BMW Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST Peugeot

2.EL TEST: Peugeot 508 2.2 HDi GT (2011 – 2014)

Dizel otomobil denilince herkes ekonomiden bahseder. Çünkü sokaktan geçen on kişiye sorsanız dizel otomobilleri daha az yakıt tükettiği için tercih edecekleri bir çırpıda söyleyeceklerdir.

Bugün dizel ama bir çok benzinli otomobilden daha güçlü bir otomobil olan 508 GT ile geçirdiğimiz yol tecrübemizden sizlere bahsedeceğim.

Peugeot’nun D segmentindeki temsilcisi olan 508 o sınıftaki bir çok rakibinden çok daha şık ve bir o kadarda kendini geliştirmiş olan bir otomobil. Eski 407’lere hatta 607’ye bile baktığımda bu otomobilin ne denli yol aldığını çok rahat görebiliyorum. Peugeot’nun eski modellerde yer verdiği 2.7 litrelik V6 dizel motorun yerine gelen 2.2 litrelik 4 silindirli bu motor hem daha hafif hem de daha verimli.

Yürüyen aksamda 6 ileri otomatik şanzımanın görev yaptığı 508 GT, 3500 d/d’de tam 204 beygirlik güce sahip. Otomobil beygir gücü oldukça yüksek olmasına rağmen otomobile GT ruhunu veren esas nitelik bence 400 Nm’lik tork değeri. 508 GT öylesine rahat ve çabuk hızlanıyor ki etkisinde kalmamak mümkün değil.

Konfordan ödün vermeden bu sınıfta sportif sürüş keyfini yaşatan ender otomobillerden biri olan 508 GT sessiz sürüşü, sürücüyü çepeçevre saran ergonomik koltukları ve yüksek donanım özellikleriyle göz dolduruyor. Süspansiyon sertliğinin rahatsız edici olmaması sürüş konforunu olumlu yönde etkiliyor. 

Diğer Yazılar

Peugeot Winter Drive ile otomobil almanın tam zamanı

Ahmet Armağan

Peugeot’dan Aralık ayına özel sıfır faiz fırsatı

Ahmet Armağan

İkinci el araç alım satım işlemleri Garanti BBVA ile artık çok güvenli

admin