OTOMOBİL Renault TEKNOLOJİ

Renault Kwid: Küçük, elektrikli ve fonksiyonel

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance CEO’su Carlos Ghosn Çin başta olmak üzere gelişmekte olan pazarlar için Renault’nun yeni küçük elektriklisi kwid’in birkaç yıla hayata geçeceğini söyledi.

Carlos Ghosn, prototiplerin üretilmeye başlandığı ve kwid’in bir elektrikli versiyonunu doğruladı.

Nissan’ın başarılı elektrikli modeli Leaf’in Çin pazarı için çok pahalı olduğunu ve satamayacaklarını da vurguladı. Ayrıca Renault’nın elektrikli Fluence modeli için de aynı şeyi söyledi. Bu yüzden ittifak mühendisleri Çin pazarı için düşük maliyetli kwid EV’yi geliştirmek için kolları sıvadı. Son derece ilgi  çekici bir tasarıma sahip olacak olan kwid, aynı zamanda çok düşük maliyetlerle üretilecek. 

Bu otomobille ilgili henüz maliyet detayları verilmezken, Önce Çin’de, hayata geçecek, ardından da Orta Doğu’ya, Brezilya’ya, Hindistan’a kadar bu otomobilin ihraç edileceği belirtiliyor.

Carlos Ghosn, bu otomobilin grup içindeki elektrikli ürünlerin gelişiminde bir bütün olarak ittifakın başlangıcı olarak görüyor. Başlangıçta, bunlar hepsi prototipti. Çünkü Renault tarafında elektrik konseptinin tam olarak nereye gideceği belli değildi. Grup genelinde bakıldığında; Nissan Leaf kendi teknolojisini vardı. Renault Zoe’nin de kendi teknolojisi vardı. Mitsubishi zaten bu konuya kendi adım atmıştı. Fakat şimdi bu teknoloji için elimizde bir platform, batarya seti ve birçok motor seti mevcut.

Volkswagen, benzer bir yaklaşım benimseyen Renault-Nissan-Mitsubishi, uygun fiyatlı elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, Çin’i büyük potansiyelli bir pazar olarak gören tek araç devi değil. Ancak, Almanlar, Jianghuai Automobile Co. (JAC) ile ucuz bir elektrikli araç geliştirmek için bir mutabakat anlaşması imzalamış oldukları için bu segmente yer almak adına kendi markalarını kullanmayacaklar.

Diğer Yazılar

Ford Otosan, üretime verdiği arayı Ford Avrupa’ya paralel olarak devam ettirecek

admin

Toyota Corolla yine dünyanın tercih ettiği otomobil oldu

Ahmet Armağan

Dünyanın En Çirkin Arabaları Serisi

admin