BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Skoda YENİLİK

Yeni Skoda Fabia ne zaman geliyor?

Skoda’nın B segmentindeki popüler otomobili Fabia, piyasaya çıkışından 4 yıl sonra kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdi. Tasarımın yanı sıra teknolojik donanımlarıyla da yenilenen Fabia, böylelikle hızla değişim gösteren otomotiv dünyasına da daha iyi uyum sağlamış oldu. Yenilenen Fabia, Türk kullanıcısının beğenisine Ekim ayından itibaren sunulmaya başlanacak.

Yenilenen Skoda Fabia’nın ön bölümünde, kışkırtıcı hatlar, kompakt boyutların yanı sıra dinamik tasarım dilinin etkileri fark ediliyor. Yeniden tasarlanmış radyatör ızgarası, yeni farlar, isteğe bağlı olarak LED teknolojisiyle de satın alınabilen, yeni stop lambaları, farklılaşan ön ve arka tamponlar, Fabia’ya daha fazla belirgin bir karakter katıyor. Bununla birlikte, yeni alaşım jantlar, otomobilin genel görüntüsüne dinamizm katkısı sağlıyor.

Fabia’da yer alan LED gündüz farları standart sunulurken, LED farlar ise isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor. Farlarda yer alan ve kristal işçiliğine gönderme yapan unsurlar, yüksek kalitesi algısını güçlendiriyor. Kusursuz hatlar, aynı zamanda farların tasarımında ve sis farlarıyla donatılmış ön tamponun tasarımında ağırlığını hissettiriyor. Yine LED teknolojinin kullanıldığı stop lambalarında ise, markanın diğer modellerinde olduğu gibi “C” formu korunmuş. LED stop lambaları, Fabia’da isteğe bağlı olarak satın alınabilecek. Arka tampon da, otomobilin yenilikleri arasında yer alıyor.

Skoda, bununla birlikte Fabia’da yeni tasarımlı 6 farklı çeşitte alaşım jantlar da sunuyor. Ambition donanım paketinde isteğe bağlı olan alaşım jantlar, Style paketinden itibaren standart. Skoda Fabia’da 15 renk seçeneği sunulurken, hatchback versiyonda “ColourConcept” sayesinde tavan, A sütunu, yan aynalar ve 16 inçlik Vigo jantlar kontrast renklerdetercih edilebiliyor.

İçeride farklı bir dünya

Yenilenen Fabia’da kullanılan yeni materyaller ve donanımlar, otomobilin daha lüks bir otomobil haline gelmesini sağlıyor. Yeni “Simply Clever” detaylar, iç mekanın işlevselliğini artırıyor. Skoda Fabia, 4 metreden daha az uzunluğuna rağmen, 5 yolcu ve 330 litra bagaja ev sahipliği yapabiliyor.

Fabia’nın Ambition ve Style donanımlarında, çift tonlu döşemelerin yanı sıra kapı tutamakları ve isteğe bağlı olarak da orta kol dayama yerinde kullanılan uygun kontrastlıkla renkler, dinamik bir görünüm sunmakta.

Yeniden tasarlanan, farklı renk seçenekleri ve desenlerin kullanıldığı gösterge paneli, Dynamic donanım paketi (süet/deri karışımlı siyah spor koltuklar ve kırmızı dikişler, çok fonksiyonlu spor direksiyon simidi, alüminyum pedal seti, spor şasi, çift renk gösterge paneli seçeneği, siyah iç mekan ve kapı panelleri, kol dayama yerleri) de dahil olmak üzere daha fazla kişiselleştirme alternatifi getiriyor.

Yenilenen kontrol panelinde ise göstergeler artık daha kolay izlenebiliyor. Bununla birlikte Style donanım paketiyle standart olarak sunulan orta konsol aydınlatması ise, karanlıkta eşyaların rahatlıkla konulabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca daha önce sadece sürücü camı için geçerli olan ve tek tuşla otomatik olarak camın açılıp-kapanmasına olanak tanıyan özellik, artık tüm camlar için geçerli.

Daha fazla fonksiyonellik

Markanın tipik özelliği olarak, yenilenen Skoda Fabia’da kullanılan yeni Simply Clever unsurlar, direksiyon başındayken hayatı kolaylaştırıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan Çift taraflı bagaj halısı, arka koltuktakiler için sunulan tablet bilgisayar tutucu ve akıllı cihazların şarjına olanak tanıyan çift USB girişi bunlar arasında. Fabia Combi’deyse araç çalışırken kendiliğinden şarj olan LED el feneriyse, bagajda mıknatıslı olarak muhafaza edilebiliyor.

