SEKTÖREL SONDAKIKA YENİLİK

WWCOTY, 61 kadın otomotiv gazetecisi dünyada yılın otomobilini seçecek

Jürisini yalnız kadın otomotiv gazetecilerinin oluşturduğu tek ödül organizasyonu olan WWCOTY’de 2023 Yılının en iyi otomobilini seçmek için oylama süreci başladı. Beş kıta ve 44 ülkeden kadın otomotiv gazetecileri 59 Aday arasından seçimlerini yaparak dünyanın en iyisini belirleyecekler. 

WWCOTY jürisinin üyeleri başlangıçta altı farklı kategoride kazananları seçecek. Aday modeller öncelikle Şehir Otomobili (Urban Car), Aile Otomobili (Family Car), Büyük Sedan (Large Sedan), Büyük SUV (Large SUV), Spor Otomobil (Sports Car) ve 4×4/Pikap (4×4/Pick-Up) kategorilerinde değerlendirilmeye alınacak. En yüksek puanı alarak kendi kategorilerinde birinci olanlar finalde dünyanın en iyisi olmak için yarışacaklar. Kategori birincileri 15 Şubat’ta açıklanacak, finalin kazananı ise “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde ilan edilecek. 

Bu eşsiz ödülün amacı yılın en iyi otomobillerini belirlemenin yanısıra, otomotiv dünyasındaki kadınlara söz hakkı tanımak

Yarışmanın amacı bir “Kadın Arabası” seçmek değil (çünkü böyle bir kavram zaten yok) ama cinsiyet gözetmeden herkes için en iyi otomobili belirlemek. Oylama kriterleri herhangi bir sürücünün araç satın alırken dikkat ettiği konularla aynı: Jüri üyeleri oylarını güvenlik, kalite, fiyat, tasarım, sürüş kolaylığı, çevresel ayak izi gibi faktörleri dikkate alarak veriyorlar. 

İklim değişiklikleri, çip ve yarı iletken krizleri nedeniyle arz tarafında büyük sıkıntılar yaşayan otomotiv dünyası için bu yıl ki ödüllerin önemi de büyük. Sadece kadın otomotiv uzmanlarından oluşan dünyanın tek jürisi olan WWCOTY farklı kültür ve coğrafyalardan 500 milyonun üzerinde zengin bir kitleye sahip ve sonuçlar her sene tüketiciler tarafından merakla bekleniyor. 

Diğer Yazılar

Dacia Duster otomatik satışa sunuluyor

Kış Lastiklerini Yazın Kullanmayınız

Range Rover Evoque Cabrio Tanıtıldı