Reklam Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL Toyota YENİLİK

Toyota hızlı YARIS GRMN ile yollara çıkıyor

Toyota, güç ve yüksek performansı bir adım öteye taşıyan yeni modeli Yaris GRMN’yi tanıttı. Motorsporlarına 17 yıl aradan sonra tekrar dönen Toyota, WRC’den ilham alarak ürettiği Yaris GRMN ile segmentinde performans çıtasını daha da yukarıya taşıyor. Ralli aracı ile standart Yaris arasında köprü kuran Yaris GRMN,  sadece 400 adet limitli olarak üretildi. Üretilen bu 400 adet ise online ön satışa çıktıktan sonra 3 gün içinde tamamen tükendi. Yaris GRMN’nin motoru, spor otomobil üreticisi Lotus tarafından modifiye edildi ve hem yazılım hem de donanım anlamında mühendislik servisi alındı. Performans odaklı otomobil tutkunları tarafından heyecanla karşılanan Yaris GRMN, 1.8 litrelik kompresörlü motoru, 212 BG güç ve 250 Nm tork üretimiyle de sınıfında öne çıkıyor. Yaris GRMN’nin maksimum hızı ise 230 km/s ile sınırlandırıldı.

Hassas mühendisliğin bir eseri olarak üretilen otomobil, mümkün olan en iyi sürüş deneyimini vaat ediyor. Adını, Toyota’nın motorsporları departmanı olan Gazoo Racing ve efsanevi Nürburgring Pisti’nden alan GRMN, bu pistin yakınlarında konumlandırılan bir ekip tarafından geliştirildi. Bu sayede pistte ve normal yolda üstün sürüş dinamiklerine ulaşıldı. 

Çarpıcı ve performans odaklı bir tasarım

GRMN’nin her açıdan fark yaratan özellikleri, tasarımıyla da kendisini belli ediyor. Yaris WRC yarış otomobili gibi, GRMN versiyonu da sadece üç kapılı olarak üretiliyor. WRC otomobilinden ilham alan GRMN, birçok farklı dış tasarım detayı barındırıyor. Kanat tipi arka spoyler, özel arka tampon tasarımı, arka difüzör, petek dokulu ön ızgara ve ralli araçlarındaki gibi arka tampon altında ortadan çıkan ikizkenar şekilli egzoz çıkışı dikkat çeken detaylar arasında.

Aynı zamanda Toyota Yaris WRC yarış aracındaki gibi özel bir beyaz dış renge sahip olan Yaris GRMN’nin, kaputu, yan kapı altları ve yan aynaları gibi noktaları kırmızı ve siyah detaylarla renklendirildi. Ayrıca siyah renkli tavan da, kontrast yapmak amacıyla tercih edildi. GRMN aynı zamanda 17 inç hafif alaşım BBS jantlara, daha büyük frenlere ve beyaz kaliperlere sahip.

Yaris GRMN, kompresörlü motorun başarılı bir şekilde araca entegre edilmesiyle yüksek seviyede performans sağlayacak ve sürücülerin tepkilerine en yüksek oranda tepki verecek hale getirildi. Aracın çevik yol tutuşu, güçlendirilmiş şasi, sıkılaştırılmış ve alçaltılmış süspansiyon, Sachs Performance amortisörleri ve Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyelle destekleniyor. Büyük hava kanalcıklarına sahip dört pistonlu kaliperlere sahip ön fren diskleri ise, kontrol edilebilir bir durdurma gücü sağlıyor.

İç tarasımdaki büyüleyici sportif tarz

Yaris GRMN’nin iç tasarımı da tamamen kendine has özelliklere sahip. Aracın içerisindeki her nokta, yüksek performansı yansıtacak şekilde tasarlandı. Toyota Boshoku tarafından tasarlanan özel spor koltuklar, sınıfının en iyi konforunu ve vücut desteğini sağlıyor. Süet kaplama koltuklar, kalite ve his açısından da beklentilerin üzerine çıkıyor. İç döşeme, kapı iç kaplamaları ve tavan ile birlikte kabindeki siyah ağırlıklı renk teması ise aracın sportif imajını güçlendiriyor.

Küçük çapa sahip direksiyon simidi ise, GT86 coupe’den alınarak Yaris’in kendine has tarzına uygun hale getirildi. Direksiyonun üst bölümünde yer alan kırmızı çizgi detayı ise, aracın rallilerden esinlendiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte motor çalıştırma düğmesi, alüminyum pedal seti, alüminyum kaplamalar ve TOYOTA GAZOO Yarış Takımı’ndan ilham alan açılış animasyonuyla çalışmaya başlayan TFT ekran, aracın özel bir karaktere sahip olduğunu vurguluyor.

