BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Suzuki Vitara 1.4 Boosterjet Test Sürüşü | Otomobilkolik
OTOMOBİL Suzuki TEST SÜRÜŞLERİ

Suzuki Vitara 1.4 Boosterjet Test Sürüşü

30 yılı aşkın bir süredir yollarda görmeye alıştığımız Vitara; daha dikkat çekici yeni tasarımı ve artırılmış güvenlik donanımlarıyla birlikte eli daha güçlenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. 

Benim hatırladığım ilk Vitara modeli mahallemdeki bir ağabeye aitti. 1990’lı yıllardı ve o model Sidekick olarak geçiyordu. Zaman içinde Suzuki Vitara SUV sınıfında hep var olmayı başardı ve özellikle de markanın başarılı dört tekerlekten çekiş özelliği sayesinde meraklıları tarafından her zaman tercih edilen bir otomobil oldu.

Bir dönem kullanılan 2.0 lt’lik benzinli ünitenin yüksek tüketimi onu arka sıralara itmiş olsa da, bugün yepyeni bir teknolojiyle karşımıza çıkan Suzuki Vitara’nın şansı artık daha fazla.

Geçtiğimiz yıl tasarım anlamında ince bir değişim yaşayan Suzuki Vitara modelde; yeni ve krom görünümlü ön ızgara dikkati çekiyor. Ayrıca yeni 17 inç jantlar daha modern bir görünüm ortaya koyarken, LED teknolojisine sahip arka stop lambaları da Suzuki’nin yenilikçi vizyonunu destekliyor. Ayrıca arka tampon tasarımı da tamamen yeni. 

İç mekana baktığımızda artan kalite detayları da dikkati çekiyor. Yeni Vitara’da 4.2 inç büyüklüğündeki renkli LCD yol bilgi ekranına yer verilmiş. ALLGRIP dört tekerlekten çekiş sistemi modlarını, eğim iniş kontrolü animasyonlarını ve trafik işareti tanımlama sistemine ait görseller gibi işlevleri bu ekrandan takip edebiliyorsunuz. 10,1 inçlik multimedya ekran ise eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Android tabanlı olan bu sistem oldukça kullanışlı. 

Suzuki Vitara modelinin motoru nasıl?

Aslında yeni Vitara’daki en büyük ve benim de beğendiğim en önemli değişim kaputu altında yer verilen 1.4 lt’lik Boosterjet motor oluyor. Önceki serilerde kullanılan güçsüz ve yüksek yakıt tüketimine sahip 1.6 lt’lik atmosferik motorun yerine bu motor adeta ilaç gibi gelmiş. 140 HP’lik Boosterjet, bünyesindeki ara soğutuculu turbo şarj sayesinde basınçlı havayı silindirlere göndererek düşük devir aralıklarında, hatta 2500 d/d’da dahi torkun maksimum seviyeye çıkmasına olanak tanıyor. Bu motorun eşlik eden 6 kademeli otomatik şanzımanın dişli oranı genişletilmiş. Bu değişimin yakıt tüketimine katkısı ise oldukça belirgin. Eğer isterseniz bu şanzımanı direksiyondaki kulakçıklardan da kontrol edebiliyorsunuz. 

Yeni Vitara birçok aktif güvenlik sistemini de bünyesinde barındırıyor. Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi’ne (DSBS), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM), Trafik İşareti Tanımlama Sistemi (TSR), Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi (RCTA) bunlardan bazıları…

Yeni Vitara ülkemizde GL+ ve GLX olmak üzere iki donanım seviyesinde satılıyor. Motor olarak ise sadece 1.4 lt’lik turbo benzinli ünite tercih edilebiliyor. 

Diğer Yazılar

Hyundai Tucson N Line Test Sürüşü

Ahmet Armağan

Hyundai Veloster yenilenen haliyle Detroit fuarında tanıtıldı

Ahmet Armağan

Renault’nun cirosu 11 milyar 484 milyon avro !

Ahmet Armağan