BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Peugeot SEKTÖREL

‘Yılın Motoru’ ödülünü 2018’de de bakın yine kim kazandı?

PSA Grubu, 3 silindirli benzinli motorlar ailesi için 210 patent aldı. Yeni nesil PureTech motor gelişmiş performans, yakıt tüketimi ve verimlilik de dahil olmak üzere bir dizi avantajı beraberinde getiriyor.

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında ortalamada yakıt tüketiminde yüzde 4’lük bir iyileşme sağlanırken, optimize edilen turbo besleme (1.500 d/d itibariyle yüzde 20 daha fazla tork üretimi) sayesinde motor çok daha hızlı tepki veriyor ve daha atak bir sürüş hissi sunuyor.

Benzin partikül fltresinin (GPF) kullanılmasıyla partikül emisyonlarında yüzde 75’lik bir azalma sağlanırken, AB regülasyonları tarafından 2020 yılı için belirlenen Gerçek Sürüş Emisyonları (RDE) uygunluğu üç yıl önden karşılanıyor. Motor kompakt boyutları sayesinde küçük sınıf araçlar, sedanlar ve kompakt SUV’lar olmak üzere Ortak Modüler Platform (CMP) ile üretilen tüm araçlarla uyumlu bir yapı sunuyor.

2017 yılında yeni Peugeot 308’de pazara sunulan Puretech motor, 70’ten fazla ülkede PSA
Grubu bünyesindeki yüzlerce araçta kullanılıyor.

Motorlar Euro 6d-TEMP ve Çin 6b normunu karşılıyor PureTech 3 silindirli motor şu an için Fransa’da (Douvrin, Pas-de-Calais ve Trémery, Moselle’deki Française de Mécanique tesislerinde) ve Çin’de (Xiang Yang tesisi) üretiliyor. 

2018 yılında Fransa’daki tesislerde üretim kapasitesi iki katına çıkartılırken Polonya’ya da Tychy ve Macaristan’daki Szentgotthárd tesislerinde sırasıyla 2019 ve 2020 yıllarında
PureTech motor üretimine başlanacak.

Diğer Yazılar

A’dan Z’ye 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak modeller

Oyak Renault, Karsan ile iş birliği anlaşması imzaladı

Ahmet Armağan

İkinci el araç alırken hava yastığı aldatmacasına dikkat!

admin