Kaza Anında Kaskodan Beklentiniz? AKSigorta Araştırdı | Otomobilkolik
SİGORTA

AKSigorta Araştırdı, Kaza Anında Kaskodan Beklentiniz?

KaskoInfografik

Aksigorta, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak amacıyla Yöntem Araştırma şirketine yaptırdığı araştırma, tüketicilerin kasko ürününden beklentileri konusunda önemli ipuçları verdi. Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır olmak üzere Türkiye genelinde 12 ilde ve CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile yapıldı. Şubat-Mart döneminde 25-45 yaş aralığındaki 639 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, tüketiciler kasko ürünü özelinde sigorta şirketlerinden en çok “kaza anında ihtiyacı olan desteğin hızlıca verilmesi”ni istiyor.

100 kişiden 43’ü “hızlı destek”i beklentilerinin başında sayarken, “düşük sigorta primleri ve fiyatları” beklentisi yüzde 40 oranla ikinci sırada yer alıyor. Araştırmaya katılan her 100 kişiden 23’ü “kaza/hasar durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgilendirilmeyi” beklerken, katılımcıların yüzde 20’si ise “satış esnasında poliçe detaylarının iyi açıklanması”nı gerekli buluyor. Kasko ürünü ile ilgili diğer beklentiler arasında yüzde 12 ile “sürekli müşterisi olunan şirketin uzun bir dönemden sonra yapılan kazayı prim yükseltme nedeni olarak göstermemesi” ve “hasarsızlık durumunda yüksek oranda indirim yapılması”, yüzde 10 ile “hasarın tamamen ödenmesi” yer alıyor.

Trafik Sigortası İle Karıştırılıyor

Aksigorta Araştırması, kaskoyu gerekli bulanların oranının oldukça yüksek olduğunu da ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 72’si kaskoyu gerekli bulduğunu ifade ediyor. Türkiye’deki yaklaşık 19 milyon araçtan sadece 5 milyonu kasko poliçesi güvencesi altında bulunuyor. Araştırma, kasko ve zorunlu trafik sigortası konusunda tüketiciler nezdinde bilgi eksikliğinin olduğunu da gösteriyor. Her 10 kişiden biri, kasko ile zorunlu trafik sigortasının farklı olmadığını, aynı ürün olduğunu dile getiriyor. 100 kişiden 14’ü ise bu konuda fikri olmadığını ifade ediyor.

AKSigorta Genel Müdürü Sektör 2014’te 3,5 Milyar Tl Hasar Ödedi

Sigorta sektörünün trafik branşında 2014’te 3 milyar 527 milyon TL hasar ödediğini hatırlatan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Sigorta şirketleri bu hasarı ödemeseydi, bu bedel sigortasız bireyler tarafından karşılanacaktı. Toplumumuzda hala trafik sigortası ile kaskonun aynı ürün olduğu yolunda yanlış bir bilgi hakim. Trafik sigortası teminatlarının kasko teminatlarını da kapsadığı sanılıyor. Çoğu zaman da lüks görülüyor. Ancak kaskoda farklı teminatlar ve primlere sahip farklı ürün seçenekleri bulunuyor. Araç sahipleri, kendi ihtiyaçlarına en uygun kasko ürününü seçme şansına sahipler.” dedi.

Diğer Yazılar

Alpha Assistance hızlı çözümler mottosuyla geliyor

admin

Sigorta Cini’nden Doğa Sigorta ile iş birliği

Ahmet Armağan

Aksigorta, Tatile Kaskosuz Çıkılmaması Konusunda Uyardı