Otomobilkolik
Genel SONDAKIKA TEKNOLOJİ Toyota YENİLİK

Toyota, otomobillerin geleceğini şekillendirecek yeni teknolojilerle geliyor

Toyota, yeni teknolojilerle otomobillerin geleceğine yön verecek ve “Geleceğin Otomobillerini Değiştirme” teması altında bir mobilite şirketine dönüşümünü destekleyecek. Marka, teknoloji stratejisini açıklarken, araç üretimindeki gelecek hedeflerini değerlendirdi. Toyota, elektrifikasyon, akıllı teknolojiler ve farklı ihtiyaçları karşılayan teknolojik çözümlere odaklanmaya devam edecek.

Elektrifikasyon alanında, müşteri beklentileri ve pazar şartlarına uyumlu çevreci araçlar sunmayı sürdüren Toyota, akıllı teknolojiler konusunda geleceğin şehri Woven City gibi projelerle öne çıkacak. Ayrıca, farklı teknolojik çözümlerle herkes için mobilite özgürlüğünü ön planda tutacak.

Toyota, 2016 yılından itibaren geleceğe yönelik alanlara aktif yatırımlar yapmaya başladı ve bu yıl Ar-Ge personelinin yarısından fazlasını ve harcamalarının yaklaşık yarısını İleri Geliştirme çalışmalarına ayırdı. Toyota, önümüzdeki dönemde bu rakamları daha da artırmayı planlıyor.

1000 km menzil

Aynı zamanda, sadece tam elektrikli araçlar için kullanılacak bir fabrika kurarak, Toyota gelecekteki elektrikli araçlar alanındaki değişime yön verecek. Yeni nesil batarya teknolojileri ve sonik teknolojisi gibi inovasyonlarla Toyota, tek bir şarjla 1000 kilometreye kadar menzil sağlayan otomobiller sunmayı hedefliyor ve araçların aerodinamik performansını yapay zeka ile destekleyerek daha şık tasarımlar ortaya koymayı planlıyor.

Yeni fabrika, büyük döküm teknolojilerini benimseyerek araç geliştirme maliyetlerini azaltacak, fabrika yatırımlarını kısaltacak ve süreçleri iyileştirecek.

Toyota, yeni nesil tam elektrikli araçlarını 2026’da global olarak piyasaya sunacak ve 2030’a kadar 3.5 milyon elektrikli aracın 1.7 milyonunu bu fabrikada üretecek.

Ayrıca, Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika’daki hidrojen pazarlarının 2030’da en büyük pazarlar olması ve yakıt hücresi pazarının hızla genişleyerek yılda 5 trilyon yen seviyesine ulaşması bekleniyor. Toyota, Mirai’nin hidrojen ünitelerini kullanan yakıt hücresi satışlarını teş

vik ederken, 2030 yılına kadar 100 binden fazla harici yakıt hücresi satış teklifi aldı. Bu desteklerle hidrojenin daha geniş çapta kullanılması, tedarikin artması ve fiyatların daha uygun hale gelmesi hedefleniyor.

Diğer Yazılar

Hidrojen Yakıt Hücreli Ağır Ticari Araç

admin

Göz Alıcı Aston Martin V8 Vantage N430

Yeni Honda NSX’in motoru “En İyi Yeni Motor” seçildi

Ahmet Armağan