Ayrıca Fabia ve Fabia Combi’de yakıt doldurma bölümünde yer alan buz kazıyıcı, sürücü tarafındaki A sütununda bilet tutucu, kapı içlerinde çöp bölmesi, ön yolcu koltuğunun altında şemsiye gibi unsurları da, sayısız pratik detayla birlikte saymak mümkün.

Yenilenen Fabia, eğlence sistemleri ve bağlanabilirlik açısından da yeni unsurlar içeriyor. Swing Plus bilgi vei eğlence sistemi Fabia’da ilk kez kullanılmaya başlanıyor. 6.5 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip ve mobil cihazlarla uyumlu çalışabiliyor.

Style donanım seviyesinde standart olarak sunulan SmartLink+ özelliği de  (Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink ve SmartGate) Swing radyo ile standart sunuluyor. Bu da, akıllı telefonların eğlence uygulamalarının ekranda görülebilmesine olanak tanıyor.

Ekonomik motorlar

Skoda, yenilenen Fabia’da üç silindirli, 1.0 litre hacminde küçük ve verimi yüksek benzinli motorlar kullanıyor. Bu motorlarda enjeksiyon sistemlerinin yanı sıra motor yönetim sistemi yenilendi, ikinci katalitik konvertör eklendi. Daha verimli yakıt kullanımına kavuşan 75 PS’lik 1.0 lt MPI motor, 100 km’de 4.8 lt tüketiyor.

TSI motorlarda ise yüksek basınçlı doğrudan püskürtme sistemi kullanılırken, egzoz sisteminin yanı sıra turbo yağ ve soğutma sistemlerinde geliştirmeler yapıldı, motorlar yeni malzemeler sayesinde ısıya daha fazla dayanıklı hale getirildi. Motor elektroniği yeniden ayarlandı ve bir benzin partikül filtresi kullanılmaya başlandı. TSI motorların gücü 95 PS ve 110 PS. Fabia HB 1.0 TSI (110 PS) DSG 100 km’de ortalama 4.6 lt (104 g CO2/km), tüketim değeri sunarken 2.000-3.500 devir/dakika aralığında sağladığı 200 nm tork ve 10.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma performansıyla dikkat çekiyor.

Fabia’da 5 ileri manuel ve 6 ileri manuel vites seçeneklerinin yanı sıra 7 ileri DSG otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor.

Artırılmış güvenlik

Yenilenen Fabia’da pek çok standart aktif ve pasif güvenlik donanımı bulunuyor. Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ve ABS’ye ek olarak, Fabia’da Motor Fren Kontrolü EBC), çekiş kontrolü ASR, hidrolik fren yardımcısı ve elektronik fren gücü dağıtıcısı, Çoklu Çarpışma Freni, XDS elektronik diferansiyel kilidi ve lastik basınç izleme sistemi de bulunmakta.

İsteğe bağlı ek güvenlik donanımları arasında da Adaptif Hız Sabitleyici, geri görüş kamerası, park sensörleri, Şehiriçi Acil Fren fonksiyonlu Ön Bölge Asistanı, yorgunluk tespit sistemi, Far ve Yağmur sensörleri, Hız Sınırlayıcı ve Yokuş Kalkış Desteği yer alıyor. Kör Nokta Algılayıcısı, Arka Trafik Uyarısı ve Otomatik Far Asistanı, Fabia’da artık sunulmaya başlanan üç yenilik arasında.

skoda fabia 2018, skoda fabia 1.0 tsi yorum, skoda fabia sahibinden, skoda fabia 2018 fiyat, yeni skoda fabia 2018 fiyat, skoda fabia 2018 fiyat listesi, skoda fabia 2017 özellikleri, skoda fabia 2001, yeni skoda fabia ne zaman, yeni skoda fabia nasıl, skoda fabia alınır mı

Diğer Yazılar

BYD, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası 2024’ün resmi partneri oldu

Ahmet Armağan

Yeni Renault Austral 1 milyon 190 bin TL’den ön siparişe açılıyor

Ahmet Armağan

2021 BMW 4 Serisi Coupe tanıtıldı

admin