BMW Bannerı
Otomobilkolik
BMW Mercedes OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: BMW 418i mi, Mercedes-Benz C 180 Coupe mi?

BMW 418i mi, Mercedes-Benz C 180 Coupe mi?…Derbiler her ne kadar aynı şehrin iki takımı arasında geçiyor olsa da, BMW – Mercedes rekabeti çok uzun yıllardır devam ediyor. Tıpkı Real Madrid – Barcelona, Galatasaray – Fenerbahçe gibi.

Bugün ise bu rekabetin tasarım ve stil boyutunu ele alacağımız bir müsabaka var. Bir yanda kısa bir zaman önce ortaya çıkmış BMW 4 Serisi, diğer tarafta da Mercedes’in yepyeni C-Sınıfı Coupe’si.

BMW’nin üç kapılı sportif coupe modeli uzun yıllardır 3 Serisi’nin bir türevi olarak üretiliyordu. Ta ki 2014 yılına dek bu gelenek böyle sürerken, yeni 3 Serisi’yle birlikte yaptığı stratejik değişikliğin ardından ortaya aynı alt yapıya sahip fakat farklı boyutlara sahip bir 4 Serisi çıktı.

Artık üç kapılı coupe BMW 4 olarak anılacaktı. Bu sırada Mercedes ise o yıllardaki W204’ün makyajlı bir versiyonu olan üç kapılı coupe’sini tanıtmıştı. Tasarım bildik C-Sınıfdan farklı değildi. Hatta üç kapısı olmasa onu ayırmak pek kolay olmayacaktı. Düşünülen oldu ve bu otomobil ne yazık ki istenilen ilgiyi görmedi.

BMW 4 tüm hızıyla satılmaya devam ederken, Mercedes geçtiğimiz yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni Mercedes C-Coupe’yi tanıttı.

Çok şık bir otomobildi ve markanın büyük lüks coupe’si S-Sınıfı’nın büyük ölçüde izlerini taşıyordu.

Önden bakıldığında LED ışıklarla süslenmiş olan farlar ve güçlü görünüme sahip ön ızgara çok dikkat çekiyor. BMW’nin bu konudaki gelenekçi tavrı Mercedes’in gölgesinde kalıyor. Ayrıca arka kısımdaki S-Sınıfı Coupe havası bizce otomobilin bütün algısını değiştiriyor. BMW 4 son dönemin en şık coupe’lerinde biri bunu kabul etmek gerek. Fakat Mercedes’in dinamik ve yenilikçi tasarımı onda daha fazla ‘yeni bir otomobil’ algısı yaratıyor. Özellikle yandan baktığımızda omuz çizgisi ve belirgin tavan çizgisi kendini belli ediyor. 

Boyutlara baktığımızda ise; iki otomobil arasında büyük farklar yok. Birbirine yakın boyutların yanı sıra Mercedes’in BMW’ye oranla daha geniş bir aks aralığı var.

İçerde ise iki kabin de sürücü odaklı. Mercedes’in biraz daha Elegance olan kabini BMW’ye baktığımızda ise daha sportif bir ruha sahip. Fakat Mercedes’in koltukları kesinlikle BMW’den her anlamda başarılı. Hem tasarımı çok şık hem de ergonomik açıdan sürücüyü oldukça iyi bir şekilde sarıyor. Ayrıca kullanılan cam tavan sayesinde içerde panoramik olarak ferah bir hava hâkim.

BMW’nin iDrive’ına karşılık olarak Mercedes Comand sistemini kullanıyor. iDrive sistemi sezgisel ve daha çabuk adapte olmayı sağlıyor. Comand içinse biraz daha vakit harcamanız gerek.

Aslında bu iki otomobili teknik olarak da karşılaştırmak isterdik. Fakat BMW’de kullanılan motor 2.0 lt’lik bir turbo dizel bir ünite. Mercedes ise 1.6 lt’lik turbo benzinli bir motora sahip ve bu açıdan sadece sizlere sürüş özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Konuya Mercedes’le başlayalım. Mercedes Alman rakipleri arasında son dönemde kendini en geliştirmiş olan marka. Özellikle direksiyon ve sürüş hissindeki tepkiler anlamında büyük yol kat etti. Artık çok daha dinamik ve tepkili sürüş özellikleri sunuyor. Fakat BMW’nin her modelinde olduğu gibi direkt ve doğrudan tepkilere sahip direksiyonu her zamanki gibi yine çok iyi.

Mercedes’in süspansiyonu AMG paketli olan otomobilimizde büyük jantlarla birlikte oldukça sert ve sportif hissettiriyor. İki otomobil de farklı sürüş modlarını seçebilmenize olanak tanıyor.

Fakat BMW 4’ün SPORT modunda dahi ataleti biraz daha fazla. Aslında çok hızlı olmayan bir coupe’de bu iyi mi kötü mü tartışır. Fakat sert bir süspansiyon karakteri sevenler için Mercedes’in tepkileri kesinlikle tatminkar olacaktır.

Şanzıman konusunda Mercedes uzun zamandır kullandığı 7G-TRONIC PLUS şanzımana yeni C-Sınıfı Coupe’de de ver veriyor. Fakat vites değişimleri kesinlikle BMW’nin sekiz kademeli şanzımanı kadar hızlı değil.

AMG paketli bir Mercedes C-Coupe, BMW 4’e oranla kesinlikle daha yenilikçi ve dikkat çekici duruyor. Mercedes 1.6 lt turbo ve 156 HP gücünde. BMW ise 1.5 lt turbo 136 HP. BMW 418’in başlangıç fiyatı 242 bin 100 TL iken, Mercedes’in başlangıç fiyatı 325 bin 500 TL. Tabii ki AMG paketli. Bu pakete denk gelen BMW 418i Coupe M Sport paketli modelin fiyatı ise  271 bin 200 TL.

bmw 418i yorum, bmw 4.18i forum, mercedes c180 coupe forum, bmw 418i gran coupe yakıt tüketimi, bmw 4.18 gran coupe forum, bmw 4.18i yorum, bmw 4.18i yakıt tüketimi, mercedes c180 coupe yorumlar, bmw 418i fiyat, mercedes c180 coupe fiyat

 

Diğer Yazılar

Starpet İle Ücretsiz Araç Bakım Günleri

Usain Bolt, 911 GT3 Cup yarış otomobilini kullandı

Ahmet Armağan

Volkswagen Golf R test sürüşü

Ahmet Armağan