BMW Bannerı
Otomobilkolik
Renault YENİLİK

Yeni Renault Captur hibrit motor ve yepyeni teknolojilerle geliyor

Renault Captur, Clio’nun alt kompakt SUV kardeşi, orta ömür güncellemesi aldı ve otomobil üreticisinin en son stil dilini ve kabin içinde daha fazla teknolojileriyle karşımıza çıkıyor.

Yenilenmiş model, Renault’nun sürdürülebilirlik taahhüdü çerçevesinde deri ve kromdan arınmış ve üst düzey Esprit Alpine versiyonu aralığın en üstüne eklenmiş. Güç aktarma organları hattı büyük ölçüde benzinli, LPG’li, hafif hibrit ve tam hibrit sürümleri içerirken dizel seçeneği bulunuyor.

2024 Renault Captur, Scenic E-Tech ve daha büyük Rafale’ye benzer bir tasarım dilini benimseyen yeniden tasarlanmış bir yüze sahip. Tasarımcıların – Gilles Vidal önderliğindeki – amacı, kentsel SUV için daha lüks bir duruş elde etmek. Bu bağlamda, yeni farlar standart olarak tam LED teknolojisiyle gelir ve değiştirilmiş ön tamponda ok şeklinde gündüz farlarıyla birleşiyor.

Gövde kısmının geri kalanı neredeyse değişmemiş olsa da, arka farlar revize edilmiş LED grafiklerine sahip. Captur nihayet güncellenmiş Renault amblemiyle sunuluyor ve 14 renk kombinasyonu ve 17 ila 19 inç arasında değişen yeni jant tasarımlarına sahip.

Yeni Esprit Alpine versiyonu, artık sona eren RS Line’ın yerini alarak aralığın yeni bayrak gemisi olarak belirlenmiş. Bu versiyon, araca özgü 19 inç alaşım jantlar, parlak siyah aksamlar ve Slate Gray tampon eklentileri ile görsel olarak ayırt ediliyor. İç mekanda, deri yerine sürdürülebilir “çoklu dokulu” kumaş döşeme, Alpine ve Fransız bayrağı armaları, mavi dikişler, bir mavi-gri kaplama ve alüminyum pedal bulunuyor.

Yenilenen Captur’un dijital kokpiti, yeni 10.25 inç dijital enstrüman paneli ve biraz daha büyük 10.4 inçlik OpenR bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ile güncellenmiş. Sonuncusu, en son Android Automotive 12 yazılımı üzerinde çalışan Google entegre edilmiş. Yolcular, USB-C şarj portlarına (iki veya dört adet), kablosuz şarj pedine, günde saate göre adapte olan ambiyans aydınlatmasına ve isteğe bağlı dokuz hoparlörlü Harman Kardon ses sistemine erişebilirler.

4.239 mm (166.9 inç) uzunluğundaki SUV, aile dostu karakterini korur. Geniş iç mekan, kayar arka koltuklar, 24.7 litrelik iç mekan depolama alanı ve beş koltuklu konfigürasyonda 484-616 litre (17.1-21.8 kübik fit) bagaj hacmi sunuyor.

Alt yapı değişmemiş

Yenilenen Captur, denenmiş ve test edilmiş CMF-B altyapısını koruyor. Ancak, Renault mühendisleri süspansiyon geometrisini, şok emicilerin karakteristiklerini ve direksiyon kalibrasyonunu iyileştirmeyi amaçlayarak bazı ayarlamalar yapmış. Ayrıca, en güçlü versiyonlar yeni komponentlerle donatılmış ve Esprit Alpine, daha iyi yol tutuşu için 225/45R19 Michelin lastiklere yer veriliyor.

Güç aktarma organları hattı, önceden yenilenmiş Captur’dan devralınmış. Giriş seviyesindeki turbo 1.0 litrelik TCe üç silindirli motor, altı ileri manuel şanzımanla 89 bg (66 kW / 90 PS) veya LPG formunda 99 bg (74 kW / 100 PS) üretiyor. Daha güçlü turbo 1.3 litrelik TCe dört silindirli motor, altı ileri manuel veya EDC otomatikle eşleştirildiğinde 138 bg (103 kW / 140 PS) veya 158 bg (118 kW / 160 PS) üretiyor.

Son olarak, en verimli seçenek, 143 bg (107 kW / 145 PS) toplam güç üreten E-Tech hibrit versiyonu. Bu sistem, doğal emişli 1.6 litrelik bir motor, iki elektrik motoru, 1.2 kWh batarya ve gücü ön aksa ileten otomatik şanzımanı içeriyor. Renault’ya göre, Fransa’daki Captur müşterilerinin %41’den fazlası tam hibridi tercih etmekte.

Ağır off-road durumlarında çekiş iyileştirebilen isteğe bağlı Genişletilmiş Grip ayarı (Kar / Tüm Arazi) ile birlikte, tüm versiyonlar ön çekişli. Ancak, Multi-Sense sürüş modlarının yanı sıra (Ekonomi, Spor, Konfor ve BenimSense), Renault isteğe bağlı Hibrit Öngörülü Sürüş gibi seçenekler de var.

Captur’da 28 ADAS sistemiyle güvenlik ekipmanını da geliştirdi.

Yeni Captur ne zaman çıkıyor?

2024 Renault Captur, Avrupa pazarlarında Nisan 2024’ten itibaren satışa sunulacak. Öncüsü gibi, SUV İspanya’daki Renault Valladolid tesisinde üretilecek. Fiyatlandırma önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Diğer Yazılar

Yeni Toyota Corolla 2019 tanıtıldı ve fiyatları açıklandı

Ahmet Armağan

Citroen oli ile yeni bir dönem başlayacak

Ahmet Armağan

Euro NCAP Yaya Algılama Sistemleri Testi