Otomobilkolik
SEKTÖREL YENİLİK

Xiaomi SU7: Resmi fotoğraflar Mi elektrikli otomobilin tasarımını ortaya koyuyor

Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobilinin tasarımı ortaya çıktı. Tesla Model 3’ten daha büyük olduğu, üç donanım seviyesinde piyasaya sürüleceği ve iki tahrik sistemi ile sunulacağı belirtilen ilk detaylar da mevcut.

Xiaomi SU7 Pro ve Xiaomi SU7 Max olarak piyasaya sürülecek. İkinci versiyonlar sırasıyla 220 ve 275 kW güç sağlayacak iki elektrik motoruyla donatılmış. Çin Altyapı ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın (MIIT) veri tabanına göre, temel model tedarikçi Fudi’nin lityum demir fosfat bataryasıyla donatılacak ve 220 kW’lık tek elektrik motoruyla 210 km/s max. hıza ulaşabilecek.

SU7 Pro ve SU7 Max modelleri de ikinci bir 275kW motor ve Çinli tedarikçi CATL’den bir lityum-iyon batarya kullanıyor. Bu nedenle saatte 265 km/s’ye kadar max. hız sunması bekleniyor. Menzil bilgisi henüz yok.

Otomatik arka spoyler

MIIT’e göre, Xiaomi SU7 isteğe bağlı özelleştirmelere sahip olacak. Örneğin, bir LIDAR sistemi mevcut ve panoramik tavanın farklı versiyonları var. Farklı dış aynalar, yan etiketler ve isteğe bağlı olarak fren kaliperi de sunulacak.

Dikkat çeken bir diğer özellik ise Xiaomi otomobilinin isteğe bağlı olarak arka camdaki “Founders Edition” yazısı ile özelleştirilebilmesi. Görünüşe göre Xiaomi, ilk serideki araçları bu etiketle teslim etmek istiyor. Bir diğer özellik ise aracın bazı varyantlarının daha yüksek hızlarda bastırma kuvvetini ayarlamak için kullanılabilecek aktif bir arka spoyler ile sunulacak olması.

Xiaomi SU7, 4,997 metrelik uzunluğuyla Tesla Model 3’ten biraz daha büyük. Görsel olarak Xiaomi, spor otomobil üreticisi McLaren’in araçlarının tasarımını bazı gözlemcilere kesinlikle hatırlatacak farlarla salona “fastback” bir tasarım verdi. Ön kaputta belirgin bir “Mi” logosu yer alırken, “Xiaomi” yazısı bagaj kapağına iliştirilmiş.

Xiaomi SU7 fiyatı henüz belli değil. Daha önceki raporlara göre, daha iyi donanımlı versiyonlar da 400.000 yuan sınırını aşabilir, yani Avrupa’da 50.000 avronun üzerinde bir maliyete sahip olabilir gibi görünüyor.

Diğer Yazılar

Honda’dan ZR-V, CR-V ve tamamen elektrikli e:Ny ile Avrupa atağı

Ahmet Armağan

Lamborghini Huracan LP 580-2 L.A Auto Show’da

Mercedes-Benz Türk ilk Pop-up mağazasını açtı

Ahmet Armağan