Audi SONDAKIKA YENİLİK

Bugüne kadarki tüm Audi RS6 ve RS 7’lerden daha güçlü ve daha hızlı

Yeni Audi RS6 Avant performance ve RS 7 Sportback performance, modellerin görünümünü keskinleştiren ve daha duygusal bir sürüş deneyimi sağlayan ekstralarla dolup taşıyor.

Güçlü 4.0 litrelik V8 biturbo TFSI motor artık 463 kW (630 HP) motor gücüne ve 850 Nm maksimum torka sahip.

Audi’de ‘performance’ daha fazla güç anlamına geliyor. Örneğin, hem RS6 Avant performance hem de RS 7 Sportback performance’ın sahip olduğu 4.0 litrelik V8 biturbo TFSI motorda daha büyük turboşarjlara sahip.

2.4 bar’dan 2.6 bar’a yükseltilen takviye basıncı, temel versiyonlara kıyasla motor gücünde 30 HP’lik bir artışa ve 50 Nm daha fazla torka olanak tanıyor. Bu da toplam gücün 441 kW’dan (600 HP) 463 kW’a (630 HP) ve maksimum torkun 800’den 850 Nm’ye yükselmesi anlamına geliyor.

Performans modelleri 0’dan 100 km/sa hıza 3,4 saniyede ulaşarak RS6 / RS 7 baz versiyonlarından 0,2 saniye daha hızlı.

Ayrıca motor bölmesi, iç mekan ve aracın arkası arasındaki yalıtımın azaltılması RS6 Avant performance ve RS 7 Sportback performance’ın heyecan verici, üst düzey bir ses deneyimi ile müşterileri heyecanlandırmasını sağlıyor.

Bu azaltma aynı zamanda aracı sekiz kilogram daha hafif hale getiriyor. RS6 Avant performance’ın toplam yüksüz ağırlığı 2,090 kg iken RS 7 Sportback performance’ın ağırlığı 2,065 kg.

Daha yüksek sürüş dinamikleri için: Yeni diferansiyel

4.0 TFSI motordan gelen güç, daha hızlı vites değiştirme sürelerine sahip standart sekiz vitesli tiptronic üzerinden sürekli dört tekerlekten çekişli quattro’ya aktarılıyor. Tam mekanik merkez diferansiyel, motor gücünü arka aksa 40:60 oranında dağıtıyor ve kayma meydana gelirse, daha iyi çekişe sahip aksa otomatik olarak daha fazla tahrik torku uygulanıyor.

Güncel Audi Fiyat Listesi için tıklayın

Güç, yüzde 70’e kadar ön aksa ve yüzde 85’e kadar arka aksa aktarılabiliyor. Kendinden kilitlemeli merkez diferansiyel daha hafif ve daha kompakt, sürüş dinamiklerini iyileştiriyor ve yol tutuş limitlerinde daha az önden kayma sağlayan belirgin şekilde daha hassas viraj alma sunuyor. Ek bir iyileştirme olarak, direksiyon tepkisi daha keskin ve yolcular genel olarak daha çevik bir sürüş deneyiminden yararlanıyor.

Ayrıcalıklı ve yüksek performanslı: Yüksek performanslı lastiklere sahip 22 inç jantlar

Yeni RS 6 Avant performance ve RS 7 Sportback performance, on kollu yıldız tasarımlı standart 21 inç alüminyum döküm jantlar ve 273/35 lastikler üzerinde yola çıkıyor. Daha da sportif bir görünüm için standart 22 inç alüminyum döküm jantların yanı sıra perdahlanmış parlak metalik siyah, mat gri, mat siyah veya mat neodimyum altın renginde 22 inç hafif jantlar da mevcut. Motor sporlarından esinlenen havadar 5-Y jant teli tasarımı fren soğutmasına yardımcı olur ve daha hafif jantlar yüksek teknolojili dövme-freze işlemiyle üretilir. Yeni hafif jant, mevcut R modelindeki 22 inç alüminyum janttan yaklaşık beş kilogram daha hafif.

Diğer Yazılar

Yeni Porsche Panamera Los Angeles Fuarı’nda

Lexus GS ve RC modelleri Türkiye’de

Volkswagen T-Cross ve Taigo satışa çıkıyor

Ahmet Armağan