Otomobilkolik
SEKTÖREL

Yandex, hız kamerası ve EDS noktalarını uyarıyor

Türkiye’nin en popüler navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon, milyonlarca kişinin güvenle yolculuk yapmasına yardımcı olacak yeni bir hizmet sunuyor. Trafik ekosisteminde güvenliği yolculuğu da sahiplenen Yandex, bu amaçla Türkiye’de 11 ilde (İstanbul, Konya, Gaziantep, Bolu, Çanakkale, Uşak, Bilecik, Kırıkkale, Tekirdağ, Amasya, Çankırı) 500’ün üzerinde noktada yer alan hız kameraları ve diğer EDS’leri (Elektronik Denetleme Sistemleri) haritasına ekledi.

Bu yeni çalışma sayesinde, kullanıcılar hız kameralarının ve EDS’lerin bulunduğu noktaları harita üzerinde görebiliyor. Kullanıcılar hız kamerası noktalarına yaklaşırken, eğer belirlenen hız limitlerini aşmışlarsa Yandex tarafından “hız kamerası” ve devamında o yoldaki “hız sınırı” hakkında sesli bilgilendirme mesajlarıyla uyarılıyor. Ayrıca harita üzerinde kamera ikonları gösteriliyor. Kullanıcılar bu görsel ve sesli uyarılar sayesinde hızlarını kamera noktasına varmadan kontrol edebilme fırsatı buluyor. Diğer EDS noktaları da aynı şekilde Yandex Navigasyon’un haritası üzerinde yer alıyor. Kullanıcılar dilerlerse navigasyonun ayarlar bölümündeki ses ve bildirimlerden EDS yol uyarılarını da açabiliyor.

Anlık trafik durumunun ve yollarda meydana gelen kaza gibi trafik olaylarının yanı sıra hız kamerası ve EDS uyarılarını da kullanıcılarıyla paylaşmaya başlayan Yandex, böylece hıza bağlı kaza riskinin azalmasını hedefliyor. 

Diğer Yazılar

Ford Transit Custom yılın aracı seçildi

Ahmet Armağan

Japonya pazarına giren ilk Türk otomotiv markası

Ahmet Armağan

Avrupa Birliği’nden TOGG’a tasarım tescili

admin