Sürüş izlenimi: Renault Clio 1.5 DCi EDC GT-Line | Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL Renault TEST SÜRÜŞLERİ

Sürüş izlenimi: Renault Clio 1.5 dCi EDC GT-Line

clio-dizel-otomatik (1)

Son dönemin şüphesiz artan trendi dizel/otomatik kombinasyonu… Buna küçük sınıfta bir de Fransız ekonomisi eklenince sonuç gerçekten de keyifli oluyor. Peki ya fiyat?

1990 yılından beri üretilen Clio’nun 4.nesliyle 2012 yılında tanıştık. Tasarım detaylarında çok karmaşık çizgilere gidilmemiş yalın ve kararlı olan hatlarla tasarlanmış olan Clio, küçük sınıfa hareket getiren modellerden biri oldu.

Dezir konsepti baz alınarak tasarlanan yeni Clio’nun dış tasarımındaki en önemli detay ise gizlenen arka kapı kollarıydı. İç mekânda en az dışı kadar şık ve kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Buna bir de test otomobilimizdeki GT-Line donanımı eklendiğinde, ortaya daha göz alıcı ve size ait olduğunu hissettiğiniz bir kabin çıkıyor. Çok seçenekli olarak kişiselleştirilebilen Clio’da GT-Line donanım seviyesinde 16 inç’lik jantlar standart. Test otomobilimizdeki 17 inç’lik jantlar ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Ayrıca özel gündüz LED farlar da bu donanım seviyesine ait. Koyu metal GT-Line detayları ve koyu metal yan aynalar yine bu donanım paketi içinde yer alan diğer detaylar arasında.

Clio, 3.neslin şasisini kullanıyor olsa da yol tutuş özellikleri bakımdan da oldukça iyi. Geliştirilmiş süspansiyon elemanları ve revize edilen direksiyon Clio’yu daha iyi şekilde yola tutunur hale getirmiş. Bunda şüphesiz genişletilmiş iz mesafesi ve dingil mesafesinin de payı büyük. Clio’nun amortisörler üzerindeki darbe stoperlerinde ve alt salıncaklarda yapılan geliştirmeleri sayesinde de otomobil artık daha sessiz, titreşimsiz ve daha konforlu…

clio-dizel-otomatik

Renault Clio Ünite Özellikleri

Energy sınıfı 1.5 lt’lik kendini ispatlamış olan dizel ünite 90 bg gücünde ve tork değeriyse 220 Nm. Bu tork değerini alt devirlerde çok net hissedebiliyorsunuz. Bu sayede üst viteslere otomobili rahatlıkla çıkararak beraberinde ciddi de bir ekonomi sağlanmanız mümkün.

Altı kademeli EDC şanzımanla oldukça uyumlu bir iki haline gelen kombinasyon Clio’nun hafif karoseriyle hem performanslı hem de ekonomik bir sonuç ortaya çıkarmayı başarıyor. Bu şanzıman kendini çift kavrama gibi hissettirmese de geçişleri sarsıntısız. Tüketim değerine baktığımızda; fabrika verisi olan 3.7 lt’lik ortalama tüketimi İstanbul trafiğinde yakalamak pek de mümkün değil.

clio-dizel-otomatik

Fakat test süresince Clio ile tüketim değerimiz 4.6 – 4.8 lt / 100 km dolaylarındaydı. Bu da 45 lt’lik yakıt deposuna sahip olan otomobilimizle, takribi 960 – 980 km’lik bir menzil anlamına geliyor. Tekrar içeri dönersek; R-Link son derece kullanışlı ve fonksiyonel bir multimedya sistemi olmuş.

Normal bir yol bilgisayarının dışında yaptığınız yakıt ekonomisinin sayısal değerlerini farklı numerik formatlarda görebilirsiniz.

Mobil cihazınızdaki interneti paylaştırarak Renault’nun uygulamalarını R-Link’e indirebilir, tweetlerinizi de bu ekrandan okuyabilirsiniz.

Bu sistem içinde yer alan başka bir keyifli özellik de R-Sound. Farklı Renault seslerine motorla ve gaz pedalıyla entegre olan sistem sanki otomobilinizin sesi bir Clio V6’ymış gibi çıkıyor. Gerçekten de eğlenceli…

clio-dizel-otomatik (8)

Gelelim fiyat konusuna…

clio-dizel-otomatik (6)

Eğer ki bu kadar donanımlı bir şeye ihtiyacım yok dizel/otomatik, ekonomik, sorunsuz ve şık bir küçük sınıf istiyorsanız, Icon donanımlı bir Clio makul fiyat seviyesindeki tek seçenek.

renault clio gt line yorumlar, clio gt line ile icon arasındaki fark, renault clio gt line fiyat, renault clio gt line 2018, renault clio 1.5 dci gt line, gt line 1.5 dci edc 90 bg özellikleri, clio gt line tampon, renault clio gt line forum

Diğer Yazılar

2021 Audi A3 35 TFSI S line Test Sürüşü

Ahmet Armağan

Hyundai “şimdi al daha sonra öde” imkanı sunmaya başladı

admin

Opel Grandland X Ultimate’in fiyatı belli oldu

Ahmet Armağan