Reklam Bannerı
Otomobilkolik
Bosch Aktif Gaz Pedalı Teknolojisini Tanıttı | Otomobilkolik
TEKNOLOJİ

Bosch Aktif Gaz Pedalı Teknolojisini Tanıttı

bosch-aktif-pedal

Teknoloji devi Bosch, yakıt tüketimini azaltmayı ve verimliliği maksimuma taşımayı hedefleyen yepyeni teknolojisi Aktif Gaz Pedalı’nı geçtiğimiz günlerde tanıttı.

Benzinli veya dizel motorlar fark etmeksizin kullanılan sistem, gaza verimsiz, sert ve hızlı basan bir sürücüyü algılayarak basıncı hafifletmeyi sağlıyor. Aktif pedal, aracın navigasyon, motor ve sürücü destek sistemleri ile birlikte çalışıyor. Bosch yetkilileri bu sistemle birlikte yüzde 7’ye varan oranda tüketimin azabileceğini söylüyor.

 Ayrıca CO2 emisyonlarının da aynı şekilde azaldığı belirtiliyor. Aktif gaz pedalı yine yakıt tasarrufuyla ilgili olarak en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtme seçeneğine sahip. Hibrit otomobiller için elektrikli ve benzinli motor arasında geçişler de yine gaz pedalı sayesinde daha verimli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Teoride gayet kullanışlı görünen teknolojinin pratikte neler yapacağı merak konusu. Tabii bunun için otomobil üreticilerinin de aynı fikri benimsemesi gerekiyor.

Diğer Yazılar

Kaspersky, Otomobillere Yönelik Siber Saldırıları Yorumladı

Talisman ve Yeni Megane Güvenlik Testinden 5 Yıldız Aldı

VIZZION ile Volkswagen’in geleceğine tanıklık edin

Ahmet Armağan