BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
LASTİK

Kış koşullarında güvenli yolculuğun püf noktaları

Daha iyi bir hareketlilik sağlama misyonuyla lastik teknolojileri geliştiren Michelin, havaların soğumasıyla birlikte güvenle seyahat etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Kış lastiği kullanılan özel kauçuk karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek yola tutunma özelliğini koruyor, daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Bu sebeple Michelin, hava 7 derecenin altına düştüğünde, kar yağmasını beklemeden kış lastiği kullanımına geçilmesini tavsiye ediyor.

Güvenle seyahat etmek için neler yapmak gerekiyor?

  • Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyretmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat etmeniz gerekir.
  • Aracınızdaki lastiklerin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. Özellikle aynı aksa aynı desen lastiklerin takılması araç dengesi için son derece önemlidir.
  • Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına dikkat edin.
  • Lastik kontrollerinizi yaparken stepne lastiğinizin de kontrolünü yapmayı ve basınç değerine bakmayı unutmayın.
  • Akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın. Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.

Kış latiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile Valilikler, kış lastiği uygulamasını hava şartlarının gerektirmesi halinde 1 Aralık – 1 Nisan tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek.

Diğer Yazılar

Türk Tüketicilerinin oylarıyla Yılın Seçilmiş Ürünü “Goodyear Eagle Sport 2” oldu

Ahmet Armağan

Michelin, 2017’nin ilk 9 ayında 16,4 milyar Euro net satış elde etti

Ahmet Armağan

Goodyear’dan mobilitenin geleceği için dev bir adım

Ahmet Armağan