BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Genel OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ Volvo

Volvo XC40 1.5 T3 test sürüşü

XC40 tanıtıldığı ilk günden beri ilgi odağı bir otomobil olmayı başardı. Bakalım yeni 1.5 lt’lik motor neler vaat ediyor.

Marka içinde XC90 ve XC60’dan sonra bambaşka bir kimlikle merhaba dedi. Genç, dinamik ve son derece maceracı bir ruha sahipti.

Fakat sınıfındaki rakiplerinin birçoğu küçük hacimli önden çekişli bir versiyona sahipti. Bu da ülkemizde büyük bir avantaj demekti. Çünkü XC40 ülkemizde 2.0 lt’lik dizel motorla birlikte dört tekerlekten çekişli olarak sunulmuştu.

Bu onun için hem vergi, hem de yakıt tüketimi anlamında bir dezavantaj yaratıyordu. T3 modeli vardı olmasına fakat manuel şanzımana sahipti.

Aradan bir hayli süre geçmesine rağmen nihayet Volvo, otomatik şanzımana sahip önden çekişli bir XC40 T3 üretti. Bu aslında bu otomobil için beklenen bir kombinasyon oldu. Bizler de sürüş özelliklerini ve karakterini sevdiğimiz şirin XC40’ın direksiyonuna geçti.

Bildik motor güncellendi

1.5 lt’lik motor ister istemez insanda bir ön yargı yaratıyor. Acaba otomobil gitmeyecek, ben daha mı çok gaza basmam gerekecek sorusunu insanın aklına getiriyor. XC 40’ta böyle bir durum yaşamıyorsunuz baştan söyleyelim. Daha önceleri S60 T3’de kullandığımız bu motor biraz daha güçlenmiş ve daha fazla solukla karşımıza çıkıyor.

Volvo XC 40 1.5 T3 önden çekişli olarak satılıyor

1477 cc’lik motor üç silindirli. S60’dakinin aksine 11 HP daha güçlü ve 5500 d/dak’da 163 HP güç üretiyor. 8 kademeli otomatik şanzımanla gücünü yere aktarıyor ve 1500-3000 d/dak’da ise 265 Nm torka sahip.

0’dan 100 km’ye oldukça soluksuz bir şekilde ulaşıyor ve otomobilin ivmelenmesi sizi gerçekten de şaşırtıyor diyebilirim.

Ben XC40’dan böylesine rahat bir hızlanma beklemiyordum. Kağıt üzerinde bu değer 9.6 sn. Maksimum hızı ise 199 km/s. Yakıt tüketimi anlamında fabrika verileri XC40 ile çok kolay değil. Bunu açık bir şekilde söylemeliyim. Fakat günümüzde bu sınıfta hangi otomobil şehir içinde 10 lt yakmıyor ki?

Burada dikkatimi çeken motorun sessiz sürüşü oldu. Fakat hız arttıkça otoyol sürüşlerinde özellikle yan camlarda gelen rüzgar sesi umarım ki havanın çok fırtınalı olmasıyla ilgiliydi.
Bu otomobilin biraz boyutlarından bahsedelim.

Güncel 2020 Volvo fiyatlarına ulaşmak için tıklayın

Çünkü boyutların hikayesi gerçekten de önemli… Volvo mühendisleri XC40’ı tasarlanırken boyutlandırma konusuna bir hayli zaman harcamışlar ve ortaya 4.4 mt uzunluğa, 1.9 mt genişliğe, 1.6 mt yüksekliğe sahip bir SUV çıkmış. Yerden yüksekliği ise 211 mm olan otomobilin aks mesafesi ise 2.7 mt ve bagaj hacmi de 460 lt. Bu da bu sınıfta bir SUV almayı düşünenler için sanıyorum ki bir fikir verecektir.

Diğer Yazılar

Alfa Romeo, Klasik Otomobil Ödülleri’nde çifte ödülün sahibi oldu

admin

Usain Bolt, 911 GT3 Cup yarış otomobilini kullandı

Ahmet Armağan

Subaru WRX STI S207 Tokyo Motor Show’da Tanıtıldı.