Standart Yaris ile aynı bantta üretiliyor

Toyota’nın yeni performans otomobili, sadece Avrupa’da satılan ilk GRMN modeli değil aynı zamanda Avrupa’da üretilen ilk GRMN olarak dikkat çekiyor. Toyota’nın Fransa fabrikasında üretilen araç, standart Yaris’in üretim hattına başarılı bir şekilde entegre edildi. Böylece Toyota, seri ve düşük adetli üretime sahip iki modeli aynı bantta üretebilme başarısını gerçekleştirdi.

Her bir Yaris GRMN modeli, fabrikanın en deneyimli teknisyenlerinden oluşan özel bir ekip tarafından bir araya getiriliyor. 20 civarında teknisyen, Yaris GRMN’nin kaynak, boya ve montaj gibi farklı üretim atölyelerinde sorunsuz bir şekilde üretilmesini sağlıyor. Aracın sınırlı üretime sahip olması, performans odaklı Yaris’i daha çekici ve özel hale getiriyor. Yaris GRMN’nin üretimi günde bir vardiyadan olmak üzere günde 7 otomobille gerçekleştiriliyor.

Efsanevi pist Nürburgring’de geliştirildi

Yaris GRMN, özel olarak Avrupa’da geliştirildi ve dünyanın en çok rekabet edilen pazarı olan B segmenti performanslı hatchback sınıfında beklentileri aşacak hale getirildi. İlk konsept 2015’te tamamlandıktan sonra Avrupa üretimi bir prototip, Almanya’daki efsanevi Nürburgring yarış pistinin yakınlarındaki özel Toyota tesisine gönderildi. Burada Avrupa ve Japonya’dan özel olarak seçilmiş bir grup, aracı zorlu Nordschleife pistinden, çevredeki dağ yollarına ve hızlı otobanlara kadar her türlü yolda kapsamlı testlerden geçirdiler.

Geliştirme programı sırasında arka difüzörün ortasından çıkacak şekilde tasarlanan egzoz, motor soğutma yönetimi, yüksek seviyede sağlamlık ve araç ağırlığının kontrolü gibi birçok zorlu noktanın üstesinden gelindi. Proje yoğun ve kapsamlı çalışmalarla birlikte yalnızca iki yıl içerisinde konseptten üretime hazır hale getirildi.

Yaris GRMN’den eşsiz bir performans

Yaris GRMN’nin kalbinde, yüksek performans vermek üzere geliştirilen segmentinde eşsiz bir motor yer alıyor. 1,798 cm3 2ZR-FE motoru, Toyota’nın İngiltere fabrikasına üretiliyor ve modifikasyonları uzman spor otomobil üreticisi Lotus tarafından gerçekleştiriliyor. Motor daha sonra Fransa’ya gönderilerek, özel olarak işaretlenmiş numaralandırılmayla 400 adetle sınırlandırılmış otomobillere yerleştiriliyor.

10:1 sıkıştırma oranı ve Dual VVT-I akıllı değişken oranlı emme ve egzoz subaplarıyla, motor 212BG / 6800 d/dakika güce sahip ve 250Nm / 4800 d/dakika’da tork üretiyor. Önden çekişli Yaris GRMN, altı ileri manuel şanzımana ve Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyele sahip. 100 km/s hıza 6.4 saniyede ulaşan Yaris, 400 metreyi 14.2 saniyede kat edebiliyor. Maksimum hızı ise 230 km/s’de sınırlandırıldı.

1,135 kg ağırlığa sahip Yaris GRMN’de, detaylara verilen önemle birlikte otomobilin ağırlığından da tasarruf edildi. Böylece güç/ağırlık oranı açısından 5.35 kg başına 1 BG rakamı elde edildi. Yaris GRMN’nin sınırlı motor alanına yerleştirilen kompresör, soğutma ünitesi, emme ünitesi akıllı ve kompakt bir biçimde entegre edilerek yerden tasarruf sağlandı.  Ayrıca motor performansı açısından da son derece kritik olan soğutma konusuna da önem verildi. Kompresör için intercooler ve motor için radyatörün önüne soğutma yerleştirildi. Ayrıca daha büyük hava girişleriyle motorun soğutması da iyileştirildi.

Diğer Yazılar

Subaru’dan büyük bir SUV geliyor

Ahmet Armağan

SKODA’nın maceraperest modeli SUPERB COMBI SCOUT, satışa sunuldu

Ahmet Armağan

Mercedes-AMG CLS53 4MATIC+ ilk elektrikli AMG modeli olarak geliyor

Ahmet Armağan