BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Seat TEST SÜRÜŞLERİ

TEST: Seat Leon SC 1.6 TDI DSG Sürüş İzlenimi

Seat-Leon-SportCoupe
Seat-Leon-SC-Photo-2
Seat-Leon-SportCoupe2
069f3aed4b435eb9ec818ea0f75fb222

Seat Leon, retildiği ilk günden beri gençlerin gözdesi bir otomobildir. Ünlü tasarımcı Giorgetto Giugiaro’nun elinden çıkan ilk model 1998 yılında üretilmeye başlanıp ta ki 2006 yılına kadar devam etmiş ve çokta beğenilmişti.

Seat, VW çatısı altına girdiği 90’lı yıllardan günümüze kadar Seat hızla büyüme gösterdi. Teknik altyapı her ne kadar VW’nin olsa da, marka tasarımlarıyla popülaritesini devam ettirmeyi başardı. Ağırlıklı olarak B ve C segmentinde varlığını hissettiren Seat’ın en çok satan modeli olan Leon geçtiğimiz aylarda yenilendi. Özellikle otomobilin keskin hatlara sahip tasarım çizgisi yeni karoser seçeneğiyle tam bir uyum içinde.

Bu yeniliğin temelinde yatan VW grubunun yeni altyapısı olan MQB Leon’a sürüş anlamında çok farklı bir dinamizm getirdi. Bugün markanın Sport Coupe adını verdiği üç kapılı modelinin direksiyonuna geçiyoruz. Gençlerin ve genç kadın sürücülerin en çok istediği üç kavramını hemen hepsi bu otomobilde var. Sportif, ekonomik ve otomatik şanzımanlı.

Daha önce yeni Leon’u kısa bir süre bir karşılaştırma için kullanmıştım. Özellikle de otomobilin rijit ve sportif karakteri beni etkilemişti. Üç kapılı karoserle birlikte bu sportifliği Sport Coupe’de daha fazla hissediyorsunuz. Otomobilin kabini daha önceki Leon yazımda da bahsettiğim gibi heyecansız ve plastik kalitesi orta seviyede. Ön koltukta uzun boylu birileri oturuyorsa arka koltuklarda yolculuk kilometreler artıkça sıkıcı bir hal alabiliyor.

Kaputun altında görev yapan 1.6 lt’lik TDI üniteyi artık hepimiz çok iyi tanıyoruz. 105 bg gücündeki bu motorun artık biraz daha fazla güce ihtiyacı var. Hele ki kullandığınız otomobil sportif bir hatchback ise bunu biraz daha fazla arzuluyorsunuz.

Kendini ispatlamış DSG şanzıman kesintisiz geçişleriyle bu motoru iyi bir şekilde kompanse ediyor. Tabi Leon ciddi anlamda ekonomik bir otomobil. 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi sadece 3.9 lt. Şöyle kısa bir hesap yapayım size daha açıklayıcı olur. İstanbul’dan Bodrum’a gitmeye karar verdiniz, 790 km’lik bir rota… Seat Leon SC ile bu yolu 150-160 TL’ye gidebiliyorsunuz. Gerçekten de nefis.

Yeni Leon’un bir başka özelliği de artık bünyesinde daha teknolojik özelliklere sahip. Bunlardan biri ikincil fren çarpışma sistemi ve sürücü yorgunluğu tespit sistemi… Ayrıca otomobil son derece de çevreci. 102 CO2’lik değeriyle göz dolduruyor.
Bakım maliyetleri konusunda aklında soru işareti olanlar rahat olabilirler. Çünkü Leon SC’nin 15 bin km bakım maliyeti 400 TL gibi makul bir rakam.

Style donanım paketiyle satılan otomobilde; bluetooth sistemi, hız sabitleme, 16 inç alüminyum alaşım jantlar standart olarak sunuyor. Deri ve alcantara koltuklar, Seat ses sistemi, Navigasyon, elektrikli panoramik Sunroof gibi özellikler ve inç alüminyum alaşım jantlar, Full LED farlar  ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Diğer Yazılar

Renault Cannes Film Festivali işbirliğinin 35 yılını kutluyor

Ahmet Armağan

Fiat, tüm bayilerinde görüntülü görüşme hizmetini devreye aldı

admin

Portekiz’de büyük başarı

Ahmet Armağan