BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
KONSEPT OTOMOBİL TEKNOLOJİ Volkswagen

VIZZION ile Volkswagen’in geleceğine tanıklık edin

VIZZION elektrikli ve otonom mobilite dönemi için bir sedan konsept otomobili olarak gösteriliyor. Tamamen otonom I.D. VIZZION, artırılmış gerçeklik, jestler ve sesli komutlar aracılığıyla zahmetsizce kontrol edilebiliyor.

I.D VIZZION, 2022 yılında piyasaya çıkacak olan otomobil, I.D. ailesinin en üst modeli olarak en başta konvansiyonel kontrollerle lanse edilecek.

Volkswagen’in dünya prömiyerini gerçekleştirdiği I.D. VIZZION¹ konsept otomobili elektrikli I.D. Ailesinin amiral gemisi olmaya hazırlanıyor. I.D. VIZZION ile Volkswagen yarının ve ötesinin otomobilini tanımlıyor.

otonom sürüş, artırılmış gerçeklik ile zahmetsiz kontrol ve yapay zeka sayesinde uyarlanabilir öğrenme. Böylece I.D. VIZZION yeni bir konfor, rahatlık, güvenlik ve sürdürülebilirlik boyutuna ulaşmayı hedefliyor.

Volkswagen Markası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbert Diess: “Henüz ilk bakışta, I.D. VIZZION aracın iç ve dış tasarımındaki özgün değişiklikler ile bize gelecekteki tamamen elektrikli yeni otomobil mimarisinin nasıl olacağını gösteriyor.” Gerçekten de bu konsept otomobil, karizmatik tasarım DNA’sını büyük sedan otomobillerde yenilikçi I.D. tasarımına aktarıyor.

Süreçte, lounge benzeri iç mekan da yeniden tanımlandı. Yeni araç mimarisi sayesinde, araç yolcularına beş metrelik otomobil kategoride birinci sınıf araçların ötesinde bir ferahlık sunuyor.

Bu özel ferahlık hissi, aracın eşsiz konfor deneyiminin bir parçasıdır.I.D. VIZZION konsept otomobili artırılmış gerçeklik, karışık gerçeklik gözlükleri (HoloLens) ve ses kontrol işlevselliği ile insan ve makine arasındaki sezgisel etkileşimler sayesinde tamamen zahmetsizdir.

Artırılmış gerçeklik, aracın içinde bulunan sanal kontrol elemanlarının ve ekranların bir arada kullanılmasını gerektirir. Yolcular bu özellikleri HoloLens ile birlikte görüyor ve jest kontrolü ile çalıştırıyorlar. Otomobilin iletişim teknolojisi, onu empatik olarak öğrenme ve cevap verebilen bir sanal asistan yapmak üzere geliştirildi. I.D. VIZZION her şeyden öte bir şey sunar:

Daha büyük kişisel alan. Bu nedenle bu araca sürücü gerektirmeyen tekerlekler üzerinde akıllı bir cihaz ve şoför diyebiliriz. Çünkü bu, dijital dünyanın bir parçası olduğu kadar kapsamlı bir şekilde bağlantılıdır. Çünkü bu araç yolcularına yol boyunca rahatlamak, iletişim kurmak ya da çalışmak için alan veriyor.

I.D. VIZZION, Volkswagen’in geleceğe uzanan yolda her geçen yıl yepyeni yenilikler yarattığını ve sürüşü her zamankinden daha heyecanlı hale getirdiğini gösteriyor: kullanıcı deneyimi artırılmış gerçeklik ile 2030 yılına kadar bir görünüm kazandırırken, en üst düzeyde otonom sürüş 2025 yılı ile başlayacak yeni sürüş dönemini işaret ediyor.  

I.D. VIZZION 2022 yılından itibaren kullanıma başlanması planlanan 225 kW gücündeki iki elektrikli motor ile elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemi ve 665 kilometre menzilii  otomobillerin sinyallerini veriyor. 2022 yılı I.D. VIZZION konsept aracın ilk konvansiyonel modelinin de lansmanının yapılacağı yıl olacak. I.D. VIZZION ile birlikte Volkswagen, yeni geliştirilen ve I.D. ailesine baz oluşturan “Tamamen Yeni Elekrikli Mimarisi” ile mükemmel elektrikli otomobil potansiyeline dikkat çekiyor.

Volkswagen Markası Teknik Geliştirme Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Frank Welsch: “ID Ailemizin teknolojik tasarım ilkesi inkar edilemez: boyutları, bataryası ve sürüş sistemi kolayca farklılaştırılabilir. Bu, en büyük saloon modelimize kadar birden çok segmente bu teknolojiyi taşıyabilmemize ve müşteri taleplerini kolayca karşılayabilmemize olanak sağlıyor.

“Genel olarak, I.D. Ailesi Volkswagen markası için elektrikli mobilite çağının gelişini temsil ediyor. Dr Diess: “2025 yılına kadar yılda yaklaşık bir milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyoruz. Kompakt ID¹ ve IDCROZZ SUV 2020 yılında ilk kez çıkacak. BUZZ¹ büyük kapasiteli yolcu kimliği ile 2022 yılında diğerlerini takip edecek.

 

Diğer Yazılar

Hyundai ve Cisco ortaklığı, otomobillere yeni nesil bağlantı teknolojisi getirecek

Ahmet Armağan

Opel Insignia’ya yeni 2.0 BiTurbo dizel motor geldi

Ahmet Armağan

Yeni Volkswagen T-Cross 1 milyon 493 bin TL’den satın alınabilecek

Ahmet Armağan