Amerika'nın En Güvenlisi Fiat 500X | Otomobilkolik
Fiat SEKTÖREL

Amerika’nın En Güvenlisi Fiat 500X

Fiat 500X, sınıfının standartlarını yeniden belirleyen, kalite düzeyi ve üstün güvenlik öğeleriyle satışa çıktığı günden itibaren fark yaratıyor. ABD’de faaliyet gösteren Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından “Yılın En Güvenli Aracı” seçildi.

FCA Amerika Araç Güvenliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Kunselman açıklama yaptı. Açıklama; yapılan çarpışma testlerinden en yüksek sonucu alan Fiat 500X’in güvenlik başarısı ile ilgiliydi. Kunselman, “500X’i yüksek güvenlik özelliklerine sahip olması beklenmeyen bir sınıfta yer alıyor. Donanımları, ileri güvenlik teknolojisinin demokratikleştirilmesine olan bağlılığımızın net bir göstergesidir” dedi.

Fiat 500X, 70’den fazla güvenlik özelliğini bünyesinde barındırıyor. Ülkemizde ESP, TCS, 6 hava yastığı gibi özellikler standart olarak sunuluyor. İsteğe bağlı olarak tercih edilebilen çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi üst düzey teknolojiler ile kendi sınıfında fark yaratıyor.

Özellikle “Çarpışma Önleme Sistemi”, tampon altına yerleştirilmiş bir radar sistemi ile 7 km/s ve 200 km/s hızları arasında önde seyreden araçlar ile arada bulunan mesafeyi ve hız farkını kontrol ederek, çarpışma riskini anında tespit edebiliyor. Böyle bir risk oluştuğu durumda öncelikle sürücüyü işitsel ve görsel sinyaller ile uyarıyor. Eğer sürücü bu uyarılara tepki vermezse, çarpışmayı engellemek veya muhtemel bir çarpışmada hasarı en aza indirmek için otomatik olarak frene basıyor.

Diğer Yazılar

Ford Otosan, Endüstri 4.0’a yönelik çok önemli bir adımı daha tamamladı

admin

Yeni Navara En İyi Pick-Up Ödülüyle Geldi

Toyota C-HR Hybrid satışları tam gaz sürüyor

Ahmet Armağan