Qries
BMW YENİLİK

Yeni BMW 1 Serisi nihayet gün yüzüne çıktı

Yeni BMW 1 Serisi, yeni bir çağın başlangıcını müjdeliyor. Başarılı kompakt modelin üçüncü jenerasyonu, BMW’nin sürüş zevkini yepyeni bir yaşam alanıyla harmanlıyor. Aslında ön büyük değişim markanın bu otomobilde ilk kez yer verdiği önden çekiş mimarisi… 

Alman otomobil üreticisi, üçüncü nesil 1 Serisi hem içerde hem de dışarda tamamen yeni bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Artık otomobil daha büyük ve BMW X2 ile benzerlikleri paylaşıyor. Ön tarafta, genişletilmiş bir böbrek ızgarası ve ön panoya çapraz olarak yerleştirilmiş bir çift keskin far var. Arkada bir dizi şık LED arka stop lambası bulunuyor. En üst seviyede bulunan M135i modelinde ince bir difüzör ve çift egzoz çıkışı yer alıyor. 

BMW, 1 Serisi’nin tasarımının, iç mekanı önemli ölçüde artırmasına izin verdiğini söylüyor. Yaşam alanı, arkadaki yolcular için artık 19 mm ekstra tavan boşluğuna, 33 mm ek bacak boşluğu ve 13 mm dirsek bölmesine sahip. Ek olarak, yeni otomobilde 380 litre olan yükleme alanı ve önceki modelden 20 litre daha fazla. Arka koltuk boşluğu katlandığında ise bu alan 1200 lt’ye kadar ulaşıyor.  

Yeni BMW 1 Serisi ilk kez elektrikli panoramik tavan ile temin edilebiliyor. Kabinde birçok teknolojik yenilik var. Bunların başında kablosuz şarj seçeneği geliyor. En yeni BMW İşletim Sistemi 7.0, 10.25 inçlik bilgi-eğlence ekranında yer alıyor. Yeni 1 Serisi’nde ayrıca 10.25 inç dijital gösterge kümesi de bulunuyor. 9.2 inçlik bir BMW Head-Up Display ise isteğe bağlı olarak satın alınabilecek. 

Motorlar açısından, Avrupalı müşteriler için seçilebilecek üç dizel ve iki benzin versiyon olacak. Dizel motor başlangıç seviyesinde 116d olacak ve 116 HP güç üretecek. 118d ve 120d xDrive, bu varyantı takip ederken, benzinli tarafta ise BMW 118i ve en üst seviye M135i xDrive yer alacak.  

Bu son model 302 HP gücünde altı silindirli güçlü bir motorla çalışıyor ve dört tekerlekten çekişle donatılıyor. 0’dan 100 km/s’ye ise sadece 4.8 saniyede ulaşıyor. 

Yeni BMW 1 Serisi’nde tıpkı diğer BMW modellerinde olduğu gibi birçok güvenlik unsuru standart olarak yer alacak.  

Buna şehir frenleme işlevli çarpışma ve yaya uyarısı, aktif şerit sistemi, aktif hız sabitleme kontrolü, şerit değiştirme uyarısı, arka çarpışma uyarısı ve çapraz trafik uyarısı da dahil. Ayrıca, isteğe bağlı bir park mesafe kontrolü ve arka görüş kamerası da sunuluyor. 

Diğer Yazılar

Lexus GS ve RC modelleri Türkiye’de

İşte yeni Volkswagen Taigo ve tüm özellikleri!

Ahmet Armağan

Yamaha NMAX; Giriş Seviyesindeki Yeni Scooter