BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Peugeot TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Peugeot 208 1.2 Puretech EAT6

Peugeot 208, B segmentinin önemli temsilcilerinden biri. Ufak bir makyaj operasyonu, bir dizi teknolojik değişiklik ve en önemlisi de teknik anlamda büyük bir değişim geçirdi.

Dıştan bakıldığında dikkat çekici renkleri,  3D LED farları ve yeni kişiselleştirme aksesuarları ile şimdi daha da ilgi çekici ve rekabetçi bir şekilde karşımıza çıkıyor.  

Burun kısmındaki yeni tamponu daha keskin çizgilerle tasarlanmışken, genişletilmiş ön ızgara bu değişimi tamamlıyor.

Peugeot 208’in sade ve kendine özgü tasarıma sahip karakteristik iç mekânı artık daha kaliteli hissettiriyor. İlk zamanlar yadırgadığımız küçük direksiyon simidi gün geçtikçe kendini sevdiriyor. Ayrıca 208’in sportif direksiyon hissinin sınıfındaki en iyilerden biri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Peugeot 208, özellikle benzinli motorlar arasında sadece 1.2 lt’lik atmosferik ünitesiyle varlığını sürdürürken, bu motora eşlik eden ETG5 şanzımanla birlikte ne yazık ki tercih sıralarında hep geriye düşüyordu. Bu motor rakiplerine oranla güçsüz ve sürüş keyfini olumsuz yönde etkileyen şanzımanıyla Peugeot 208’in dinamik sürüş özelliklerini gölgede bırakıyordu.

Peugeot’nun 308 modelinde kullandığı 1.2 lt’lik oldukça başarılı olan PureTech turbo üniteye artık yenilenen 208’de yer veriyor. Ayrıca yeni nesil BlueHDi’larda kullandığımız daha hızlı vites değişimleri sağlayan Quickshift teknolojisine sahip, EAT6 şanzımanla birlikte.

Bu ikili hakikaten 208’e adeta yeniden hayat vermiş gibi. 308’de 130 HP olarak kullandığımız bu motor, 208’de 110 HP’lik bir güçle karşımıza çıkıyor. Performans anlamında son derece yeterli ve tatminkar bir sürüş sunarken, yeni şanzıman bu sürüş keyfini olumlu yönde etkiliyor. Gaz pedalı artık oldukça duyarlı tepkiler veriyor ve 205 Nm’lik tork değeri de bunu doğrular nitelikte…

Yakıt tüketimi konusunda da beklediğimizden iyi değerler ortaya çıkıyor. Fabrika verisi olan 100 km’deki 4.5 lt’lik tüketim için biraz dikkate ihtiyaç var. 208’i kullandığımız süre boyunca kombine bir sürüş sonucu ortalama tüketim değerimiz 6.2 lt dolaylarındaydı.

Ayrıca Allure donanım seviyesinde test otomobilimiz birçok aktif güvenlik sistemine de sahipti.

Şehir içinde olası çarpışma riskini azaltan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi, 30 km/s hızın altında devreye giriyor ve ihtiyaç halinde ani frenleme ile olası çarpışmaların önüne geçiyor.

Diğer beğendiğimiz özelliklerden biri de 7 inç’lik dokunmatik ekranlı multimedya sisteminin Mirrorlink özelliğiyle birlikte Apple Carplay’ı bünyesinde katmış olmasıydı. Uzun yolculuklar için gerçekten de keyifli.

Peugeot 208’in güçlü ve atak motorunun EAT6 şanzımanla yaptığı flört sınıfında işleri etkileyebilir. 

Diğer Yazılar

400 beygirlik Peugeot 508!

Ahmet Armağan

Hyundai Motor Avrupa’ya yeni Başkan ve CEO atandı

admin

Nissan Sonbahar Kampanyasını Kaçırmayın