BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
DS Genel KONSEPT

Geleceğin otomobilleri 2035’te nasıl olacak?

Geleceğin otomobilleri 2035’te nasıl olacak? Sıra dışı ve seçkin tasarım fikirlerini gerçeğe dönüştürmek üzere kurulan DS Automobiles markası bu haklı üne ek olarak Fransız el sanatlarının elçisi görevini de üstleniyor. Mükemmel işçilik ve teknolojiyi en iyi şekilde harmanlayan DS Automobiles, arzu nesnesi otomobillere hayat verme misyonunu devam ettiriyor.

Hızla değişen günümüz otomobil endüstrisinde DS Automobiles çalışanları, içlerindeki otomobil tutkusuyla belirlenen kriterleri harmanlayarak rüyalarındaki geleceğin otomobilini hayata geçiriyorlar. Söz konusu tutkulu yolculuğun meyvesi olarak ise DS X E-TENSE hayat buluyor.

DS Automobiles çalışanlarının 2035 vizyonu günümüz otomobil yaklaşımlarından çok daha farklı. DS tasarımcıları ileri teknolojiyle yenilikçi form ve çizgileri harmanlıyor. DS tasarımcılarının vizyonu; olağanın dışına çıkmayı seven, yeniliğe açık ve yeni şeyleri deneyimlemeyi seven kullanıcılara hitap ediyor ve Fransız lüksünün geleceğine yön veriyor.

Sonuç, orijinal DS ruhunu geleceğe taşıyan ve 2035 yılının otomobil çizgilerini 20 yıl kadar öncesinden hayat veren nefes kesici güzellikte bir otomobil.

BENZERSİZ BİR DENEYİM

Kokpite, karbon fiber/deri karışımı bir kaplamaya sahip olan son derece kaliteli bir kapı üzerinden erişiliyor. Sürücüyü tek koltuklu piramit tarzında bir mimari karşılıyor. Söz konusu mimari kadar sürücü koltuğunun formu da motorsporlarından çağrışım yaparken, söz konusu mimari aynı zamanda aracın ağırlık merkezini düşürmeye yardımcı oluyor.

Deri, ahşap ve metalin benzersiz sentezinden oluşan direksiyon simidi sürücünün otomobille bütünleşmesi noktasında önemli bir sorumluluk üstlenirken, Millenium Blue ve Navy Blue olmak üzere iki tonlu deri kaplamayı zarif tasarımıyla ‘DS’ logosu ve dikişler tamamlıyor. Direksiyon simidi kadar pedallar da tasarımcıların detaylara gösterdikleri hassasiyetten nasibini alıyor.

Kokpitin dört bir yanını kaplayan bu detaylara gösterilen özen sürüş öncesinde bile sürücüye yaşayacağı benzersiz sürüş deneyimiyle ilgili fikir veriyor.

DS X E-TENSE’nin asimetrik mimarisi, sol ve sağ tarafta farklı ortamları beraberinde getiriyor. Sürücü kapıyı açarak benzersiz bir koza ile karşı karşıya kalıyor. Uygulanan asimetrik tasarım sürücü ve yolcuya farklı bir deneyim sunarken, masaj özelliğine sahip havalandırmalı koltuklar yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Otonom sürüş modu benzersiz bir deneyim sunarken, konsola şekil veren yüksek kaliteli ses sistemi gibi unsurlar yolculukların keyfini daha da arttırıyor.

Saydam elektrokrom cam zemin yolun bir görünümünü sağlarken, kabin içini kaplayan deri, ahşap ve metal karışımı yüzeyler kalite algısını arttırıyor ve lüks hissini tamamlıyor. Lacivert ve zengin kırmızı tonların birleşimi araca giren ışığı yumuşatırken, zarif ve akıcı çizgilerin hakim olduğu kokpitte göstergeler yerini tablet tipi ekranlara bırakıyor.

Yolcu, kendine ait izole bir ortamda, filtrelenmiş ve kokulandırılmış hava eşliğinde otomobilin gideceği yere bir sürücünün hakimiyetinde ya da otonom sürüş seçeneği ile ulaştırılması sırasında yolculuğun keyfini çıkarabiliyor. İstenirse ilave bir koltuk, üç kişinin de bir arada seyahat edebilmesini sağlayabiliyor. Dış dünyaya bağlantı seçeneklerinin yanı sıra hologram şeklindeki kişisel bir asistan olan IRIS, otomobilin fonksiyonlarının yönetilmesinde sürücüye yardımcı oluyor.

İLHAM VEREN TEKNOLOJİLER

Ön tekerleklerin içinde konumlandırılan iki adet elektrik motoru sayesinde tamamen elektrikli olan DS X E-TENSE benzersiz bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Yol kullanımında 400 kW (500 HP) güç üreten sistem, DS’in Formula E programının arkasındaki teknik ekip olan DS Performance tarafından geliştirilen süspansiyon ayarlarının da devreye girdiği ‘pist’ modunda 1.000 kW (1.360 HP) güç üretiyor. Karbon fiber şasi yenilikçi bir yay ve torsiyon çubuklu süspansiyon sistemi üzerinde otururken, çekiş, güç aktarımı veya fren gibi yol tutuş dinamikleri, performansı yol şartlarına uyarlamak üzere tasarlanan gelişmiş bir aktif sistem tarafından kontrol ediliyor.

2035 yılı için rüyalarındaki otomobili hayal eden DS Automobiles,  sahibinin o anki ihtiyacına uygun sürüş modunu seçme imkanı tanıyan ve iki farklı otomobili tek bir gövdede sunan asimetrik tasarımlı üç kişilik bir konsept oluşturdu.

Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde gövde, çarpışma sonrasında orijinal şeklini geri kazanırken ön ızgara ve DS X E-TENSE’in soğutma sistemi kendini sürücü gereksinimlerine göre ayarlıyor. DS LIGHT VEIL ışık perdeleri sayesinde aydınlatma parlaklığı, yolcular, otomobil ve çevresinin gereksinimlerine göre ayarlanıyor.

 

Diğer Yazılar

Tiguan Active Concept İddialı Görünümüyle!

Honda CR-V Hybrid Türkiye’de. İşte fiyatı

Ahmet Armağan

Lüksün yeni tanımı: Hyundai Vision G