makyajlandıktan sonra daha modern bir tasarıma sahip oldu. 2006 yılında Toyota’nın ‘Altın Çocuğu’ olarak lanse edilen Auris, Corolla hatchback’in yerini aldığı ilk zamanlarda yadırgansa da yıllar geçtikçe markanın en çok satılan modellerinin başında gelmeye başladı. Zorlu rakiplerin olduğu bir sınıfta mücadele eden Auris dizel motorunda otomatik şanzıman sunmuyor oluşuyla rakiplerinin bir adım gerisinden yarışa başlamak zorunda kalıyor. Bu eksikliğini tutumlu 1.4 litrelik motoruyla doldurmaya çalışan Toyota Auris, 90 HP güç ve 205 Nm tork değerleriyle performans konusunda pek de cüretkar davranmıyor. 0’dan 100 km/s hıza 12.5 saniyede çıkan Auris’in maksimum hızı ise 180 km/s. Orta sertlikteki süspansiyon sistemi genel olarak darbeleri başarılı şekilde absorbe ederken, yol tutuş konusunda da sınıfının gerisinde bırakmıyor. Auris’i… Auris 6 ileri manual şanzıman ile gücünü ön tekerleklerine aktarıyor. Kısa vites geçişleri tüketimi azaltan önemli sebeplerden biri.

toyota-auris-test-10

Toyota Auris Motor Özellikleri

Yakıt tüketimi Auris’in en başarılı olduğu konuların başında geliyor. Fabrika verisi 100 kilometrede ortalama 4.0 litrelik bir değer sunuluyor. En büyük rakibi Honda Civic dizelden biraz daha fazla olan bu değer yine de Auris’i sınıfının en tutumlu otomobillerinden biri yapmaya yetiyor.

toyota-auris-test-3

Japon otomobillerinde en beğendiğim özelliklerin başında motor sesinin yalıtımını iyi bir şekilde sağlamaları geliyor. Toyota Auris modelinde de bu özellik korunmuş. Dizel motorun sesi kabine fazla sızmıyor. Yüksek hızlarda ise rüzgar sesi az da olsa rahatsız verebiliyor. Makyajla birlikte kabinde de değişiklik yaşanmış. Daha kaliteli malzemelerin kullandığı makyajlı Auris’in 7 inçlik dokunmatik ekranının kullanımı da oldukça kolay. Bu ekranın haricinde gösterge panelinin ortasında 4.2 inçlik bir TFT ekran daha bulunuyor.

Panoramik cam tavanlı test otomobilimizin kabini oldukça ferah bir atmosfere sahip. Dört kişilik bir ailenin rahatça seyahat edebileceği Auris’in saklama gözleri de yeterli seviyede. 360 litrelik bagaj hacmi sınıfın referans modeli Volkswagen Golf’ten 20 litre daha küçük.

Ülkemizde 1.33 ve 1.6 litrelik benzinli ile 1.4 litrelik dizel motor seçenekleri olan Auris’in otomatik şanzımanı sadece 1.6 litrelik benzinli motorda sunuluyor. Tutumlu ve sessiz oluşuyla takdirimizi kazanan 1.4 litrelik dizel motor 6 ileri manuel şanzıman ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ama yine de Toyota Auris modeli sınıf liderliğine oynaması için otomatik şanzıman seçeneğini sunması gerekiyor.

Diğer Yazılar

Hyundai Tucson’a 2018 makyajı

Ahmet Armağan

Honda motosiklet almak isteyenlere 3 ay ertelemeli kredi kampanyası

admin

Toyota Hidrojen yakıtla 1.000 km’lik menzile ulaştı

Ahmet Armağan