BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
OTOMOBİL TEST SÜRÜŞLERİ Toyota

Toyota Corolla 50.Yıl test sürüşü

Dünyanın en çok satılan otomobili olma unvanını elde etmek hiç kolay değil. Toyota’nın efsane modeli Corolla, 50’nci yılında özel bir donanım paketiyle satılmaya başlandı.

Üretilmeye başlandığı 1966 yılından bu yana dünyanın en çok satılan modeli olmayı başaran Corolla, bu başarısını sağlamlığı, kullanışlılığı ve uygun fiyatına borçlu. Son nesliyle tasarım olarak Prius’la başlayan yeni yüzüne kavuşan Corolla, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen makyaj operasyonuyla birlikte daha modern duruşa sahip oldu.

Ülkemizde 1.33 ve 1.6 litrelik atmosferik benzinli ile 1.4 litrelik dizel motorla satılan Corolla, beş farklı donanım seviyesine sahip. En yüksek donanım seviyesi olan Premium donanıma gelen 50.Yıl özel paketi ise kendini özel hissetmek isteyen Corolla müşterilerini hedefliyor.

50. Yıl özel paketiyle aslında çok fazla birşey gelmiyor. Arkada yer alana 50.Yıl logosu dışında bir yenilik yok. Toyota için böyle özel bir modelin 50.Yıl paketinin daha fazla yenilik sunmasını beklerdim. Sadece logo biraz sönük kalmış.

Test aracımızın kaputunun altında 1.6 litrelik atmosferik motor 132 HP güç ve 160 Nm tork üretiyor. Multidrive S isimli CVT şanzıman ile kombine edilen motor, performans bakımından tatmin edici değil. Şehir içi kullanımlarda yeterli fakat şehir dışında düşük torkun azizliğine uğrayabiliyor. CVT şanzıman tutumluluk konusunda uzman fakat performans bakımından beklentileri karşılayamıyor.

Süspansiyon sistemi konfor odaklı çalışıyor. Ufak çukurları absorbe etmede başarılı, yol tutuş kısmında ise fazla zorlamamak gerekiyor. Hızlı girilen virajlarda kolaylıkla önden kayabiliyor. En büyük rakibi Honda Civic Sedan’ı düşündüğümüzde, Corolla daha sakin kullanılmayı seviyor. Direksiyon sistemi sınıf standartının gerisinde değil fakat his konusunda daha iyi rakiplerinin de olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Toyota’nın yeni kabin tasarımı düz hatlara sahip. Malzeme ve işçilik olarak sınıfının gerisinde. Dokunmatik ekranın çözünürlülüğü başarılı fakat his olarak sıkıntıları var. Takılmalar ve yavaşlık çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor.Ergonomi konusunda da eksikliği bulunmuyor. Eşyalarını koymak için de bolca eşya gözüne sahip. Ön ve arka tarafta da beş kişi rahatlıkla seyahat edebilir. 452 litrelik ortalama değere sahip, sınıfında daha iyileri olduğu gibi daha kötüleri de mevcut.

Corolla’nın atmosferik motoru artık biraz demode kalmaya başladı. Bunun en somut örneğini yakıt tüketiminde görüyoruz. Fabrika verisi ortalama 6.1 litre verilmiş fakat bu değeri tutturmanız neredeyse imkansız. Özellikle şehir içinde 9 litrelerin aşağısına düşemiyorsunuz. Honda’nın 1.5 litrelik turbo benzinli motoruna Toyota’nın da artık bir cevap vermesini bekliyoruz. Eğer biraz daha  gecikirlerse satış olarak da Honda Civic Sedan’ın gerisinde kalmaya mahkum olacaklardır.

Yazı : Özerk Ihlamur

Diğer Yazılar

İNCELEME – Mercedes-Benz C200d – BMW 318d

Ahmet Armağan

Mercedes-Benz Sahipleri Güvenli Sürüşte fark yaratıyor

MINI’ye yeni çift kavramalı şanzıman: Daha hızlı geçişler, daha fazla sürüş keyfi

Ahmet Armağan