BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ Volvo

Sürüş İzlenimi: Volvo V40 T5 R-Design

volvo-v40-testi (1)
Volvo V40 T5 R-Design, aerodinamik gövde kitiyle diğer versiyonlardan ayrılıyor.

Sürüş İzlenimi: Volvo V40 T5 R-Design

İsveçli üretici V40 T5 R-Design ile bu sefer de hızlı hatchback tutkunlarını hedefliyor. 

Volvo’nun 1995 – 2004 yılları arasında station wagon olarak ürettiği V40, 2013 yılından itibaren kompakt sınıf Premium’larla rekabet içine giren bir model oldu.

Volvo bu sınıftaki varlığını geçmiş dönemde C30’la göstermeye çalışsa da pek de başarılı olmamıştı. Kompakt kimliğe bürünen V40 ise bu sınıfta oldukça başarılı bir şeklide karşımıza çıktı. Tasarımı son derece yenilikçi, kalite hissi yüksek ve bu segmentindeki beklentileri karşılayacak birçok özelliğe sahipti. Dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneklerinin yanı sıra bu sınıfta GTI diye tabir ettiğimiz hızlı hatchback’lerle de rekabet etmek için karşınızda duran T5’i üretti.

Volvo’nun her anlamda bir yenilenmeye girdiği süreçte T5’de geçmişte beş silindirli ve 2.5 lt’lik turbo bir motorla üretiliyordu. Bugün ise tamamen Volvo Cars üretimi olan T5 motorlar 2.0 lt’lik turbo besleme ile karşımıza çıkıyor.

volvo-v40-testi (9)
R-Design gövde kiti içinde difüzörlü arka tampon, çift çıkışlı egzozlar ve 18 inçlik şık jantlar bulunuyor.

Volvo V40 T5 Performansı

Tasarıma baktığımızda R-Design kostümüyle birlikte yollara çıkan V40’ın en güçlüsü T5’in öncelikli olarak bahsetmemiz gereken ön önemli yanı tabii ki performansı…

Aslında dıştan bakıldığında R-Design kostümlü herhangi bir V40’dan onu T5 olarak ayırmak mümkün değil. Arkadaki logosu dışında… Fakat kaputu altındaki 2.0 lt’lik 245 bg gücündeki ünite sayesinde yollar burada ayrılıyor. Drive-E benzinli motor ailesindeki T5 motor, düşük emisyon değerine sahip, güç ve yüksek yakıt ekonomisini birlikte sunan bir özelliklere sahip. Ayrıca bir hayli de sessiz.

Gücünü yere sekiz kademeli Geartronic şanzımanla veren T5; sinirli ve agresif tepkiler ortaya koymak yerine, daha ağırbaşlı bir performans grafiği çiziyor. Bu karakter T5’in alt devirlerde ekonomik bir sürüş yapmasına da olanak sağlıyor. Oldukça canlı olan bu motor, 1500 ila 4800 d/dak arasında sabit olarak 350 Nm’lik torkla birlikte ayağınızın altındaki gücün varlığını her an hissediyorsunuz.

volvo-v40-testi (8)
Yüksek kalitedeki iç mekânda da sportif bir hava hakim. R-Design imzası burada direksiyon ve koltuklarda karşımıza çıkıyor. 

İlk hareket ve birinci vitesinden ardından harekete geçen T5 ile oldukça yüksek hızlara bir anda ulaşıyorsunuz. Hatta öyle ki, gaza sonuna kadar bastığınızda viraj giriş ve çıkışlarında otomobilin burnunu kontrol etmek adına tork sarhoşluğu bile yaşayabilirsiniz.

Şık ve sportif R-Design direksiyonun hemen arkasındaki kulakçıklardan da kontrol edebildiğiniz şanzımanın geçişleri ve tepkileri de son derece sportif.

Direksiyonun geri bildirimleri diğer Volvo modellerine göre daha iyi fakat Volvo Cars’ın bu konuda bir takım iyileştirmelere giderek en azından T5 gibi hızlı hatchback’lerde daha hisli direksiyon tepkilerine ver vermesi kanaatindeyiz.

volvo-v40-testi (10)
V40 T5’te kullanılan özel yaylar sayesinde otomobil yere daha yakın görünüyor. 

Standart ve V40’a göre R-Design yaylarla birlikte daha sert bir sürüşü olan T5’in süspansiyon tepkileri konfordan ödün vermeyecek şekilde sportif tepkilerle hassas bir denge içinde ayarlanmış. Gelelim yakıt tüketimine… Benim gibi çok fazla trafiğe girmediğinizi varsayalım ve gaz pedalına da insaflı davrandığımızı düşünelim. İşte o zaman V40 T5, 7.6 – 7.8 tl arası bir tüketim değerini rahatlıkla ortaya koymayı başarıyor.

Ama yok ben bu hızlı hatchback’in tadını sonuna kadar çıkacağım diyorsanız, o zaman ortaya çıkacak rakamları telaffuz etmeye dahi gerek olmadığını düşünüyoruz.

Peki bu otomobil daha çok kimlere hitap ediyor?

Aslına bakarsanız hızlı ve agresif bir hatchback arayan gençlerin tercihi olması biraz zor. Zaten Volvo’nun bu otomobili yaratma amacı da doğrudan bu değil. Fakat biraz hızlı genç bir aile babası ya da 30 yaş üstü plaza adamları için iyi bir alternatif olabilir.

volvo-v40-testi (2)

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]TEKNİK ÖZELLİKLER
Fiyat: 144.380 TL (Ekim 2015) • 0-100 km/s: 6.3 sn • Maksimum hız: 240 km/s • Tüketim (ort.): 5.9 lt/100 km • CO² emisyonu: 137 g/km • Boş ağırlık: 1582 kg • Motor: 1969 cc turbo, benzinli • Güç: 245 bg 5500 d/dak • Tork: 350 Nm 1500 – 4800 d/dak • Şanzıman: 8 ileri otomatik [/box]

Diğer Yazılar

Dünyanın İlk Elektrikli Araç Emojisini Tasarlayın

Ahmet Armağan

Mercedes’ten 7 yeni model

Ahmet Armağan

Honda CR-V Hybrid Türkiye’de. İşte fiyatı

Ahmet Armağan