Genel TEST SÜRÜŞLERİ Volkswagen

Yeni Passat test sürüşü 2020. Neler değişti ve tüm yeni özellikler…

Yeni Passat test sürüşü 2020. Güncel B8 kasa kodlu Passat 2015 yılından beri üretiliyor. B9 Volkswagen Passat için 2021’i beklememiz gerekecek. Bu süre zarfında ise Alman üretici güncel Passat üzerinde bir dizi değişim yaptı ve son halini Türkiye’de satışa sundu.

Bu kapsamlı bir makyaj olmasa da otomobil teknolojik anlamda birçok yeniğe sahip. Tasarım anlamında dıştan bakıldığında minör değişiklikler var. Aslında diğer bir deyişle kozmetik bir değişim söz konusu. Ön tampon, LED farlar ve ızgara tamamen yeni.

2020 Volkswagen Passat 2.0 TDI 4 MOTION

LED farlar demişken test otomobili son derece üst donanım seviyesinde ve bu otomobilde Gece sürüşlerinde güvenliği ve konforu artıran IQ.LIGHT – LED matrix farlar yer alıyor. Impression ve Business donanım seviyesinde ise LED farlar kullanılıyor. 

IQ LIGHT farlar

Test otomobilimiz R Line donanım seviyesinde ve Elegance Paket üzerine ek olarak gelen donanımlarla birlikte daha sportif bir seçenek olarak öne çıkıyor. Arkadan baktığımızda ise bagajın hemen ortasında büyük puntolarla Passat logosu yer alıyor. Bu göreceli tabii ama benim çok da hoşuna giden bir detay olmadığını söylemeliyim. Hemen sağ köşede ise 4MOTION logosu var bu da otomobilin dört tekerlekten çekişli olduğu anlamında geliyor.

Arka bölümde Passat logosu ön plana çıkıyor

Kabine geçtiğimizde ise yeni direksiyon simidi gözümüze çarpıyor. Ayrıca TFT gösterge paneli ve yüksek çözünürlüklü bilgi-eğlence sistemi de tamamen yeni. Yeni Passat’ta isteğe bağlı olarak sunulan Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display” 11,7 inç boyuta sahip. Yeni özelliklerden biri olan çok fonksiyonlu direksiyondan tek tuşla (“View”) üç farklı gösterge paneli tasarımı arasında geçiş yapılabiliyor. Ayrıca artık kablosuz şarj özelliği ve 30 farklı renk seçimine olanak tanıyan ambiyans aydınlatması da bulunuyor. 

Jantlar çok şık

Sürüş asistanı konusunda çok ciddi gelişmeler var. IQ.DRIVE adını taşıyan sistem, kısmi otonom sürüş deneyimi sunuyor. “Travel Assist” özelliği ilk defa Passat’ta tercih edilebiliyor. Böylelikle Passat, 0 km/s ile 210 km/s hız aralığında kısmi otonom sürüş imkanına sahip ilk Volkswagen modeli olma özelliğini kazanıyor.

Güçlü motor 4MOTION ile geliyor

Kullandığımız Passat serinin en üst seviyesinde yer alıyor. Dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip 4MOTION teknolojisiyle maksimum yol tutuş özelliği sunarken, 240 HP gücündeki 2.0 lt TDI motoruyla son derece performanslı bir sürüşü ekonomik bir seçenek olarak vaad ediyor. 

Kabinde tamamen dijital bir hava hakim. Ekran çözünürlükleri oldukça yüksek

Yüksek ve alçak basınçlı turbo şarjı bulunan çift turbo modülü teknolojisine sahip motor, Passat’ı 247 km’lik maksimum hıza ulaştırıyor. 500 Nm gibi ciddi tork değeri ise 1.750 ila 2500 d/dak arasında sunuluyor. Bu da her saniye ayağınızın altında ciddi bir güç anlamına geliyor. Otomobil 7 ileri DSG ile donatılıyor. 

R Line donanım sportifliği simgeliyor

Kullandığımız otomobilin fiyatı 500 bin TL’nin üzerinde ve bu bir Passat için size çok uçuk gelebilir. Geliştirmeler rağmen otomobil halen bir BMW 3 Serisi, Mercedes C-Serisi ya da Audi A4’e yaklaşabilmiş değil fakat son derece rafine ve rahat sürüşü her zamanki gibi Passat’ı tercih edilebilir kılıyor. 

Yenilenen Passat ülkemizde ayrıca 1.5 lt ACT 150 HP, 1.6 lt TDI 120 HP, 2.0 TDI 150 HP’lik motor seçenekleriyle satılıyor. 1.5 lt’lik ACT 150 HP’lik DSG versiyonun Impression donanım seviyesindeki giriş versiyonunun fiyatı ise 243.300 TL. 

Güncel Volkswagen fiyatlarına ulaşmak için tıklayın

Diğer Yazılar

TEST: Audi A4 1.4 TFSI

Ahmet Armağan

Ford Fiesta Red test sürüşü

admin

Mercedes AMG E 43 4MATIC: Yeni E-Serisi’nin Yüksek Performanslı Modeli