2.EL TEST OTOMOBİL Suzuki

TEST: Suzuki Splash 1.2 (2010)

Yıllar önceki Suzuki Alto’yu hepiniz hatırlarsınız. O minicik otomobil vızır vızır caddelerde gezer, pratik kullanımıyla her deliğe girerek ve inanılması güç yakıt ekonomisiyle de herkesin sevgilisi olmuştu.
Şimdilerde ise Suzuki minikler arasındaki popülaritesini yeni Splash ile yakalamaya çalışıyor. Tasarım olarak şirin ve pratik bir görünüm sunun Splash, önden bakıldığında markanın yeni tasarım çizgisine kavuştuğunu bize hissettiriyor. Opel Agila ile ortak platformda ve birlikte üretilen küçük Japon, Euro NCAP’in uyguladığı çarpışma testlerinde, yolcu güvenliği testinden beş yıldız üzerinden dört yıldız, çocuk güvenliği testinden beş yıldız üzerinden üç yıldız ve yaya güvenliği testinden dört yıldız üzerinden üç yıldız alarak güvenlik konusunda iddialı olduğunu da kanıtlıyor. Otomobil iç mekanda gayet ferah ve geniş bir kullanım alanı sunarken dört kişinin rahatlıkla yolculuk edebileceği şekilde tasarlanmış. 

Splash’ın sürüş özelliklerine baktığımızda, sürücünün oturma pozisyonu çok dik olarak ayarlanmış bu rahatsız edici bir faktör. Ayrıca kemikli ve sert geçen vitesler ve iyi ayarlanamamış fren dozlaması yine otomobilin eksi özellikleri olarak sıralanabilinir.
Aracın süspansiyonu yumuşak değil ama sertliğiyle de rahatsız edici bir noktada bulunmuyor. Splash ile yola koyulduğumuzda çabuk devirlenen 1.2 litrelik benzinli motor 4400 d/d’de 114 Nm tork ve 5500 d/d’de 85 HP’lik güç üretiyor. 
0’dan 100 km’ye 12.3 saniyede ulaşan Splash’in maksimum hızı ise 175 km. Ben, Splash ile  160 km sürate rahatlıkla ulaştım. Fakat otomobil bu süratlerden sonra kullanıcıyı tedirgin edebiliyor.
Suzuki Splash fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.5 litre yakıt tüketimine sahip.
Splash’in aynalarında, kapı kenarlarında ve dashboard üzerinde bulunan su damlacıklarından oluşan stickerlar ekstra donanım listesinde yer alıyor. 
Yine bu sınıfta bir otomobilde daha önce rastlamadığım ekstra bir özellik olan koltuk ısıtma seçeneği ise gerçekten de beni şaşırttı. Şu geçen soğuk kış günlerinde Splash’in en beğendim özelliği buydu diyebilirim.

Diğer Yazılar

Mercedes-Benz Türk, 50.yılında İstanbul Maratonu’nda rekor katılım

Ahmet Armağan

MicronAir ile virüs, toz ve polenlerin araç içine girmesini engelliyor

admin

Porsche Yeni Panamera Sport Turismo’nun üretimine başladı

Ahmet Armağan