BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel Mercedes SONDAKIKA VIDEO YENİLİK

Yeni Mercedes-AMG GT Coupe örtüsünü kaldırdı

Mercedes, merakla beklenen ikinci nesil AMG GT spor otomobilinin örtüsünü Monterey Otomobil Haftası’nda kaldırdı. Affalterbach’tan Porsche 911’in rakibi, stil açısından evrimsel bir yaklaşıma sahip olmakla birlikte, isteğe bağlı 2+2 düzeniyle birlikte daha fazla konfor ve pratiklik getiriyor. Yeni GT sadece coupe formunda sunuluyor ve açık hava sürüşünü mekanik olarak bağlantılı SL roadster’a bırakırken, standart değişken dört tekerlekten çekiş sistemi de dahil olmak üzere AMG’nin en son performans ve şasi teknolojisine sahip.

Yeni GT, karoserinin her parçası yeniden tasarlanmış olmasına rağmen anında tanınabilirliğini koruyor. Öfkeli yüz, altında giden Black Series’i anımsatan parlak siyah bir uzantıya sahip bir Panamericana ızgarasıyla karşımıza çıkıyor.

Farlar daha yumuşak kıvrımlara sahipken, ince arka lambalar artık aktif arka spoylerin altındaki bir trim parçası ile bağlanıyor. Model standart olarak 20 inç jantlara sahip, ancak isteğe bağlı olarak 21 inç alaşımlarla da sunuluyor.

Belirgin arka omuzlar daha da geniş görünerek 911 hissi verirken, oranlar eskisinden daha dengeli. Bu durum, yeni AMG GT’nin 182 mm daha uzun olması, 4.728 mm ölçülerinde olması ve 2.700 mm (106,3 inç) dingil mesafesinin 70 mm uzatılmış olmasından kaynaklanıyor. Yeni nesil ayrıca selefine kıyasla 45 mm daha geniş ve 66 mm daha uzun.

Değişen oranlar

Tanıdık görünüm ve oranlara rağmen AMG GT, alüminyum, çelik, magnezyum ve fiber kompozitlerden (cam ve karbon) oluşan yeni bir mimariye dayanıyor ve bu da 2+2 düzeni ve daha büyük bir bagaj için ekstra alan sağlıyor.

İç mekandan bahsetmişken, 12,3 inç dijital gösterge paneli ve 11,9 inç bilgi-eğlence ekranına sahip gösterge paneli SL’den taşınmış. AMG Performance direksiyon simidi ve isteğe bağlı olarak havalandırılabilen entegre kafalıklara sahip bucket koltuklar premium ama sportif bir atmosfer yaratıyor.

Arkadaki alan, çoğu 2+2 modelde olduğu gibi oldukça sıkışık görünüyor; arka koltuklar çocuklar veya 1,5 m (4,9 feet) boyundaki kişiler için uygun.Kargo kapasitesi 321 lt (11,3 fit küp) ile 675 lt (23,8 fit küp) arasında değişiyor ve bu da aracı uzun yolculuklar için uygun hale getiriyor.

Güçlü motorlara bir yenisi eklendi

Biturbo 4.0 litrelik V8 motor daha fazla güç ve tork ile güncellenirken Euro 7 emisyon düzenlemeleriyle de uyumlu hale getirildi. Model lansman sırasında iki V8 motorlu versiyonla satışa sunulacak. Giriş seviyesi 55, 469 hp (350 kW / 476 PS) güç ve 700 Nm (516 lb-ft) tork üreterek 0-100 km/s (0-62 mph) hızlanmasını SL ile eşleşen 3,9 saniyede ve 295 km/s (183 mph) azami hızda gerçekleştiriyor.

Daha güçlü olan GT 63 ise 577 bg (430 kW / 585 PS) güç ve 800 Nm (590 lb-ft) tork üreterek 0-100 km/sa (0-62 m/sa) hızlanmasını 3,2 saniyede tamamlıyor ve 315 km/sa (195,7 m/sa) hıza ulaşıyor. AMG’nin SL’deki gibi turbo dört motorlu daha düşük bir 43 versiyonu sunup sunmayacağı belli değil, ancak casus çekimlerimize bakılırsa, daha da güçlü bir plug-in hibrit GT E Performance’ın da sunulması bekleniyor.

Spor otomobil, artık motorun arkasına monte edilen ve tork konvertörü yerine ıslak kavramaya sahip 9 vitesli AMG Speedshift otomatik vites ile sunuluyor. Arkadan itişli selefinin aksine GT artık standart olarak tam değişken AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor. Standart kit ayrıca aktif yuvarlanma stabilizasyonlu AMG Active Ride Control süspansiyon, elektronik kontrollü arka kilitli diferansiyel, aktif arka aks direksiyonu ve aktif aerodinamik gibi teknolojik donanımları da içeriyor.

Diğer Yazılar

Hızlı babaların yeni gözdesi: Mercedes-AMG E63 4MATIC+ Estate

Delphi bi-metalik fren disklerini duyurdu

Ahmet Armağan

Mercedes-Benz Türk’ten “yeni AR-GE teşvik kanunu” katkı sağlayacak

Ahmet Armağan