BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Seat TEKNOLOJİ

SEAT Modellerinin Koku Mühendisleri

SEAT fabrikasında görevli koku mühendisleri SEAT modellerinin her durumda ve şartta güzel kokması ve karakteristik “yeni araç kokusunu” uzun süre taşıması için çalışıyor.

İspanya’da SEAT fabrikasında görev yapan koku ekibi, otomobil kokusu geliştirme konusunda dünyanın sayılı uzmanları arasında yer alıyor. Kimya mühendisi ve kimyagerlerden oluşan ekibin öncelikli görevi, üretime hazırlanan veya tasarım aşamasında bulunan araçlarda kullanılan malzemelerin her durumda ve şartta üretimden kaynaklanan herhangi kötü koku yaymalarını önlemek.

Bunun için, ekip, markanın modellerinde kullanılan metal olmayan tüm malzemeleri tek tek kontrol ediyor. Gerek kendi burunlarıyla gerekse de kimyasal detektörler ile yaydıkları kokuların buruna hoş gelip gelmediğine kadar veriyor. Bunu yaparken de çoğunlukla, 60 dereceye kadar ısıtılmış aracın içinde dakikalarca oturarak, çevreyi kokluyorlar. Hoş kokmayan bir malzeme ile karşılaşıldığında ise, ya bu malzeme daha iyi kokan muadiliyle değiştiriliyor ya da bir çözüm bulunuyor.

Seat Modellerinde Parfüm Kullanmıyorlar

Mesai saatleri içinde koku duyularını köreltmesin diye sigara içmeyen, parfüm kullanmayan ekibin, dikkat ettiği bir nokta ise, markanın modellerinin yeni araç kokusu… SEAT, modellerinin markaya özgü karakteristik kokuyu taşıması için modeller üzerinde her yıl 400’ü aşkın koku testi uyguluyor.

Diğer Yazılar

Türkiyenin Otomobili 2020 Renault Clio seçildi

admin

Peugeot Mayıs ayına özel, şimdi al Ağustos’ta ödemeye başla

admin

ÖTV farkı Ford’tan