Reklam Bannerı
Otomobilkolik
DEDİKODU Nissan SONDAKIKA YENİLİK

Yeni Nissan Qashqai radikal bir görünüme mi sahip olacak?

Kompakt Crossover SUV sınıfının yaratıcısı Nissan Qashqai 17 yılı aşkın bir süredir bu segmentteki varlığını sürdüryor.

Nissan Ekim ayında Tokyo Motor Show öncesi Hyper Urban konseptini ortaya çıkardı. Hatta şirket, İngiltere’deki fabrikasına yapılan son yatırımın onaylanması sırasında bir sonraki Qashqai’nin Hyper Urban’dan ilham alacağını söyledi.

Birçok otomobil otomobil dergisi için dijital taslak çizimler yaratan Avarvarii bu sefer de Hyper Urban’dan yola çıkarak olası tam elektrikli yeni Nissan Qashqai özelinde İngiliz Auto Express için bir ön gösterim görselleri hazırladı.

Yeni Nissan Qashqai’nin boyutları büyüyecek

Yeni Qashqai, Renault’nun yeni lanse ettiği Scenic ailesi SUV ile aynı temel CMF-EV mimarisini kullanacak. Bu araç 4,470 mm ölçülerinde ve mevcut benzinli Qashqai’den tam 12 santimetre daha uzun bir dingil mesafesine sahip. Benzer bir şasi konfigürasyonunun benimsenmesi, Nissan’ın aile SUV’unun kabin alanını büyük ölçüde geliştirmesine ve yaklaşık 500 litrelik bir bagaj kapasitesini korumasına olanak tanıyacak.

Qashqai için en büyük değişim elbette elektrik gücüne geçiş olacak. Mevcut otomobil Nissan’ın e-Power hibrit sistemleriyle elektrikli teknolojiye sahipti, ancak marka bu noktadan sonra Avrupa’da yalnızca elektrikli araçları piyasaya sürmeyi taahhüt etti. Yani tanım gereği dördüncü nesil model içten yanmalı motorları tamamen bırakacak.

Yine, olası kurulumuna ilişkin ipuçları Scenic’te yatıyor, çünkü Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakının her iki üyesi de kontrol modülleri ve elektrikli tahrik üniteleri de dahil olmak üzere mümkün olan her yerde bileşenleri paylaşmaya odaklanıyor. Nissan, Sunderland montaj hatlarının yakındaki bir gigafactory tarafından tedarik edileceği göz önüne alındığında, nihai olarak kesin konfigürasyonlar ve kimyasallar konusunda kendi yoluna gidebilir. Ancak CMF-EV tarafından tanımlanan temel boyutlar benzer rakamlar anlamına geliyor.

Sonuç olarak, temel özellikli, iki tekerlekten çekişli sürümlerde yaklaşık 60kWh ve daha uzun menzil veya daha hızlı çift motor performansı isteyenler için 90kWh’a kadar pil seçenekleri olacak. CMF-EV platformu, Scenic’in boyutlarında bir aracı 1.900 kg’dan daha az bir ağırlıkla destekleyebileceğini zaten göstermişti ve bu durum Qashqai’ye de aktarılacak ve 560 km’nin üzerinde bir menzil sunacak.

Diğer Yazılar

Yeni Mercedes E-Serisi Ortaya Çıkıyor

Borusan Otomotiv Motorsport yeni M4 GT4’ü tanıttı

Ahmet Armağan

En büyük elektrikli araç üreticilerinden biri olan BYD, ALJ Türkiye ile Türkiye pazarına giriş yapacak

Ahmet Armağan