BMW Bannerı
Otomobilkolik
Ford TEST SÜRÜŞLERİ

Ford Mondeo 2.0 TDCi test sürüşü

Dördüncü nesil Ford Mondeo, her zamankinden daha büyük araç olmakla birlikte, aynı zamanda daha rafine ve çok daha yüksek teknolojiyle donatılmış olarak karşımıza çıkıyor. Bu da onu rakiplerinden ayırt edilir bir noktaya getiriyor.

Aslında Ford Mondeo 2013’ten beri ABD’de satışa Fusion adıyla çıkmıştı. Ancak üretim kısıtlamaları ve fabrika yerini değiştirme nedeniyle Avrupalı alıcılar bir süre daha beklemek zorunda kaldılar.

Boyutlarına baktığımızda, hem yolcular hem de yükleme alanı anlamında son derece yeterli alanlara sahip. Otomobil bu anlamda hem pratik hem de geniş bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar da geniş.

4,871 mm uzunluğunda ve 1,852 mm genişliğindeki Ford Mondeo, sınıfının en büyük otomobilleri arasında. Genel olarak Mondeo serisi, Opel Insignia (4,842 mm uzunluğunda), Skoda Superb (4,861 mm) ve VW Passat (4,767 mm) gibi ana rakiplerinden daha iddialı.

Yeni Mondeo’da sürüş keyfi ve çeviklikten daha fazla sürüş konforu ve iç kaliteye daha fazla önem verilmiş. Önceki nesilde tepkiler daha keskinken yeni Mondeo, daha yumuşak ve daha hafif bir direksiyonla karşımıza çıkıyor. Ayrıca daha büyük kütlesi sayesinde hızlı virajları alırken vücudu daha fazla burkuluyor. Büyüyen karoser tabii ki şehir içindeki park konusunda da daha zahmetli.

Bununla birlikte, Mondeo, şimdiye kadar olduğundan daha rafine edilmiş ve yine şimdiye kadarki en iyi sürüş kalitesi sunuyor. Özellikle otoyolda iyi izole edilmiş rüzgar ve yol gürültüsü sayesinde mükemmel.

Motor kaputu altındaki tam anlamıyla bir revizyondan geçen 2.0 lt’lik turbo dizel motor, 3500 d/dak’da 180 HP güç ve 2000 – 2500 d/dak’dan itibaren de 400 Nm’lik maksimum tork üretiyor. Ford, yeni Mondeo’nun eskisinden 25 kg daha hafif olduğunu bildiriyor ve bu da performans anlamında daha iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Oldukça canlı bir karakter çizen bu ünite, eğer ki dikkatli bir şekilde kullanırsanız oldukça cimri. Fakat gaz pedalına basma konusunda biraz umarsız davranırsanız, tüketim değeri hızlıca yükseliyor. Test süresince şehir içinde, 6.5 lt ila 7.0 lt arasındaki ortalama tüketim değeri 2.0 lt’lik bu koca çocuk için oldukça makul.

Geniş açılan kapıları sayesinde Ford Mondeo’ya girmek çok kolay. Ve büyük boyutları nedeniyle, konforlu bir şekilde beş kişinin yolculuk yapmasına olanak tanıyor. Orta arka yolcu için durum sıkıntılı olsa da, bu alan birçok otomobilden çok daha rahat. Titanyum X Paketi modeli size 10 yönlü ayarlanabilir ısıtmalı elektrikli ön koltuklar sunuyor; ve bu koltuklar gerçekten de çok rahat.

İçeriye dönersek; gösterge paneli, sayısız düğme ve büyük bir merkezi dokunmatik ekrana sahip birçok Ford’a kıyasla düzenli. Sezgisel olan bu ekran, ana işlevlere kolaylıkla erişebilmenizi sağlıyor.

Titanium donanım seviyesinde sat-nav dahil olan premium 12 hoparlör sistemi ise opsiyonel olarak sunuluyor. İki USB bağlantı portu sağlanırken en yeni SYNC2 sesli bağlantı sistemi hands-free telefon görüşmeleri yapmanızı ve kısa mesajları dinlemenize imkan tanıyor. Ayrıca, müziğinizi sesinizi kullanarak da kontrol etmenizi sağlarken, cihazlarınızda kablosuz bağlantılar da kurabiliyorsunuz.

ford, ford mondeo, mondeo fiyat, mondeo jant, mondeo modifiye, mondeo 2017 fiyat, mondeo vignale, mondeo mk4, mondeo mk3, mondeo 1.6 tdci, mondeo yedek parça, mondeo, mondeo 2017, mondeo sahibinden, mondeo aksesuar, mondeo test sürüşü, mondeo 2.0 tdci

Diğer Yazılar

Ford ve Google’dan iş birliği

Ahmet Armağan

Ford Otosan’dan kentsel mobiliteyi dönüştürecek global proje

Ahmet Armağan

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI Test Sürüşü

Ahmet Armağan