BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Mercedes YENİLİK

Mercedes-Benz’in pickup’ı X-Serisi

Mercedes-Benz X-Serisi, bir pikabın sağlamlık, işlevsellik, yüklenebilirlik ve araziye uygunluk gibi tipik özelliklerini gerçek bir Mercedes’in tasarım, konfor, dinamik sürüş ve güvenlik gibi klasik yetenekleri ile bir araya getiriyor.

X-Serisi, merkezi yıldızı, çift çıtalı radyatör ızgarası, güçlü modellenmiş motor kaputu ve çamurluğun içine geniş bir şekilde çekilen farlarıyla Mercedes-Benz portföyüne sorunsuz bir şekilde dahil oluyor.

Üç kokpit süsleme tipi, kontrast süsleme dikişli iki deri versiyonu da dahil olmak üzere altı koltuk döşemesi ve ayrıca iki tavan kaplaması rengi bu araç sınıfında en geniş malzeme ve renk çeşitliliğini sunuyor.

Geniş tekerlek izi, Mercedes’e özgü konforlu yaylanma ve sönümleme uyarlaması, helezon yaylar ve ayrıca içten havalandırmalı ön ve arka disk frenleri sayesinde X-Serisi hem offroad performansı hem de olağanüstü asfalt yol performansı sunan ilk pikap.

“Low Range” (düşük aralık) takviye vitesi ve arka aks üzerinde opsiyonel diferansiyel kilidine sahip olan, istendiğinde devreye alınabilen dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC her arazi ile baş edebilir. Önümüzdeki yılın ortalarında sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi de sunulacak.

 X-Serisi de, her Mercedes-Benz aracı gibi örnek gösterilecek pasif ve aktif bir güvenlik donanımı ile öne çıkıyor. Bunlardan bazıları aktif fren asistanı, şerit takip asistanı ve trafik işareti asistanı.

Mercedes me connect sayesinde müşteriler akıllı telefonları ile sürekli araçlarına bağlı kalır ve böylece araç konumu veya depo seviye durumu gibi faydalı bilgilere ulaşıp kapıdan kapıya gezinebilir.

Canlı sürüş performansı için, 2,3 litre motor hacmine sahip güçlü Common-Rail dizel motor iki güç seviyesinde sunuluyor. X 220 d’de, basit turboşarj işlemli 120 kW/163 PS ile, X 250 d’de ise biturbo 140 kW/190 PS güç üretiyor. Tüm motorlar sessiz ve titreşimsiz çalışma özelliği ve düşük tüketim değerleriyle en iyi performansı sağlama yeteneğine sahip. Güç aktarımı altı vitesli mekanik bir şanzıman üzerinden gerçekleştiriliyor. 140 kW/190 PS güce sahip X 250 d ve X 250 d 4MATIC modelleri için isteğe bağlı olarak yedi vitesli otomatik şanzıman mevcut.

2018 yılının ortalarında asfalt yolda ve arazide daha yüksek bir çevikliğin garanti edilmesi için, yüksek torklu bir V6 dizel motor çıkacak. X 350 d, ürettiği 190 kW/258 PS güç ve 550 Nm maksimum tork ile segmentin zirvesine yerleşiyor. X-Serisinin en üst modeli, standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC, direksiyondan vites değiştirme mandallarına sahip yedi vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC PLUS ve ECO Start-Stop fonksiyonunu içerecek. Ayrıca DYNAMIC SELECT sistemi mevcuttur. Pikap segmentinde hala nadir bir uygulama olan sürüş programı şalteri, rahat ve konforludan aktif ve sportife kadar bireysel sürüş keyfinin seçilmesine olanak tanıyor. Beş sürüş programı seçilebilir: Comfort (konfor), ECO (ekonomi), Sport (spor), Manual (manüel) ve Offroad (arazi). Motorun, otomatik şanzımanların vites değiştirme zamanlarının ve ECO Start-Stop fonksiyonunun özelliklerini değişiyor.

 X-Serisi, Almanya’da 37.294 Euro’dan (%19 KDV dahil) başlayan fiyatlarla sunulmaktadır. Avrupa’da 2017 yılının Kasım ayında pazara çıkacaktır. Bunu, 2018 yılının başında Güney Afrika ve Avustralya, 2019 yılının başında ise Arjantin ve Brezilya izleyecek.

X-Serisinin boyutları
Araç uzunluğu 5.340 mm
Araç genişliği 1.920 mm
Araç yüksekliği 1.819 mm
Aks mesafesi 3.150 mm
Yükleme yatağı uzunluğu 1.587 mm
Yükleme yatağı genişliği 1.560 mm
Yükleme yatağı yüksekliği 474 mm
Azami yükleme haddi 1.042 kg
Müsaade edilen römork yükü, frenli (motor versiyonuna ve donanıma göre) 1.650–3.500 kg

Diğer Yazılar

Portekiz Grand Prix’sini, Mercedes-AMG Petronas Takımı kazandı

Ahmet Armağan

Yeni Opel Insignia tüm detaylarıyla ortaya çıktı

Sadece 500 adet üretilen Porsche 911 Turbo S Exclusive

Ahmet Armağan