BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Audi OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Audi Q3 1.4 TFSI Sürüş İzlenimi

audiq3_1

Premium otomobiller arasında uzun yıllardır haklı başarısını sürdüren Audi, SUV konusunda biraz şanssız. Aslında buna şanssız demek de çok doğru değil. Çünkü marka, SUV modellerine gösterdiği önemi binek otomobillerin genel olarak gerisinde bırakıyor. Örneğin Q7, 2005 yılından beri üretilen bir model ve 2009 yılında sadece bir makyaj operasyonundan geçti. Keza Q5’de aynı. Bu model de 2008 yılından beri bildik haliyle üretiliyor ve o da 2012 çok ufak bir makyaj gördü. Audi Q3 bildiğiniz gibi İspanya’da üretiliyor ve VW Tiguan ile aynı platformu paylaşıyor. Audi Q3 modelinin kullanıcıya güven veren bir sürüş karakteri var. Ne kadar küçük bir SUV olsa da, bu güvenin altında güçlü Audi kimliği yer alıyor.

Audi Q3 1.4 TFSI İç Tasarımı..

Bu altyapı ultra yüksek sağlamlığa sahip çelik elemanlardan oluşuyor. Ayrıca otomobilin sessiz kabini dikkati çekiyor. Hem motor kaputu hem de bagaj kapağı alüminyumdan üretilmiş olan otomobil iç mekânda beş kişinin rahatlıkla yolculuk edebilmesine olanak sağlıyor. Fakat aile biraz ve iri ise, arka koltuklarda bu çok da kolay değil. Audi Q3’ün 460 lt’lik bagaj hacmi, arka koltukların yatırılmasıyla birlikte 1365 litreye kadar ulaşabiliyor. Bu otomobille ilk kez 2011 yılında tanıştık. Ve sadece 2.0 lt’lik TDI motorlu versiyonla dört tekerlekten çekişli olarak üretiliyordu. Bugün ise Q3 daha rekabetçi bir konumda yer alabilmek için iki tekerlekten çekişli olarak 1.4 lt’lik TFSI motorla karşımıza çıkıyor.

Son dönemin moda olan bu kombinasyonu diğer birçok VW grubu modellerinde yer alıyor. 150 bg gücündeki 1.4 lt’lik motor 1480 kg’lık Q3’ü taşımakta biraz zorlanıyor. Alt devirlerde sorun yok, fakat motor biraz devir çevirmeye başladığında bunu daha net görüyorsunuz. Ortalama tüketim 100 km’de 6.2 lt olan fabrika verisi bizim testimiz süresince 7.4 lt dolaylarındaydı. S tronic şanzıman sürüş zevki perçinleyen çok önemli bir detay ve sarsıntısız geçişleri sportif bir ivmelenme ile birleşince Q3’ün eksik kalan güç istediğini bir anlamda tamamlamış oluyor. Otomobilin iki terlekten çekişli olması yakıt avantajı, 1.4 lt olması da bu modelde vergi avantajını beraberinde getiriyor. Dizel model ile aradaki fark neredeyse 63 bin TL’yi buluyor ki bu çok ciddi bir rakam. Eğer dört tekerlekten çekiş ve büyük bir güç beklentiniz yoksa, 1.4 lt’lik Q3 şehir içinde isteklerinize cevap verebilir.

audiq3_2

Diğer Yazılar

Sürüş İzlenimi: Volvo V40 T5 R-Design

Peugeot, Cenevre’de birbirinden yeni modellerini sergiledi

Ahmet Armağan

Yeni Audi RS6 ve RS7 Artık Daha Güçlü