BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Citroen TEST SÜRÜŞLERİ

DS5 1.6 BlueHDi EAT6 test sürüşü

DS5 1.6 BlueHDi EAT6

Farklı olmak cesaret gerektirir. Fransız tasarımıyla lüksü birleştiren DS5 ise mevcut modeller arasında olabildiğince cesur.

Trafikte marka amblemine bakmadan tanıyamayacağımız birçok model mevcut. Tanıdığımız modeller ise tasarımına akıllarda iz bırakmaya oldukça uzak. PSA Grubu’nun çarpıcı markası DS, premium olma yolunda ilerlerken aykırı tasarımlı DS5, bu ilerlemeyi pekiştiren bir model olarak karşımızda.

Görüntüsüyle alışılmışın dışında bir otomobil olduğunu daha ilk başta belli eden DS5, iki parçalı A sütununa uzanan krom hatlar, tasarımda dikkatleri ilk çeken detay oluyor. Ön tampon tasarımındaki hatların far tasarımıyla uyum içinde olması da görünümde bütünlük hissi uyandırmakta pay sahibi. DS5’in arka yüzü ise arka kısmına kıyasla daha şık ve sportif görünüme sahip. Tavan çizgisinin alçak olması da bu sportif görünüme katkı sağlıyor.

DS5’in kabininde Fransız ruhunu daha net yansıtıyor. Sizi, uçak kokpiti havasında bir kabin karşılıyor. Sürücü ve yolcu koltuğunun tepesinde açılmayan sunrooflar bulunurken arka kısımdaki yolcular ise gökyzünü tek parça bir cam ile görebiliyor. Tavana yerleştirilmiş kontrol panellerinden camların perdesi kapatılabiliyor. Bu panelden head-up display’i de kapatabiliyorsunuz. Fakat bu butonlar sürüş esnasında oldukça kullanışsız. Cam perdesini açayım derken head-up display, karşınızda belirme ihtimali çok yüksek. DS5’in konsolu ise şık fakat kullanışlı olmaktan uzak. Konsolda telefon, cüzdan gibi eşyalarını koyabileceğiniz bir bölümün olmaması DS5’in hanesine eksi olarak yazılıyor. Konsolda butonlara erişim aracın genelinde kolay gerçekleşiyor fakat bu durumu tek bozan dokunmatik multimedya sistemi oluyor.  Sistem konsola yaklaşık 2-3 cm gömülü vaziyette. Bu durum da dokunmatik özelliği olumsuz yönde etkiliyor ve sezgiselliğini yitirmesine neden oluyor.

DS5’de PSA Grubu’nun diğer modellerinden de aşina olduğumuz dizel 1.6 BlueHDi motor görev ve  6 ileri EAT6 şanzıman görev yapıyor. Vites geçişleri oldukça sarsıntısız gerçekleşiyor. 120 HP gücündeki DS5, 270 Nm tork değeriyle ani hızlanmalarda gücünü alt devirlerden itibaren size sunabiliyor. Konfor ve yol tutuş konusuna gelirsek.  Sert karakterdeki süspansiyon sistemi başarılı bir yol tutuş sunuyor. Fakat bu durum DS5’in kabinindeki konforu biraz bozuyor. Bozuk zeminler kabin içi titreşim yaratıyor ve DS5’ten bekleneni karşılamıyor. 1420 kg ağırlığındaki DS5, önden kayma eğilimine direnebilecek kadar rijit bir şasiye sahip. Kullandığımız süre zarfında DS5, 7.2 lt. gibi bir tüketim değerine imza atıyor. Bu değerin trafikte bolca zaman geçirdikten sonra ortaya çıkan bir değer olduğunu da belirtelim. Tasarımıyla kalıpların dışına çıkmayan isteyen DS5, sıra dışı olmak isteyenler güçlü bir alternatif olabilir.

Diğer Yazılar

Yeni Citroen C5 Aircross Türkiye’de

Ahmet Armağan

Citroen C3 üretimi 1 milyon adedi geçti

Ahmet Armağan

Yeni Citroen C4 Cactus Türkiye’de… İşte fiyatlar!

Ahmet Armağan